Myllys reklamvepa blir till hållbara bärkassar med hjälp av lokala aktörer
Köpcentret Mylly och åbobaserade Cuitu samarbetar för att göra bärkassar av en banderoll vars yta är som en större lägenhet. På så sätt främjar Mylly två av sina mål: stödja lokala företag och återvinna överskottsmaterial.

Köpcentret Mylly återvinner en stor reklamvepa, d.v.s. en banderoll, för att tillverka bärkassar.
– Under sommarens modekampanj ”Tyylin Mylly” sattes en stor reklambanderoll på 120 kvadratmeter upp vid Åbo busstation. Eftersom banderollen inte längre kan användas i reklamsyfte beslutade vi att återanvända materialet genom att göra om det till 200 tygkassar, berättar Myllys konceptchef Meri Hakulinen.
Den osedvanliga modekampanjen, där man inte visade upp några kläder, planerades av reklambyrån Grundlage från Åbo. Den ursprungliga reklamen med modellen och åbobon Fidéline Habimana producerades av det kreativa produktionsbolaget simelius simelius från Reso.
Banderollens nya liv
Unga designer för varumärket Cuitu har stått för bärkassarnas design och produktion. Cuitu grundades 2019 i Åbo och är ett företag som designar hållbara accessoarer. Företagets accessoarer har en urban unisex-stil och tillverkas av överskottsmaterial från lokala företag.
– Ett sådant här företagssamarbete är ett utmärkt tillfälle att skapa nya användningsområden för överblivet material. Vi tycker också att det är kul att ta fram nya varianter av populära designer när vi får in material som vi inte använt tidigare. De här samarbetena ger upphov till intressanta produktberättelser, och samtidigt blir vårt varumärke bekant för nya grupper, säger Cuitus verkställande direktör Evi Oivanen.
Myllys hållbara bärkassar tillverkas i Finland av överskottsmaterial från lokala företag. Sömnadsarbetet sköts av ett småföretag som är en del av Osuuskunta Fabriikki 8, beläget i Åbo hamn.
Reklamvepan som ska omvandlas till bärkassar är gjord av ett mycket hållfast material, lämpat för slitsamt bruk. I kassarna används också överskottsmaterial från lokala företag: Handtagen görs av spännband och märket på kassarna kommer från material till dykardräkter.
Kassarna blir företagspresenter och lotteripriser
Mylly kommer att ge ut bärkassarna som företagspresenter och lotteripriser.
– Mellan den 16 och 21 december lottar vi ut sammanlagt 10 exemplar av Myllys unika bärkasse, och du kan vinna en egen kasse genom att delta i lottningarna i Myllys Facebook- och Instagram-kanaler, säger Meri Hakulinen.
Mer information:
Cuitu wearecuitu.com
Kontakter
Meri HakulinenKonceptschefAffärscentret Mylly
Tel:+358 40 025 6881meri.hakulinen@kauppakeskusmylly.fiBilder




Mylly är världens mest mirakulösa köpcentrum i Reso. Köpcentret är det största i Egentliga Finland och har nästan fem miljoner besökare om året. 150 affärer, 3 000 parkeringsplatser och en handelsyta på 91 000 m2 garanterar det största utbudet av affärer och tjänster i regionen.
www.kauppakeskusmylly.fi
Andra språk
Följ Kauppakeskus Mylly Oy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kauppakeskus Mylly Oy
Köpcentrum Myllys sommar intresserar resenärer15.5.2025 08:50:46 EEST | Pressmeddelande
Sommaren är alltid livlig på köpcentret Mylly och bland besökarna kan man se också resenärer som kommit för att besöka regionen och olika evenemang. Också denna sommar ordnas ett öppet lopptorg på parkeringsplatsen varannan söndag.
Kauppakeskus Myllyn kesä kiinnostaa matkailijoita15.5.2025 08:50:46 EEST | Tiedote
Kesä on Kauppakeskus Myllyssä aina vilkasta aikaa, ja lähialueille ja tapahtumiin tulevat matkailijat näkyvät myös Myllyn kävijöissä. Tänäkin kesänä joka toinen sunnuntai on parkkialueella kaikille avoin ulkokirppis.
I Köpcentrum Mylly öppnas en 16,5 meter lång rutschkana – pricken över i:et för det förnyade Myllytorget11.2.2025 08:55:51 EET | Pressmeddelande
Köpcentrum Myllys senaste nyhet är Myllyröret, en stor rutschkana mellan våningarna. I invigningen deltar de populära influencerna Joona Puhakka och Roope Rannisto. I vårens pop up-butiker får kunderna ta del av bland annat åländsk vikingachili och trendiga evighetssmycken.
Kauppakeskus Myllyyn avautuu 16,5 metriä pitkä liukumäki – uusittu Myllyntori saa viimeisen silauksen11.2.2025 08:55:51 EET | Tiedote
Kauppakeskus Myllyn tuorein uudistus on Myllynputki, suuri kerrosten välinen liukumäki. Liukumäen avajaisia vietetään suosittujen vaikuttajien Joona Puhakan ja Roope Ranniston kanssa. Kevään pop up -myymälöissä on tarjolla muun muassa ahvenanmaalaista viikinkichiliä ja trendikkäitä ikikoruja.
Inbjudan till medierepresentanter: Köpcentrum Myllys nya rutschkana mellan våningarna tas i bruk – åk till nedre våningen från 6 meters höjd7.2.2025 12:36:01 EET | Pressinbjudan
I Köpcentrum Mylly öppnas en 16,5 meter lång rutschkana från andra våningen till första våningen på Myllytorget. Rutschkanan är unik inom köpcentrumvärlden då den är den enda rutschkanan i denna storleksklass som är öppen och gratis för alla. Rutschkanan kommer att heta Myllyröret och finnas där till kundernas glädje permanent. Vi vill bjuda in medierepresentanter och deras barn att se närmare på den nya rutschkanan och Myllytorget, vars omfattande renovering nu står färdig. Provkörningstillfället för rutschkanan arrangeras på söndag den 16 februari 2025 efter stängningstid kl. 19.30–20.30. Evenemanget är öppet även för Myllys anställda och deras familjer. Den officiella invigningen av Myllyröret sker under sportlovsveckan måndag 17 februari 2025. Vi informerar senare om invigningen och sportlovsveckans händelser. Vi ber intresserade att anmäla sig till provkörningstillfället senast 13.2.2025 via e-post till anna.koivisto@ideagroup.fi eller telefon till 041 433 6165 / Anna Koivisto, Id
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum