Giganttilaiset äänestivät 50 000 € joululahjoituksesta, Pelastakaa Lasten Digifrendi-toiminnasta henkilökunnan suosikki
Gigantin perinteinen joululahjoitus toteutettiin tänä vuonna henkilökuntaäänestyksen perusteella. Ehdolla oli viisi valtakunnallista, digitaalista osallisuutta ja hyvinvointia edistävää toimijaa. 50 000 € lahjoitussumma ohjataan hyväntekeväisyyskohteisiin prosentuaalisen äänestysjakauman perusteella. Eniten giganttilaisia puhutteli Pelastakaa Lasten Digifrendi-toiminta, joka tukee nuorten jaksamista tarjoamalla heille matalan kynnyksen keskustelutukea.

Gigantti tekee hyvää -työn päätavoite, digitaalisen yhdenvertaisuuden edistäminen, ohjasi joululahjoituksen toteuttamista tänäkin vuonna. Henkilökuntaäänestyksessä ehdolle asetettiin viisi toimijaa, jotka tukevat eri muodoissaan lasten, nuorten ja ikäihmisten digitaalista osallisuutta ja hyvinvointia.
Vuonna 2022 Gigantin joululahjoitus suuntautui seniori- ja saattokoteihin ympäri Suomea, luontoaiheisen virtuaalikokemuksen ja VR-lasien muodossa. Tänä jouluna giganttilaiset halusivat huomioida etenkin lapsia ja nuoria, jotka kaipaavat arjessaan tukea: äänestyksen perusteella kärkeen nousivat Pelastakaa Lasten Digifrendi-toiminta ja Icehearts-yhteisön ennaltaehkäisevä lastensuojelutyö.
”Henkilöstöäänestyksemme tulos kertoo, että ihmiset haluavat muistaa myös heitä, jotka vasta kasvavat osaksi digiyhteiskuntaa, ja tarvitsevat siihen turvallisten aikuisten tukea. Vaikka annamme joululahjoituksemme taloudellisen tuen muodossa, haluamme Gigantissa muistuttaa myös maksuttoman digiavun merkityksestä. Jokainen meistä voi tarjota jouluna apuaan sitä tarvitsevalle, vaikka katsomalla laitteiden asetukset ja päivittämällä sovellukset, tai auttamalla nettiasioinnissa. Ja joskus parasta digiapua voi olla vain kysyä lähimmäiseltään puhelimitse, mitä kuuluu”, kuvailee Gigantin toimitusjohtaja Niko Sandström.
”Pelastakaa Lapset on kumppanimme jo Huippula-hankkeesta, joka opettaa 5.-luokkalaisille digiturvataitoja ympäri Suomen. On ilo vahvistaa yhteistyötämme lahjoittamalla varoja myös järjestön toiseen tukimuotoon, joka tähtää nuorten pitkäjänteiseen auttamiseen ja valmentaa vapaaehtoisia osaksi Digifrendi-toimintaa. Iceheartsin tekemä tärkeä, ennaltaehkäisevä lastensuojelutyö on puolestaan tullut tutuksi myymälöidemme paikallisyhteistyön kautta jo Turun ja Tampereen seuduilla. Ohjaamme lahjoituksemme Icehearts-toiminnan kannalta oleellisten laitteiden hankintaan, jotka tukevat lasten oppimista ja harrastamista”, Sandström kertoo.
Gigantin 50 000 € joululahjoituksen saajat ja lahjoitussummat:
1️. Pelastakaa Lapset | Digifrendi-toiminta syrjäytymisvaarassa oleville nuorille, 25 565 €
2️. Icehearts | Ennaltaehkäisevää lastensuojelutyötä tukevat laitteet, 13 795 €
3. Kaikille Kone | Laitteita vähävaraisille opiskelijoille, 4 985 €
4. Vanhustyön keskusliitto | SeniorSurf, digiosallisuutta ja -opastusta ikäihmisille, 4 595 €
5. Ikäteknologiakeskus | Konstikoppa ja vastaavat digitukihankkeet ikäihmisille, 1 050 €
Ääniä henkilökuntaäänestyksessä annettiin yhteensä 381.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niko SandströmGigantti Oy Ab / toimitusjohtaja
Puh:+358 40 848 9950niko.sandstrom@gigantti.fiKuvat

Gigantti on Suomen suurin elektroniikan ja kodinkoneiden jälleenmyyjä.
Meillä on Suomessa 42 myymälää ja yrityksemme palveluksessa työskentelee yli 1 500 giganttilaista - myymälöiden ohella netti- ja yritysmyynnissä, sekä asiakaspalvelu- että jakelukeskuksissa. Pääkonttorimme sijaitsee Helsingin Sanomatalossa.
Liikevaihtomme tilikaudella 2022/2023 oli 525 miljoonaa euroa. Olemme osa Norjassa toimivaa Elkjøp-konsernia, joka kuuluu englantilaisen kodinelektroniikkaketjun, Currys plc:n, omistukseen.
Lisätietoa meistä löydät kotisivuilta osoitteesta: gigantti.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gigantti
Gigantti sulkee Redin myymälänsä lokakuussa15.9.2025 13:20:00 EEST | Tiedote
Gigantti Oy sulkee lokakuun puolivälissä Helsingissä sijaitsevan, Redin kauppakeskuksen myymälänsä. Myymälähenkilöstö siirtyy sulkemisen jälkeen Gigantin muihin myymälöihin.
Gigantti ja HIFK jatkavat kumppanuutta - yhteistyö laajenee myös Auroraliigan puolelle4.9.2025 18:45:28 EEST | Tiedote
Gigantti ja HIFK ovat solmineet jatkosopimuksen, joka käynnistää yhteistyön 25. kerran kaudella 2025–2026. Kumppanuus näkyy HIFK:n ottelutapahtumissa ja fanisisällöissä, sekä laajenee ensimmäistä kertaa myös Auroraliigaan: merkittävä osa Gigantin tuesta ohjataan Stadin Gimmojen toimintaan.
Gigantin elokuun myydyimmät puhelimet top 10 – Regulaatiomuutokset muokkaavat markkinaa, useiden valmistajien uudet lippulaivamallit saapuvat kauppoihin1.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Elokuun myydyimpien puhelinten listaa hallitsevat odotetut mallit ilman suuria yllätyksiä. EU:n regulaatiomuutokset ovat nostaneet valmistuskustannuksia ja vähentäneet edullisimpien puhelinten tarjontaa, mikä ohjaa kysyntää kohtuuhintaisten mutta laadukkaiden mallien suuntaan. Kuun myydyin on suomalaisten vakiintunut suosikki hyvällä hinta-laatusuhteella. Syksy on uutuuksien aikaa, myös puhelinkaupoilla.
Riku Kuusisto Gigantin uudeksi toimitusjohtajaksi - ”Kun teknologia toimii, arki toimii”28.8.2025 11:00:33 EEST | Tiedote
Gigantti Oy Ab:n toimitusjohtajaksi on nimitetty Riku Kuusisto, joka aloittaa tehtävässään 1. tammikuuta 2026. Kuusisto siirtyy uuteen rooliinsa kansainvälisen vähittäiskaupan ja kuluttajaliiketoiminnan johtotehtävistä, joista hänellä on yli 20 vuoden kokemus.
Gigantin elokuun uutiskirje: Päivityssyksy ja pelikonebuumi – mitä PC-markkinoilla tapahtuu juuri nyt?15.8.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
Syksy tuo mukanaan merkittävän muutoksen PC-käyttäjille, kun Windows 10:n tuki päättyy lokakuussa, mikä tarkoittaa monelle uuden tietokoneen hankintaa. Pelikoneiden komponenttimyynti on kasvanut vuodessa räjähdysmäisesti, samalla kun uudet tekoäly-PC:t tekevät tuloaan kuluttajien arkeen. Gigantin teknologiakategorian myyntipäällikkö Sami Kinnunen avaa ajankohtaisia trendejä ja antaa käytännön vinkit.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme