Tapiolan puutarhakaupunginosassa sijaitseva Original Sokos Hotel Tapiola Garden uudistuu 50-vuotisjuhliensa kunniaksi
18.12.2023 07:50:00 EET | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

Espoossa, Tapiolan sydämessä sijaitseva Original Sokos Hotel Tapiola Garden uudistuu kevään 2024 aikana. Sisustusta uusitaan niin hotellihuoneissa, aula- ja vastaanottotiloissa kuin Grill it!-ravintolassa. Tapiola Garden viettää ensi vuonna 50-vuotisjuhliaan.
”Uudistamme juhlavuoden kunniaksi hotellin pintoja, tekstiilejä ja huonekaluja. Tunnelmasta tulee rauhallinen ja seesteinen, arkkitehti Aarne Ervin suunnittelemaa hotellirakennusta ja Tapiolan puutarhakaupunginosan historiaa kunnioittava. Valoa ja avaraa tilaa meillä onkin jo ennestään, ja hieno sijainti Tapiolan ytimessä, kauniin keskusaltaan äärellä”, hotellinjohtaja Mari Blomqvist – itsekin tapiolalainen – kertoo.
”Sijainti on ehdottomasti yksi meidän parhaita puoliamme. Muun muassa Emmaan, Weegeehen, Espoon kulttuurikeskukseen, Sello-saliin, Ainoaan ja metroasemalle on hotellilta vain lyhyt kävelymatka. Alueen isot yritykset ovat vieressä nekin. Keskusallas tuo omaa, uniikkia tunnelmaansa hotellimme elämään. Talvella ravintolan isoista ikkunoista voi ihailla altaalle jäädytettyä jääpuistoa ja rusettiluistelijoiden taidonnäytteitä, kesällä kuunnellaan suihkulähteiden solinaa kesäterassiltamme käsin”, Blomqvist maalailee.
Tapiolan legendaarinen kohtaamispaikka
Tapiolan vehreä kaupunginosa valmistui pääosin 1960-luvun puolivälissä. Arkkitehti Aarne Ervi on vaikuttanut kaikkein näkyvimmin Tapiolan ilmeeseen. Ervin kädenjälkiä ovat Tapiolan keskusaltaan ympäristössä olevat rakennukset kuten Keskustorni, Tapiontorin liikekiinteistö, Kino Tapiola ja Tapiolan uimahalli. Original Sokos Hotel Tapiola Garden avautui alueelle vuonna 1974. Moderni puutarhakaupunginosa nosti synnyttyään suomalaisen kaupunkisuunnittelun maailmanmaineeseen.
Tapiola valittiin vuonna 1994 myös yhdeksi Suomen 27 kansallismaisemasta. Aluetta on kehitetty isosti viime vuosina sen palveluja ja kulttuuritarjontaa rikastuttamalla sekä liikenneyhteyksiä kehittämällä.
”Tapiola on kuin pieni kaupunki, jonka yhteisöllisyys tuntuu vahvasti myös meillä hotellissa. Tapiola Garden on aina ollut tapiolalaisten omanaan pitämä kohtaamispaikka, minne tullaan viettämään niin häitä, syntymäpäiviä kuin hautajaisiakin. Ja arkena lounaalle, perheillalliselle tai viinilasilliselle. Se on meille kunnia-asia”, hotellinjohtaja Blomqvist kertoo.
Yksi yhteisöllisyyden ilmentymä on vuosittaiset April Jazz Club -illat, jotka jatkuvat myös uudistuksen jälkeen.
Staycationin viettäjät uusi asiakaskunta
”Viikolla hotelli täyttyy bisnesmatkustajista, Otaniemen ja Keilaniemen alueen yrityskeskittymä on vain vahvistanut tätä asiakasryhmää. Metro Areena ja Tapiolan urheilupuisto tapahtumineen taas tuovat meille urheiluryhmiä. Uusi ilmiö ovat ympäri pääkaupunkiseutua tulevat staycationin viettäjät, joita houkuttelee Tapiolan lisääntynyt palvelu- ja kulttuuritarjonta Ainoan kauppakeskuksineen. Ja se, että metrolla pääsee melkein meidän ovelle”, Blomqvist toteaa.
”Espoon matkailun kehitys on vahvasti kasvusuunnassa, ja laadukkaalle majoitukselle taas koronavuosien jälkeen kysyntää. Sydämellisestä palvelustaan ja kodikkuudestaan tunnettu Tapiola Garden nostaa nyt laatua”, Mari Blomqvist toteaa.
Heinäkuussa 2023 Original Sokos Hotel Tapiola Gardenin hotellinjohtajana aloittanut Blomqvist toimii myös Espoon Keilaniemessä sijaitsevan Heymo 1 by Sokos Hotels -hotellin johtajana. Heymo on edullinen designhotelli, jossa kaikki olennainen on tehty helpoksi digitalisaatiota hyödyntäen, hyvää palvelua unohtamatta.
Original Sokos Hotel Tapiola Gardenin uudistus valmistuu huhtikuussa 2024
Tapiola Gardenin nyt alkavan uudistuksen ensimmäisessä vaiheessa, 22.12.–28.1.2024, uusitaan hotellin aulaa, vastaanottotiloja sekä ravintola Grill it!:iä. Ravintola ja hotelli on suljettu tammikuun 28. asti, muutoin hotelli on avoinna koko uudistuksen ajan. Hotellihuoneet uusitaan vaiheittain kevään aikana, kokonaisuus valmistuu huhtikuussa 2024. Sisustussuunnittelusta vastaa Studio Joanna Laajisto.
Hotellin edellinen uudistus on tehty vuonna 2008, jolloin taloon rakennettiin myös lisäosa.
Original Sokos Hotel Tapiola Garden
- 154 huonetta, joista valtaosassa oma parveke
- sauna ja uima-allasosasto
- Ravintola Grill it!, kaksi kokoustilaa
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mari Blomqvist, hotellinjohtaja, Original Sokos Hotel Tapiola Garden, puh. 050 568 8783, mari.blomqvist@sok.fi
Kuvat
Linkit
Sokotel
Sokotel on suomalainen hotellioperaattori ja osa S-ryhmää. Sokotel operoi 15 Sokos Hotellia, seitsemää Radisson Blu -hotellia, Radisson RED Helsinki -hotellia sekä Heymo 1 by Sokos Hotels -hotellia. Sokotel toimii pääkaupunkiseudulla, Tampereella, Oulussa ja Tallinnassa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Jalkapallolegenda Roberto Carlos yllättää S-marketin kampanjassa4.5.2026 11:05:00 EEST | Tiedote
Jalkapallolegenda Roberto Carlos yllättää kertomalla suomalaisessa kampanjassa ruoan merkityksestä elämässään yhdessä äitinsä Veran kanssa. S-marketin kampanjan tavoitteena on jalkapallon MM-kisojen alla muistuttaa yhteisten hetkien merkityksestä niin ansioituneille urheilijoille kuin nuorille harrastajille. Samoin kuin jalkapallo, myös ruoka kerää ihmisiä yhteisiin hetkiin, joista syntyy elämänmakuisia muistoja.
Suuri muutos ABC-asemilla tänään: noutopöytä uudistuu4.5.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Tutut klassikot ja monipuolisemmat maut täydentävät nyt toisiaan ABC:n noutopöydässä. Nousevatko uutuudet, kuten Marry me -kana, kylmäsavulohilasagne ja savukylki-kaalipaistos ikonisen noutopöydän seuraaviksi kestohiteiksi? Yhteensä uusia annoksia tulee noin 30 kappaletta.
SOK:n hallintoneuvosto 2026 on valittu, Tapio Finér nimitettiin SOK:n hallitukseen28.4.2026 15:24:04 EEST | Tiedote
SOK:n hallintoneuvosto valittiin 28.4.2026 pidetyssä osuuskunnan kokouksessa. Hallintoneuvostossa aloitti kaksi uutta jäsentä. Hallintoneuvoston 2. varapuheenjohtajana aiemmin toiminut Tapio Finér nimitettiin SOK:n hallitukseen.
Kypsä vaikka kova – Avokadon suurin haaste ratkaistiin24.4.2026 08:02:00 EEST | Tiedote
S-ryhmä on tuonut valikoimiinsa uudella tavalla kypsytetyn avokadon, jonka kypsyyttä ei kuluttajan tarvitse arvuutella. Toisin kuin perinteisellä menetelmällä kypsytetyt avokadot, uudella tavalla kypsytetty avokado on päältä kova, mutta sisältä syöntikypsä ja säilyy käyttökelpoisena jopa viikon tai kaksi. Uusi kypsytystapa mahdollistaa avokadon pidemmän käyttöajan lisäksi entistä paremman laadun- sekä hävikinhallinnan.
Pokémon-korttien myynti räjähti – syynä milleniaalien nostalgian kaipuu23.4.2026 07:50:00 EEST | Tiedote
Pokémon-korttien myyntiä kasvattaa milleniaalien kaipuu omiin nuoruusvuosiin. Samalla aktiiviharrastajat ja keräilijät ovat löytäneet kotimaisen verkkokaupan tarjonnan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

