H-juna aloittaa Hangon ja Karjaan välillä 8.1.2024
12.12.2023 11:00:00 EET | VR-Yhtymä Oyj | Tiedote
Hangon ja Karjaan välillä kuljettiin 2,5 vuotta junia korvaavilla linja-autokuljetuksilla radan sähköistystöiden takia. Nyt sähköistys on valmistunut ja lähijuna H aloittaa liikenteen maanantaina 8.1.2024. Liput tulevat myyntiin keskiviikkona 13.12.2023.

Ajoimme aiemmin Hangon ja Karjaan välisen junaliikenteen kaukoliikenteen kiskobusseilla. Radan sähköistystöiden ajan, kesäkuusta 2021 lähtien, liikenteessä olivat korvaavat linja-autot. Tammikuussa Hangon ja Karjaan välillä alkaa kulkea lähijuna ja matkustusehdot sekä liput muuttuvat.
– On ilo tuoda lähijunaliikenteen palvelut Länsi-Uudellemaalle. H-linjan lähijunat ovat esteettömiä ja polkupyörät sekä lemmikit kulkevat niissä mukana maksutta, VR:n lähiliikennejohtaja Anu Punola kertoo.
Lasten, opiskelijoiden ja eläkeläisten Hanko–Karjaa-junalippujen hinnat laskevat aiempaan verrattuna, aikuisen kertalipun hinta nousee 0,60 euroa.
Esimerkkihintoja, Hanko–Karjaa (aikuinen)
- Kertalippu 7,20 €
- Sarjalippu 10 matkaa 57,60 € (per matka 5,76 €)
- Kausilippu 30 pv 116,70 €
Liput Hanko–Karjaa-lähijuniin tulevat myyntiin keskiviikkona 13.12.2023 kello 10. Samalla lähiliikenteen hinnat astuvat voimaan myös reitin korvaavien bussien lippuihin 13.12.2023–7.1.2024. Lähijunalipun voi ostaa VR Matkalla -sovelluksesta, vr.fi-verkkokaupasta, asemien lippuautomaateista sekä R-kioskeista.
Suora yhteys Helsinkiin kolmena päivänä viikossa
H-juna ajaa Hangon ja Karjaan välillä päivittäin 14 vuoroa ja Karjaalla pysähtyy 30 kaukojunavuoroa joka arkipäivä. H-junan aikataulut on suunniteltu palvelemaan vaihtomatkustajia sekä Helsingin että Hangon suuntaan.
H-juna kulkee keskiviikkoisin, perjantaisin ja sunnuntaisin myös suoraan Helsingin ja Hangon välillä. H-juna lähtee Helsingistä kello 20.53 ja saapuu Hankoon kello 22.45, Hangosta H-juna lähtee kello 20.05 ja saapuu Helsinkiin kello 21.53.
Kaikkiin H-junan aikatauluihin sekä Hangon ja Helsingin välisiin yhteyksiin voi tutustua vr.fi:n ja VR Matkalla -sovelluksen matkahaussa 13.12.2023 kello 10 alkaen.
Yhteyshenkilöt
VR:n media desk
Viestintäyksikkömme palvelee mediaa puhelinnumerossa 029 434 7123 ja sähköpostiosoitteessa viestinta@vr.fi. Olemme tavoitettavissa toimistoaikana. Arki-iltaisin klo 16 jälkeen, arkipyhinä ja viikonloppuisin palvelemme mediaa akuuteissa häiriötilanteissa.
Me VR:llä vauhditamme tulevaisuuden vastuullista liikkumista. Olemme Suomen valtion omistama matkustuksen, logistiikan ja kunnossapidon palveluyritys, joka kasvattaa hiilineutraalin raide- ja kaupunkiliikenteen suosiota. Huolehdimme arjen sujuvista matkoista Suomessa ja Ruotsissa sekä toimimme teollisuuden tukijalkana kotimaan logistiikassa. Vuonna 2022 kyydissämme tehtiin 194,2 miljoonaa matkaa ja kuljetimme 34,4 miljoonaa tonnia tavaraa. Liikevaihtomme oli 1 107,0 miljoonaa euroa ja työllistimme noin 9 000 rautaista ammattilaista. Lisätietoja: https://www.vrgroup.fi/
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta VR-Yhtymä Oyj
VR laskee Helsinki–Riihimäki-lippujen hintoja lähiliikenteessä – kertalippu jatkossa 10,80 euroa3.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
VR alentaa 3.8.2026 alkaen lähiliikenteen kerta- ja sarjalippujen hintoja Helsinki-Riihimäki-yhteysvälillä. Tavoitteena on tehdä junasta entistä houkuttelevampi vaihtoehto arjen työ-, opiskelu- ja vapaa-ajan matkoille. Aikuisen kertalipun hinta laskee 12,40 eurosta 10,80 euroon, eli lähes 13 prosenttia. Uudet hinnat tulevat voimaan kaikissa VR:n myyntikanavissa 3.8. ”Helsingin ja Riihimäen välinen rataosuus on yksi Suomen vilkkaimmista. Alennamme lippujen hintoja, jotta juna olisi tällä välillä entistä houkuttelevampi ja kilpailukykyisempi vaihtoehto muihin kulkumuotoihin verrattuna”, sanoo VR:n lähiliikennejohtaja Anu Punola. Hinnat laskevat sekä kertalipuissa että sarjalipuissa. Alennetut hinnat ovat saatavilla VR Matkalla -sovelluksessa, VR:n verkkokaupassa sekä muissa myyntikanavissa.
Työmatkavuoroja Helsinki–Hanko-välille elokuussa – Lipunmyynti alkaa 30.6.30.6.2026 09:58:10 EEST | Tiedote
Hangon ja Helsingin välille tulee uusia työmatkaliikenteeseen sopivia junavuoroja 9.8. alkaen. Tavoitteena on tarjota entistä paremmat mahdollisuudet pendelöintiin sekä kehittää Etelä-Suomen taajamajunaliikenteen palvelutasoa. VR aloittaa lipunmyynnin 30.6.
Snart erbjuds möjligheten att åka tåg mellan Finland och Sverige – tågtrafiken mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda startar redan i augusti25.6.2026 10:01:11 EEST | Pressmeddelande
VR och Transport- och kommunikationsverket Traficom har undertecknat ett avtal om upphandlad passagerartågtrafik mellan Uleåborg, Torneå och Haparanda. Den dagliga trafiken inleds måndagen den 10 augusti 2026, och 28 tågturer trafikeras varje vecka.
Suomesta pääsee pian junalla Ruotsiin – junaliikenne Oulun, Tornion ja Haaparannan välillä käynnistyy elokuussa25.6.2026 10:01:11 EEST | Tiedote
VR ja Liikenne- ja viestintävirasto Traficom ovat allekirjoittaneet ostoliikennesopimuksen Oulun, Tornion ja Haaparannan välisestä matkustajajunaliikenteestä. Päivittäinen liikennöinti käynnistyy maanantaina 10.8.2026 ja viikoittain ajetaan 28 vuoroa.
Sweden will soon be reachable from Finland by train – passenger train traffic between Oulu, Tornio and Haaparanta will start in August25.6.2026 10:01:11 EEST | Press release
VR and the Finnish Transport and Communications Agency Traficom have signed a tendered traffic agreement for passenger train services between Oulu, Tornio and Haaparanta. Daily operations will start on Monday, 10 August 2026 and 28 services will be operated weekly.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme