De nya skiljemarkörerna garanterar att personbeteckningarna räcker till – den första nya personbeteckningen beviljades den här veckan
21.12.2023 12:11:25 EET | Digi- ja väestötietovirasto | Pressmeddelande
Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata har tagit i bruk nya skiljemarkörer för personbeteckningar. 19 december 2023 beviljades den första personbeteckningen med skiljemarkören Y. Personbeteckningar som redan beviljats ändras inte.
– I den tidigare modellen fanns det ett begränsat antal personbeteckningar för varje födelsedag och vissa dagar har beteckningarna varit för få. Beteckningarna tog precis slut för den allra vanligaste födelsedagen, så vi beviljade den första nya personbeteckningen den här veckan, berättar överdirektör Timo Salovaara vid Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata.
I början av året trädde en förordning i kraft som gör det möjligt att ta i bruk de nya skiljemarkörerna och som säkerställer att personbeteckningarna räcker till i framtiden. Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata fortsätter att bevilja personbeteckningar även med tidigare använda skiljemarkörer så länge de räcker.
Tidigarelagd ibruktagning
Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata har varje månad uppdaterat sin uppskattning av tidpunkten för ibruktagningen av nya personbeteckningar. Uppskattningen grundar sig på den genomsnittliga mängden beviljade personbeteckningar 2016–2021 och på uppskattningen av det framtida behovet. Man visste att den ökade invandringen kunde tidigarelägga ibruktagningen.
– Vi uppskattade ännu i början av december att ibruktagningen av nya skiljemarkörer skulle ske i januari 2024, men det var nödvändigt att ta i bruk de nya personbeteckningarna redan i år. Vi hade också förberett oss på en snabbare tidtabell, så det gick problemfritt att bevilja en ny typ av personbeteckning ur befolkningsdatasystemet, berättar Timo Salovaara.
De nya skiljemarkörerna i personbeteckningarna
Skiljemarkörerna för personbeteckningar i fortsättningen:
- För personer födda 2000 eller senare nuvarande bokstäverna A och nya B, C, D, E, F.
- För personer födda på 1900-talet det nuvarande bindestrecket (-) eller de nya bokstäverna Y, X, W, V, U.
- För personer födda på 1800-talet det nuvarande plustecknet (+), inga nya skiljemarkörer.
Genom förordningen blev skiljemarkören som ingår i personbeteckningen också en individualiserande del av beteckningen, dvs. personbeteckningarna kan nu endast särskiljas från varandra genom olika skiljemarkörer.
Tidigare har man i systemen kunnat låta bli att beakta skiljemarkören, men efter ibruktagningen av de nya skiljemarkörerna kan man inte längre göra så. Till exempel för de fiktiva personbeteckningarna 100190-999P eller 100190Y999P kan skiljemarkören vara det enda som skiljer dem åt.
– Alla organisationer som använder personbeteckningar i sina system har varit tvugna att i god tid förbereda sig på förändringarna. På så sätt har man säkerställt att behandlingen av personuppgifter även i fortsättningen fungerar problemfritt i olika system, betonar Timo Salovaara.
Vad är en personbeteckning?
- Personbeteckningen är ett identifieringssätt som individualiserar personer bättre än enbart namnet. Det finns människor med samma namn, men inte två personer med exakt samma personbeteckning.
- Personbeteckningen används för att individualisera personer i myndigheters och många privata aktörers register och informationssystem samt i datatrafiken mellan dessa. Med hjälp av personbeteckningen kan man bland annat säkerställa att uppgifter registreras för precis rätt person.
- Personer som införs i Finlands befolkningsdatasystem ger en personbeteckning. Personbeteckningen togs i bruk i Finland på 1960-talet.
- Det krävs inga åtgärder av föräldrarna för att ett barn som föds i Finland ska få en personbeteckning. En finsk medborgare född utomlands får en personbeteckning då Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata på begäran av föräldrarna har registrerat barnet i befolkningsdatasystemet. En utländsk medborgare som flyttar till Finland får en personbeteckning då han/hon i samband med beviljandet av uppehållstillstånd eller på sin begäran registretats i befolkningsdatasystemet.
Nyckelord
Kontakter
Timo Salovaara
Tel:0295 535 303timo.salovaara@dvv.fiLänkar
Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata
Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata främjar digitaliseringen av samhället, tryggar tillgången till information och erbjuder tjänster för kundernas livshändelser.
Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata sörjer för den grundläggande administrationen av befolkningsdatasystemet och digitaliseringen av samhället. Till myndighetens uppgifter hör bland annat borgerliga vigslar, namn- och adressändringar, förmynderskaps- och intressebevakningsärenden, administration av befolkningsdatasystemet, utveckling av lösningar för elektronisk identitet samt utveckling och underhåll av centraliserade stödtjänster för e-tjänster. Dessa stödtjänster för e-tjänster omfattar bland annat Suomi.fi-webbtjänsten, elektroniska myndighetsmeddelanden (Suomi.fi-meddelanden) samt fullmakter att sköta ärenden för andras räkning (Suomi.fi-fullmakter).
Andra språk
Följ Digi- ja väestötietovirasto
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Digi- ja väestötietovirasto
Studerande, gör flyttanmälan i tid14.7.2026 11:50:12 EEST | Pressmeddelande
Juli–augusti är årets livligaste flyttningstid, då i synnerhet unga och studerande byter bostad. Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata påminner om att det lönar sig att göra flyttanmälan i god tid så att uppgifterna uppdateras i tid till exempel till FPA och hälso- och sjukvården.
Opiskelija, tee muuttoilmoitus ajoissa14.7.2026 11:50:12 EEST | Tiedote
Heinä–elokuu on vuoden vilkkainta muuttoaikaa, kun erityisesti nuoret ja opiskelijat vaihtavat asuntoa. Digi- ja väestötietovirasto muistuttaa, että muuttoilmoitus kannattaa tehdä hyvissä ajoin, jotta tiedot päivittyvät ajoissa esimerkiksi Kelalle ja terveydenhuoltoon.
Ansökan om en förfäders efternamn påskyndas genom ett automatiskt avgörandeförfarande7.7.2026 09:15:00 EEST | Pressmeddelande
Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata har den 23 juni 2026 tagit i bruk ett nytt automatiskt avgörandeförfarande för ändringar av efternamn som sökts via Namnändringstjänsten, där en myndig person ansöker om ett nytt efternamn som hens förälder, mormor/farmor eller morfar/farfar har haft och vars uppgifter syns i befolkningsdatasystemet.
Esivanhemman sukunimen hakeminen nopeutuu automaattisella ratkaisumenettelyllä7.7.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Digi- ja väestötietovirasto on ottanut 23.6.2026 käyttöön uuden automaattisen ratkaisumenettelyn Nimenmuutospalvelun kautta haetuissa sukunimen muutoksissa, joissa täysi-ikäinen henkilö hakee uudeksi sukunimeksi sellaista sukunimeä, joka on ollut hänen vanhemmallaan, isoäidillään tai isoisällään, ja tiedot näkyvät väestötietojärjestelmässä.
Applying for an ancestor’s surname becomes faster thanks to an automated decision-making procedure7.7.2026 09:15:00 EEST | Press release
On 23 June 2026, the Digital and Population Data Services Agency introduced a new automated decision-making procedure for changes of surnames applied for through the name change service. The procedure is used in situations where an adult applies for a new surname that has been used by their parent, grandmother or grandfather, and their information is included in the Population Information System.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum