Marttojen vinkit auttavat jouluvalmisteluissa
14.12.2023 08:14:24 EET | Marttaliitto ry | Tiedote
Marttojen martat.fi-nettisivuilla käydään joulun aikana satoja tuhansia kertoja etsimässä vinkkejä jouluvalmisteluihin. Marttojen neuvontaa on saatavilla myös puhelimen, chatin ja oman sovelluksen kautta.

Joulu on monelle hyvin tärkeä juhla, ja sen vuoksi odotukset itseä ja juhlaa kohtaan ovat korkealla. Stressiä voi aiheuttaa ajatus siitä, että kaikki jouluvalmistelut tulee saada valmiiksi ennen kuin joulunvieton voi aloittaa.
– Varmasti huolta näinä aikoina aiheuttaa myös taloustilanne: joulu voi olla iso taloudellinen rutistus perheille, ja vanhempia voi stressata, pystyykö tarjoamaan sellaisen joulun, jota lapset odottavat ja toivovat, kertoo Marttaliiton kehittämispäällikkö Taru Karonen.
Jouluvalmisteluista tärkeimmät
Martat kannustaa kohtuullisuuteen jouluvalmisteluissa. Joulutunnelma syntyy kohtaamisista ja rauhoittumisesta, ei niinkään putipuhtaaksi siivotusta kodista tai kauniista koristeluista.
Joulun tunnelman saa loihdittua vähemmälläkin työllä, esimerkiksi soittamalla joulumusiikkia radiosta, keittämällä glögiä ja polttamalla kynttilöitä tai laittamalla sähkökyntteliköt ikkunalle.
– Tunnelmoidaan ja vietetään joulua myös valmisteluiden lomassa, lasketaan rimaa ja jaetaan valmistelutehtäviä koko perheelle. On hyvä kysyä perheenjäseniltä, mikä heille riittää. Vastaukset voivat hämmästyttää, huomauttaa Karonen.
Joulunakaan ei pöydässä tarvitse olla sen seitsemää sorttia, vaan jouluateria syntyy myös vähemmillä ruoilla. Joulupöydässä kannattaa suosia kalaa sekä kauden kasviksia. Martat-lehden vuoden viimeisessä numerossa on vinkkejä juuresten käytöstä joulupöydässä.
Itse tehdyt tai aineettomat lahjat ilahduttavat
Martat suosittelee aineettomia tai itse tehtyjä lahjoja tarpeettoman tavaralahjan sijaan.
– Mieleenpainuvin lahjaidea on yhteinen aika läheisen kanssa, esimerkiksi teatteri-ilta tai lähteminen seuraksi johonkin tapahtumaan, muistuttelee kotitalousasiantuntija Sari Raininko Lounais-Suomen Martoilta.
Lahjan ei myöskään tarvitse olla uusi: kierrätetyllä lahjalla voi olla mukanaan tarina, joka on antajalleen ja saajalleen arvokas. Joulunajan hankintoja kannattaa tehdä harkiten, vaikka se ei olisi taloudellisesti välttämätöntä. Ympäristön huomioiminen omissa kulutusvalinnoissaan on yhteinen asia.
Martat vinkkaa joulusivustollaan erilaisia ympäristöystävällisen joulun tekoja, kuten kala-kasvismenun joulupöytään, joulun energiansäästövinkkejä ja ideoita aineettomiksi joululahjoiksi.
Kysy martalta -chat, neuvontapuhelin ja Martat-sovellus
Marttojen maksuton neuvontapuhelin on kotitalouksien apuna joulunalusaikana ma-ke ja pe klo 12–15 ja to 12–17. Jouluviikolla 20. ja 21.12. päivystysaika on pidempi klo 12–17. Neuvontapuhelimen numero on 050 430 6520. Kysy martalta -chat on auki nettisivuilla ma ja ti klo 12–15. Vastaamme esimerkiksi ruokaan ja kodinhoitoon liittyviin kysymyksiin.
Marttojen jouluvinkit löytyvät kootusti myös Martat-sovelluksen kautta. Sovellus on maksuttomasti ladattavissa omassa sovelluskaupassa. Lisätietoja sovelluksesta: www.martat.fi/sovellus.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Taru KaronenKehittämispäällikkö, ruoka
Puh:050 535 4006taru.karonen@martat.fiSari RaininkoKotitalousasiantuntija, Lounais-Suomen Martat
Puh:044 7743 428sari.raininko@martat.fiHenni KuusistoViestintäpäällikkö
Puh:050 331 2978henni.kuusisto@martat.fiKuvat
Linkit
Marttaliitto
Martat parantaa maailmaa tekemällä pieniä asioita isosti. Martat on vuonna 1899 perustettu puoluepoliittisesti sitoutumaton kansalaisjärjestö, joka edistää kaikenlaisten perheiden kestävää arkea. Marttojen toiminnassa yhdistyvät kyvykkyys, tahto ja rehellisyys. Martat on vahva yhteisö, jossa tehdään ja opitaan yhdessä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Marttaliitto ry
Martat kannustavat sienestämään – opettele tänä syksynä yksi uusi sienilaji24.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Sienikausi on käynnissä eri puolilla Suomea. Kantarelleja on löytynyt kesän aikana, paikoin herkkutattejakin runsaasti, ja ensimmäiset rouskut ovat nousseet. Martat kannustavat suomalaisia lähtemään sienimetsään ja opettelemaan tänä syksynä ainakin yhden uuden sienilajin. Hyvä tilaisuus siihen on valtakunnallinen sienipäivä 29.8. ja sitä seuraavat Marttojen sieniviikot.
Martat auttavat nuoria alkuun omassa kodissa – Uusia alkuja -kiertotaloustori saapuu Jyväskylään 3.9.21.8.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Keski-Suomen Martat järjestävät Jyväskylän Veturitalleilla torstaina 3. syyskuuta Uusia alkuja -tapahtuman, jossa nuoret saavat maksutta hyväkuntoisia käytettyjä keittiötarvikkeita sekä käytännön vinkkejä kestävään ja sujuvaan arkeen omassa kodissaan.
Marttaliiton puheenjohtaja Roosa Grönberg: Kolmen päivän kotivara on mahdoton, jos ruokaa ei ole edes seuraavalle päivälle23.6.2026 11:39:09 EEST | Tiedote
Suomalaisilta odotetaan yhä enemmän omatoimista varautumista, mutta kaikilla ei ole siihen samoja mahdollisuuksia. Marttaliiton puheenjohtaja Roosa Grönberg muistuttaa, että kriisinkestävyys rakentuu tavallisessa arjessa: siinä, onko ruokaa pöydässä, riittävätkö rahat kuukauden loppuun ja löytyykö ihmiseltä taitoja huolehtia kodista, taloudesta ja itsestään.
Ruokaturvattomuus näkyy yhä useamman arjessa – Martat tuo aiheen SuomiAreenan keskusteluun10.6.2026 06:50:00 EEST | Tiedote
Ruokaturvattomuus ei ole vain globaali ongelma, vaan se koskettaa yhä useampia Suomessa. Martat nostaa aiheen esiin SuomiAreenassa tiistaina 23.6.2026 järjestettävässä paneelikeskustelussa, jossa tarkastellaan, miten kaikilla olisi mahdollisuus syödä terveyttä edistävää ruokaa taloudellisesti tiukkoina aikoina.
Suuri kalakysely: kirjolohi jätti norjanlohen taakseen27.5.2026 07:01:00 EEST | Tiedote
Marttojen ja Saimaan Tuoreen Suuren Kalakyselyn tuloksista selviää, että suomalaiset haluaisivat syödä kalaa nykyistä enemmän, mutta erityisesti nuoret kokevat kalan valmistamisen vaivalloiseksi. Helppojen ruokaohjeiden, edullisten vaihtoehtojen ja käyttövalmiiden tuotteiden uskotaan lisäävän kalan käyttöä arjessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
