Aikakauslehtiviikko avaa jälleen lähes sata digilehteä maksutta kaikkien luettavaksi
14.4.2023 10:15:00 EEST | Aikakausmedia ry | Tiedote
Aikakauslehtiviikkoa vietetään osana valtakunnallista Lukuviikkoa 17.–23.4. Teemaviikko nostaa esiin aikakauslehtien monipuolisia sisältöjä, juhlistaa lukemista ja kannustaa lapsia kirjastoon.

Aikakauslehtiviikolla Aikakausmedian jäsenkustantajien lehdistä lähes sata avaa digilehtensä viikon ajaksi maksutta kaikkien luettaviksi. Teemaviikko nostaa esiin aikakauslehtien monipuolisia sisältöjä, inspiroi löytämään uutta luettavaa sekä tukee lasten ja nuorten lukutaidon kehittymistä.
Aikakauslehtiviikon teema Mikä on sinun juttusi? kannustaa tutustumaan uusiin lehtiin ja löytämään itselleen sopivinta luettavaa. Teemaviikolla on luettavissa monipuolinen valikoima erilaisia lehtiä sisustuksesta muotiin ja ruoasta sarjakuviin. Tarjonnasta löytyy niin ammatti- ja järjestölehtiä, harrastelehtiä kuin yleisölehtiäkin.
Mukana teemaviikossa 110 kirjastoa
Aikakauslehtiviikkoa vietetään myös 110 kirjastossa ympäri Suomen. Aikakausmedia on tuottanut kirjastoille Juttutuokion, jossa lapset ja nuoret eskarista yläkouluun pääsevät kuuntelemaan tarinallista journalismia näyttelijä Minka Kuustosen lukemana. Videomuotoisen Juttutuokion lisäksi oppilaat pääsevät tekemään tehtäviä kirjaston lehtiosastolla.
Aikakauslehtiviikon kirjastoyhteistyön tavoitteena on tutustuttaa lapset ja nuoret aikakauslehtiin ja kirjaston monipuoliseen lehtivalikoimaan sekä tarjota lapsille kokemus kirjastossa käymisestä, vaikka se ei omaan vapaa-aikaan kuuluisi.
Aikakauslehtiviikossa mukana ovat Aikakausmedian jäsenkustantajien lehdistä:
Aarre-lehti, Aivoitus, Aku Ankka, Ammattisotilas, Anna, Antiikki&Design, Apu, Apu Juniori, Askel, Auto Bild Suomi, Bamse, Caravan, Costa Alegre, Deko, Demokraatti, Elintarvike ja Terveys, Erä, ET, ET Terveys, Gloria, Glorian koti, Glorian ruoka&viini, GOAL, GTi Magazine, Hevoshullu, Hifimaailma, HS Meidän perhe, Hyvä Terveys, Ilmailu, Image, Juristiuutiset, Kehittyvä Elintarvike, Ketju, Kodin Kuvalehti, Koti ja Keittiö, Kotilääkäri, Kotiliesi, Kotiliesi Käsityö, Kotimaa, Kotipuutarha-lehti, Koululainen, Lapsen Maailma, Lätta bladet, Liha ja ruoka, Luonnonsuojelija, Maailman Kuvalehti, Maalla, Matka, Me Naiset, Metsälehti, Metsälehti Makasiini, Metsästäjä, Metsästys ja Kalastus, MRKTNG, Opettaja, Partio, Pelastustieto, Pelit, Pets, Poliisi & Oikeus, Rakennustekniikka, Rakennustekniikka, Robot esittää: Minecraft, Sairaanhoitaja, Sana-lehti, Selkosanomat, Siirtolapuutarha-lehti, Soundi, Suomen Kiinteistölehti, Suomen Luonto, Suuri Käsityö, Taloustaito, TEK-lehti, Terveydenhoitaja, Tiede, Tiede Luonto, Tukilinja-lehti, Tunne & Mieli, Valitut palat, Vanhustyö, Viinilehti, V8, Yhteishyvä, Yliopisto-lehti, Ympäristö ja Terveys.
Aikakauslehtiviikko järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 2019, ja sitä vietetään aina samaan aikaan valtakunnallisen Lukuviikon kanssa. Kirjastoyhteistyö on aloitettu vuonna 2022.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Piia MatikainenmediakasvatusasiantuntijaAikakausmedia
Puh:040 920 9750piia.matikainen@aikakausmedia.fiLinkit
Aikakausmedia
Aikakausmedia ry valvoo aikakausmediakustantajien ja -julkaisijoiden etuja. Se kehittää ja tarjoaa työkaluja, joilla ala pystyy vastaamaan muuttuvan mediakentän kilpailuun. Kustantaja- ja julkaisijajäseniä on 230, ja ne julkaisevat yhteensä 440 painettua ja digitaalista aikakausmediaa Suomessa. Jäsenistössä ovat edustettuina yleisö-, ammatti- ja järjestömediat sekä asiakasmediat.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aikakausmedia ry
Aikakausmedia julkaisi oman printtilehden nuorille – tällainen on uunituore Aikkari21.1.2026 07:45:00 EET | Tiedote
70-sivuinen printtilehti sisältää juttuja nuorista ja nuorille. Se tarjoaa vertaistukea, oivalluksia ja lukunautintoa. Painetun lehden voi tilata maksutta yläkouluun, ja näköislehti on verkossa kaikkien vapaasti luettavissa.
20 vuotta täyttävässä Editkilpailussa palkitaan Suomen parhaat aikakausmediat – ilmoittautuminen on nyt käynnissä!1.12.2025 08:49:13 EET | Tiedote
Uudistuneessa Editkilpailussa palkitaan aikakausmedioita ja niiden tekijöitä kahdettakymmenettä kertaa. Juhlavuoden kisassa on 12 sarjaa.
Printti ei kuole sitten millään – uudessa kilpailussa etsitään vuoden parasta printtimainosta1.12.2025 08:45:38 EET | Tiedote
Printti on parhaimmillaan edelleen kaunein ja rohkein, mainonnan eliittisuoritus. Siksi se ansaitsee oman kilpailunsa. Ilmoittautuminen uuteen kisaan on nyt käynnissä.
Tiedote: Aikakausmedia toi printtilehden takaisin – ”Ala ansaitsee oman lehden”28.11.2025 07:50:00 EET | Tiedote
Perusteellisesti uudistunut Ajankuva ilmestyy jälleen. Ensimmäinen uudistettu numero on nyt saatavilla.
Kansallinen Mediatutkimus 2025: Näitä tilattavia aikakauslehtiä luetaan eniten22.9.2025 07:45:00 EEST | Tiedote
Tilattavista aikakauslehdistä luetuimmat ovat Seiska, Me Naiset ja Kotiliesi, joista kukin tavoittaa yli puoli miljoonaa lukijaa eri kanavissa. Eniten yleisöään kasvatti Tekniikka&Talous, joka sai peräti yli 131 000 uutta lukijaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme