Vaasan kaupunki ja Pohjanmaan kauppakamari selvittävät VAMKin osakkeiden myymistä Vaasan yliopistolle
8.12.2023 13:01:44 EET | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Tiedote
Vaasan kaupunki, Vaasan yliopisto ja Pohjanmaan kauppakamari selvittävät Vaasan korkeakouluverkoston kehittämistä tiivistämällä omistusrakennetta Oy Vaasan ammattikorkeakoulu – Vasa yrkeshögskola Ab:n (VAMK) ympärillä. Mahdollisilla omistajuusmuutoksilla tavoitellaan suurempaa, vaikuttavampaa ja näkyvämpää alueellista, kansallista ja kansainvälisesti vaikuttavaa yksikköä, joka vahvistaa korkeakouluopetusta ja TKI-toimintaa seudulla.

Suunnittelun konkretisoimiseksi Vaasan kaupunki ja Pohjanmaan kauppakamari selvittävät omistamiensa VAMK-osakkeiden myymistä Vaasan yliopistolle. Nykyisellään kaupunki omistaa ammattikorkeakoulusta 84, yliopisto 8 ja kauppakamari 8 prosenttia.
- Kokonaisomistajuudella tavoitellaan huomattavasti nykyistä vahvempaa opetuksen ja tutkimuksen korkeakoulutoimijaa niin Vaasan ja Pohjanmaan alueen kuin koko Suomen näkökulmasta. Menestyksekkään seudun perusedellytys on vahva yritysintegroitunut korkeakoulutus. Tämän takia kannattaa selvittää, mitä etuja kokonaisomistaminen toisi molemmille korkeakouluille ja miten se voisi vieläkin paremmin tukea Pohjanmaalla vahvasti kasvavaa teollisuutta, sanoo Vaasan kaupunginjohtaja Tomas Häyry.
- Osakekaupan tavoitteena on kehittää Vaasan yliopistoa ja ammattikorkeakoulua merkittäväksi kansainväliseksi kouluttajaksi ja etenkin merkittäväksi TKI-toimijaksi. TKI-toiminnan ja -toimijoiden tarjonnan lisääminen alueen yrityksille ja sitä kautta TKI-vaikuttavuuden vahvistaminen on tämän suunnitellun strategisen toiminnon keskeinen tavoite, kertoo Pohjanmaan kauppakamarin toimitusjohtaja Paula Erkkilä.
- Tavoitteena on, että 2030-luvulle tultaessa yliopiston ja ammattikorkeakoulun muodostama kokonaisuus olisi koulutuksen ja tutkimuksen mittareilla mitattuna kokoluokaltaan merkittävä kansainvälinen toimija ja kotimaisessa mittakaavassa merkittävästi nykyistä kokoaan laajempi ja vaikuttavampi kokonaisuus, kertoo Vaasan yliopiston hallituksen puheenjohtaja Mari Kiviniemi.
Osakekauppaan liittyviä asioita selvitetään loppuvuoden 2023 aikana. Mikäli kauppa toteutuu, aloitetaan toiminnan käytännön suunnittelu ensi vuonna yhteistyössä Vaasan yliopiston ja VAMKin henkilöstön kanssa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vaasan kaupunki
kaupunginjohtaja Tomas Häyry, p. 040 5405412
Vaasan yliopisto
rehtori Minna Martikainen, p. 029 449 8611
Kuvat

Linkit
Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa on helppo olla onnellinen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Plankorsningar stängs för underhållsarbeten i slutet av augusti21.8.2026 11:14:32 EEST | Pressmeddelande
Underhållsarbeten utförs i plankorsningarna vid Verkstadsgatan, Strömbergsgatan och Roparnäsvägen i augusti. Arbetena utförs nattetid för att orsaka så lite störningar i trafiken som möjligt.
Tasoristeyksiä suljetaan huoltotöiden ajaksi elokuun lopulla21.8.2026 11:14:29 EEST | Tiedote
Konepajakadun, Strömberginkadun ja Huutoniementien tasoristeyksiä huolletaan elokuussa. Työt tehdään yöaikaan, jotta liikenteelle aiheutuisi mahdollisimman vähän haittaa.
Kronprinsessparets besök i Vasa: tidtabell och trafikarrangemang17.8.2026 15:41:26 EEST | Pressmeddelande
Kronprinsessan Victoria och prins Daniel besöker Vasa 21.8.2026 med anledning av Vasa hovrätts 250-årsjubileum. Allmänheten kan hälsa på kronprinsessparet i Hovrättsparken samt på Hovrättsesplanaden på fredag förmiddag.
Kruununprinsessaparin vierailu Vaasassa: aikataulu ja liikennejärjestelyt17.8.2026 15:39:18 EEST | Tiedote
Kruununprinsessa Victoria ja prinssi Daniel vierailevat Vaasassa 21.8.2026 Vaasan hovioikeuden 250-vuotisjuhlan kunniaksi. Yleisö voi tervehtiä kuninkaallisia Hovioikeudenpuistossa sekä Hovioikeudenpuistikolla perjantaina aamupäivällä.
Vasa hovrätts 250-årsjubileum firas med ett föreläsningsevenemang i Gamla Vasa17.8.2026 13:07:31 EEST | Pressmeddelande
För att uppmärksamma Vasa hovrätts 250-årsjubileum ordnas lördag 22.8.2026 ett föreläsningsevenemang som ger allmänheten intressanta perspektiv på hovrättens historia och betydelse.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme