Henkilöautojen määrässä tuntuva piikki lakkopäivänä 14.12. Helsingin seudun väylillä
Joukkoliikenteen lakkopäivä 14. joulukuuta aiheutti kasvupiikin autoliikenteessä marraskuun keskivertovuorokauden liikenteeseen verrattuna. Huiminta oli kasvu Länsiväylällä Hanasaaressa laskentapisteen kohdalla, jossa lisäystä oli 32 prosenttia.

”Joukkoliikenteen lähes täydellinen puuttuminen, satunnaista bussiliikennettä lukuun ottamatta, kasvatti henkilöautojen määrää ja ruuhkautumista pääväylillä merkittävästi, vaikka kokonaisuudessaan työmatkaliikkuminen oli lakkopäivänä vähäisempää, koska moni jäi kotiin etätöihin tai vähensi muutoin liikkumistaan”, HSL:n tutkimuspäällikkö Marko Vihervuori kertoo.
Länsiväylän kautta kulkeneen automäärän lisäksi suurta kasvua normaalista havaittiin seuraavissa pisteissä: Lahdenväylä Viikinmäki 23 %, Tampereenväylä Pirkkola 19 %, Vihdintie Pitäjänmäki 19 %, Turunväylä Huopalahti 18 %, Kehä II Hiidenkallio 16 %, Tuusulanväylä Tuomarinkartano 13 % ja Kehä I Leppävaara 10 %.
Ainoa merkittävämpi liikennemäärän pieneneminen 13 prosentilla havaittiin Kehä III:n laskentapisteessä Satamatiellä, kun liikenne Vuosaaren satamaan väheni.
Kokonaisuudessaan vertailuun valittujen 50 mittauspisteen tulokset yhteenlaskettuna kertovat automäärän 7 prosentin lisäyksestä lakkopäivänä. Vaikka lisäys monilla pääväylillä kipusi 20 prosentin tietämille, vastaavasti HSL-alueen laitamilla liikennemäärät laskivat monin paikoin muutamia prosentteja.
Yhteyshenkilöt
Marko Vihervuori
Puh:+358407672208marko.vihervuori@hsl.fiKuvat

Helsingin seudun liikenne HSL vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta, tilaamisesta ja lipuista sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on noin 400 työntekijää. Vuonna 2022 HSL:n toimintakulut olivat 734 miljoonaa euroa ja toimintatuotot 815 miljoonaa euroa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehtiin 304 miljoonaa nousua, mikä on suurin osa Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
Mäkelänkadun bussien aikatauluihin muutoksia 10.11. alkaen30.10.2025 13:01:00 EET | Tiedote
Mäkelänkadun bussien aikatauluihin tulee muutoksia maanantaina 10.11. Aikataulumuutoksilla varaudutaan Mäkelänkadun remonttiin, joka vaikuttaa bussiliikenteen sujuvuuteen. Bussipysäkkien sijainnit muuttuvat työmaan edetessä,
Vuoden 2026 HSL:n lippujen hinnat30.10.2025 11:29:56 EET | Tiedote
HSL:n hallitus päätti tiistaina 28.10. korottaa HSL:n lippujen hintoja ensi vuodelle keskimäärin 3,1 prosenttia. Hallitus valtuutti samalla toimitusjohtajan päättämään tarkat hinnat. Hinnat on nyt vahvistettu.
HSL-sovellus ja hsl.fi-verkkosivut toimivat jälleen normaalisti29.10.2025 23:23:11 EET | Tiedote
Microsoft Azure -palvelun laajan häiriön vuoksi myös HSL:n digitaalisissa palveluissa oli häiriöitä keskiviikkoiltana. Häiriöt HSL:n palveluissa olivat ohi noin klo 23.
Häiriöt HSL-sovelluksessa ja hsl.fi-verkkosivuilla jatkuvat edelleen Microsoftin laajan tietoliikennehäiriön vuoksi29.10.2025 22:11:35 EET | Tiedote
HSL-sovellus ja hsl.fi-verkkosivut eivät toimi normaalisti Microsoft Azure -palvelun laajan häiriön vuoksi. HSL-sovelluksessa ja Lippukaupassa esiintyy ongelmia lippujen ostamisessa. Myös Reittioppaassa esiintyy häiriöitä. Häiriöt HSL:n digitaalisissa palveluissa havaittiin keskiviikkona 29.10. hieman klo 18 jälkeen, ja ne jatkuvat vielä noin kymmeneltä illalla. Häiriön kestosta ei ole toistaiseksi aika-arviota.
Toiminta- ja taloussuunnitelma 2026–2028: HSL panostaa laadukkaisiin matkaketjuihin työmaista huolimatta29.10.2025 11:30:00 EET | Tiedote
HSL:n toimintaan vaikuttavat tulevina vuosina useat suuret työmaat, ja lisäksi kuntayhtymän operointi- ja infrakustannukset kasvavat. Samaan aikaan joukkoliikenteen laatu kuitenkin myös paranee, kun muun muassa Laajasalon ratikkayhteys ja Espoon kaupunkirata valmistuvat. Nämä asiat käyvät ilmi HSL:n toiminta- ja taloussuunnitelmasta 2026–2028 (TTS), jonka hyväksymistä HSL:n hallitus esittää yhtymäkokoukselle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme