OAJ ja SPJL: Nuoriso- ja jengirikollisuuden ehkäisy on vanhempien, koulujen ja viranomaisten yhteinen tehtävä
13.12.2023 13:34:46 EET | Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry | Tiedote
Opetusalan ammattijärjestö OAJ ja Suomen Poliisijärjestöjen Liitto SPJL esittävät moniammatillisen yhteistyön vahvistamista ja tiedonsiirron parantamista eri viranomaistahojen välillä, jotta nuoriso- ja jengirikollisuutta pystytään ehkäisemään jo varhaisessa vaiheessa. Oikeusministeriössä on käynnissä nuoriso- ja jengirikollisuuden torjuntaa käsittelevä työryhmä, joka saa työnsä valmiiksi vuoden 2023 loppuun mennessä.

Nuorten väkivaltarikollisuus on herättänyt kasvavaa huolta niin vanhempien, opettajien kuin poliisinkin parissa. Nuorten tekemät rikokset kohdistuvat yleensä toisiin nuoriin ja voivat tapahtua myös oppilaitoksessa tai koulumatkalla.
– Koulutus on yksi parhaista keinoista ehkäistä syrjäytymistä, rikollisuutta ja muuta häiriökäyttäytymistä. Siksi koulutuksen resursseistakin on syytä pitää huolta. Jotta jokainen oppija voi saada laadukasta opetusta turvallisessa ympäristössä, ryhmäkokojen tulee olla riittävän pienet ja tukea on oltava tarjolla. Monissa tilanteissa koulun käytössä olevat keinot eivät kuitenkaan yksin riitä. Nuoren ympärillä voi olla paljon aikuisia, joilla on jotain tietoa nuoren tilanteesta, mutta tieto ei kulje eri toimijoiden välillä, OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto korostaa.
OAJ ja SPJL esittävät aiempaa vahvempaa yhteistyötä eri viranomaisten välille.
– Muun muassa koulun, opiskeluhuollon, poliisin, nuorisotoimen, sosiaalitoimen ja lastensuojelun välisestä tiedonkulusta ja työnjaosta tulisi olla selkeät kirjaukset lainsäädännössä. On tärkeää, että kaikki tietävät kenellä on oikeus saada tietoa sekä vastuu koordinaatiosta. Näin voidaan entistä paremmin puuttua tilanteisiin, joissa esimerkiksi kiusaamista tapahtuu muulloin kuin kouluaikana, SPJL:n puheenjohtaja Jonne Rinne korostaa.
Moniammatillisella ankkuritoiminnalla voidaan puuttua ennalta estävästi nuorten rikollisuuteen, päihteiden käyttöön ja muuhun huolta aiheuttavaan käytökseen. Ankkuritiimiin voi kuulua esimerkiksi asiantuntijoita poliisista, sosiaalitoimesta, terveystoimesta sekä nuorisotoimesta. OAJ ja SPJL esittävät ankkuritoiminnan parempaa resursointia.
– Ankkuritoiminta tulee vakiinnuttaa ja sille tulee varata myös aiempaa paremmin resursseja. Koulujen ja oppilaitosten roolia ankkuritoiminnassa tulee vahvistaa, sillä koulu on keskeinen yhteisö, johon jokaisen lapsen ja nuoren pitäisi pystyä kiinnittymään. Myös nuorten mielenterveysongelmien lisääntyminen olisi syytä huomioida lisäämällä psykiatristen sairaanhoitajien osallistumista ankkuritoimintaan, Murto jatkaa.
Katujengien nuorten rekrytointiin pitää pystyä puuttumaan nykyistä paremmin.
– Viranomaisyhteistyö olisi erityisen tärkeää sellaisen nuorten kohdalla, jonka pelätään lipsuvan katujengin jäseneksi. Poliisin pitäisi saada kertoa tällaisessa tilanteessa huolesta koulun rehtorille, jotta myös koulu on tietoinen riskistä ja voi auttaa ottamaan koppia nuoresta, Rinne korostaa.
OAJ julkaisi tänään myös oman 18 kohdan pakettinsa nuoriso- ja jengirikollisuuden ehkäisystä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katarina MurtoPuheenjohtajaOAJ
Puh:+358 50 568 9188katarina.murto@oaj.fiJonne RinnePuheenjohtajaSPJL
Puh:050 399 8795jonne.rinne@spjl.fiIra Hietanen-TanskanenJuristiOAJ
Puh:020 748 9706ira.hietanen-tanskanen@oaj.fiOpetusalan Ammattijärjestö OAJ on työmarkkinajärjestö, joka valvoo koulutus-, kasvatus- ja tutkimusalan ammattilaisten etuja aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
Kehysriihestä jäi puuttumaan visio kasvusta22.4.2026 21:47:06 EEST | Tiedote
Tänään keskiviikkona päättyneessä kehysriihessä ei tehty riittäviä kasvutoimia eikä kasvatuksen ja koulutuksen toimialalle tarvittavia päätöksiä. Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n mukaan koulutuksen ja osaamisen merkitys talouskasvun vauhdittajana jäi kehysriihessä valitettavasti sivuun.
OAJ: Tampereen ammattikorkeakoululle toinen lakkovaroitus22.4.2026 13:33:07 EEST | Tiedote
OAJ antoi tänään 22.4. toisen Tampereen ammattikorkeakoulua (TAMK) koskevan lakkovaroituksen torstaille 7.5.2026. Tänään ammattikorkeakoulujen lakot näkyivät LAB-ammattikorkeakoulun Lappeenrannan ja Lahden kampuksilla.
Lakko tänään LAB-ammattikorkeakoulussa22.4.2026 05:30:00 EEST | Kutsu
LAB-ammattikorkeakoulun historian ensimmäinen lakko toteutuu tänään 22.4. Lahdessa ja Lappeenrannassa. Lakkotapahtuma järjestetään molemmilla kampuksilla noin klo 11–12.
OAJ:ltä lakkovaroitus Oulun ammattikorkeakoululle21.4.2026 13:36:27 EEST | Tiedote
OAJ antoi tänään 21.4. Oulun ammattikorkeakoulua (OAMK) koskevan lakkovaroituksen keskiviikolle 6.5.2026. Työriita koskee ammattikorkeakoulujen työehtosopimusta, johon työnantajapuoli Sivista on esittänyt rajuja heikennyksiä.
Lakko tänään Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun (Xamk) kampuksilla21.4.2026 08:43:14 EEST | Kutsu
Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulun (Xamk) historian ensimmäinen lakko toteutuu tänään neljässä kaupungissa. Lakkotapahtuma järjestetään Mikkelin kampuksella klo 11.30–12.30.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme