Inka Puumalainen Apteekkariliiton farmaseuttiseksi johtajaksi
Farmasian tohtori Inka Puumalainen on nimitetty Apteekkariliiton farmaseuttiseksi johtajaksi. Liiton lääkepoliittinen asiantuntija, farmasian tohtori Sonja Kallio siirtyy nykyisestä tehtävästään johtavaksi asiantuntijaksi.

Inka Puumalaisella on monipuolinen ja pitkäaikainen kokemus apteekkialaan, terveydenhuoltoon ja yhteiskuntavaikuttamiseen liittyvistä tehtävistä. Hän valmistui proviisoriksi 1999 ja väitteli farmasian tohtoriksi 2005.
Puumalainen siirtyy Apteekkariliiton palvelukseen Rud Pedersen Public Affairs -viestintätoimistosta, jossa hän toimii terveydenhuoltotiimin vetäjänä. Sitä ennen hän työskenteli Helsingin Yliopiston Apteekin johtotehtävissä, viimeksi yhteiskuntasuhdejohtajana. Puumalainen on toiminut myös Suomen Farmasialiiton puheenjohtajana vuosina 2004-2009.
– Inka tuntee laaja-alaisesti suomalaisen apteekkitoiminnan ja on koko työuransa ajan tarkastellut sitä yhteiskunnallisen kehittämisen eri näkökulmista. Apteekkitoiminnan uudistuessa on tärkeää varmistaa lääkehoitojen oikea toteutuminen, ja Inkan tehtävä on tuoda tätä näkökulmaa yhteiskunnalliseen keskusteluun, toteaa Apteekkariliiton toimitusjohtaja Merja Hirvonen.
Liiton sääntöjen mukaan farmaseuttinen johtaja vastaa farmaseuttisista ja ammatillisista asioista suoraan liiton hallitukselle. Puumalaisen toimenkuva farmaseuttisena johtajana painottuu aiempaa enemmän ulkoiseen sidosryhmätyöhön.
– Suomen Apteekkariliitto on merkittävä yhteiskunnallinen keskustelija ja toimija. Farmaseuttisen johtajan työ tarjoaa näköalapaikan apteekkialan kehittämiseen. Apteekkien rooli osana hyvinvointialueiden palveluketjua ja lääkealan tiekartan eteneminen ovat esimerkkejä lääkealan isoista kehittämishankkeista, joihin on mahdollista vaikuttaa osana farmaseuttisen johtajan työkenttää. Odotan innolla työn aloittamista, Inka Puumalainen toteaa.
Liiton nykyinen farmaseuttinen johtaja, farmasian tohtori Charlotta Sandler siirtyy uusiin haasteisiin tammikuussa.
Sonja Kallio johtavaksi asiantuntijaksi
Liiton lääkepoliittinen asiantuntija, proviisori ja farmasian tohtori Sonja Kallio on nimitetty johtavaksi asiantuntijaksi vastuualueenaan rationaalinen lääkehoito ja lääkepolitiikka. Kallio toimii jatkossa farmaseuttisella osastolla rationaalisen lääkehoidon tiimin esihenkilönä ja farmaseuttisen johtajan työparina.
Suomen Apteekkariliitto on yksityisiä, yrittäjävetoisia apteekkeja edustava yhdistys. Liitto kehittää eettisesti ja ammatillisesti korkeatasoista apteekkitoimintaa osana terveydenhuoltoa ja tuottaa jäsenilleen apteekkitoimintaa tukevia palveluita. Jäsenapteekkareita on yli 600.
Lisätietoja: toimitusjohtaja Merja Hirvonen, p. 040 588 0841, merja.hirvonen@apteekkariliitto.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Erkki KostiainenViestintäjohtaja
Puh:050 566 8188erkki.kostiainen@apteekkariliitto.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Suomen Apteekkariliitto ry (www.apteekkariliitto.fi) on yksityisiä apteekkeja edustava yhdistys. Apteekkariliitto kehittää eettisesti ja ammatillisesti korkeatasoista apteekkitoimintaa osana terveydenhuoltoa ja tuottaa jäsenilleen apteekkitoimintaa tukevia palveluita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Apteekkariliitto
Apteekkikysely: Tätä asiakkaat kysyvät eniten apteekeissa7.7.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Lääkeneuvonnan ohella apteekeista kysytään yhä useammin myös monenlaisia terveydenhuollon rajapintaan liittyviä asioita – esimerkiksi sitä, miten saa yhteyden lääkäriin tai hoitajaan.
Hallituksen apteekkiuudistus supistaisi apteekkiverkostoa1.7.2025 08:58:21 EEST | Tiedote
Hallituksen apteekkiuudistusta koskevan esitysluonnoksen toteuttaminen näkyisi ihmisten arjessa heikentyneinä palveluina.
Lähes viidennes suomalaisista olisi valinnut väärän itsehoitolääkkeen ilman apteekin neuvontaa26.6.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Tuoreen tutkimuksen mukaan 97 prosenttia suomalaisista pitää tärkeänä, että omalla kotipaikkakunnalla on apteekki.
Apteekki ei voi oma-aloitteisesti muuttaa asiakkaan lääkitystä10.6.2025 11:20:09 EEST | Tiedote
Apteekkeja kannattaisi hyödyntää lääkitysten tarkistuksissa ja arvioinneissa nykyistä enemmän.
Varo verkon valeapteekkeja – varmista, että asioit vain laillisissa verkkoapteekeissa27.5.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Suomessa on viime aikoina tullut esiin tapauksia, joissa hämäräperäiset verkkosivustot esiintyvät virheellisesti suomalaisina apteekkeina ja tarjoavat myös reseptilääkkeitä ilman vaadittavaa reseptiä. Näiden sivustojen tarkoituksena on huijata kuluttajia sekä mahdollisesti kerätä heidän henkilötietojaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme