4G-yhteydet paranevat, kun DNA sulkee tammikuussa loput 3G-verkostaan – Yhteisverkon alueet Itä- ja Pohjois-Suomessa seuraavat myöhemmin tänä vuonna
3.1.2024 10:00:00 EET | DNA Oyj | Tiedote
DNA sulkee 3G-verkkonsa Keski-Suomessa, Pirkanmaalla ja Satakunnassa tiistaina 9.1. aamuyöllä sekä pääkaupunkiseudulla, Etelä-Pohjanmaalla, Keski-Pohjanmaalla ja Pohjanmaalla torstaina 25.1. aamuyöllä. 3G-verkon käytössä olleet taajuudet siirretään muutaman viikon kuluessa 3G-alasajosta 4G-verkon käyttöön, mikä parantaa 4G-palvelun laatua alueilla. 3G-verkossa siirretään enää reilusti alle 1 % DNA:n asiakkaiden mobiilidatasta.

Sulkuaikataulu kokonaisuudessaan tiedotettiin kertaalleen jo kesäkuussa 2023. Ensimmäisen kerran DNA tiedotti jo vuonna 2021 lähestyvästä 3G-verkon alasajosta. Vuonna 2023 3G-verkko suljettiin onnistuneesti Hyvinkäällä toukokuussa, Kanta-Hämeessä sekä Päijät-Hämeessä lokakuussa ja Uudellamaalla (pl. pääkaupunkiseutu) sekä Varsinais-Suomessa marraskuussa.
”Tammikuun jälkeen DNA:n oma 3G-verkko on käytännössä kokonaan sammutettu. Mikäli kaikki sujuu odotetusti, siirrämme muutaman viikon kuluttua 3G:n sulkemisesta vapautuvat taajuudet 4G-tekniikan käyttöön, mikä parantaa 4G-verkon käyttökokemusta. Koska 3G-verkon käyttöaste on tänä päivänä erittäin pieni, näyttäytynee toimenpide asiakkaillemme pääasiassa myönteisessä valossa. Itä- ja Pohjois-Suomessa, eli Suomen Yhteisverkon alueilla, 3G-verkko suljetaan myöhemmin kuluvan vuoden aikana”, kertoo DNA:n radioverkkojohtaja Jarkko Laari.
DNA sulkee 3G-verkkonsa Keski-Suomessa, Pirkanmaalla ja Satakunnassa tiistaina 9.1. aamuyöllä sekä pääkaupunkiseudulla, Etelä-Pohjanmaalla, Keski-Pohjanmaalla ja Pohjanmaalla torstaina 25.1. aamuyöllä.
Laajasti tarkasteltuna 3G-verkon alasajo koskee kaikkia 3G-tekniikkaan pohjautuvia palveluita DNA:n verkossa. Palvelut korvaantuvat pääasiassa 4G- ja 5G-ratkaisuilla. Hyvin vanhat laitteet, jotka eivät tue 4G- tai 5G-tekniikkaa, siirtyvät tyypillisesti käyttämään 2G-verkkoa. Jos päätelaite tukee VoLTE- eli Voice over LTE -ominaisuutta, kuuluvat puhelut jatkossakin 4G-verkon kautta. Jos puhelin ei tue VoLTE-palvelua, siirtyvät puhelut 2G-verkkoon 3G-verkon sulkemisen jälkeen. Kaikki DNA:n 4G- ja 5G-puhelinliittymät tukevat VoLTE-puheluita.
Alle prosentti mobiilidatasta 3G-verkossa
3G-verkon käyttö on vähentynyt merkittävästi lähivuosien aikana. 3G-verkossa siirretään enää reilusti alle 1 % DNA:n asiakkaiden käyttämästä mobiilidatasta. Valtaosalle asiakkaista 3G-verkon alasajo näkyykin lähinnä 4G-verkon parantumisena, sillä 3G-taajuudet päästään samalla siirtämään uudempien verkkoteknologioiden käyttöön. Samalla DNA:lta vapautuu resursseja modernien teknologioiden kehittämiseen.
4G- ja 5G-verkot tarjoavat vanhaan tekniikkaan nähden enemmän kapasiteettia, toimintavarmuutta ja nopeutta mobiiliverkkojen jatkuvasti kasvavaan tarpeeseen. Uusi verkkoteknologia tukiasemineen on myös siirrettyyn datamäärään nähden merkittävästi 3G-tekniikkaa energiatehokkaampaa. DNA:n 4G-peitto on liki 100 % suomalaisista. Vastaavasti 5G-verkon väestöpeitto joulukuussa 2023 oli 93 %, mikä tarkoittaa yli viittä miljoonaa ihmistä.
3G-verkkoja suljetaan ja on suljettu laajasti myös muualla maailmassa, mikä on hyvä huomioida matkustettaessa. Joissain maissa on päätetty myös 2G-verkon alasajosta tai se on jo suljettu. Esimerkiksi Yhdysvalloissa monilla operaattoreilla on käytössä enää 4G- ja 5G -verkot. Jos siis matkustat Yhdysvalloissa, tulee puhelimesi tukea VoLTE-roamingia puheluiden soittamiseksi.
Vanhan päätelaitteen toiminta syytä varmistaa
Vanhat laitteet, jotka eivät tue 4G- tai 5G-verkkoa, siirtyvät käyttämään 2G-verkkoa 3G-verkon sulkeutuessa. Tämä tarkoittaa todennäköisesti merkittävää hidastumista datansiirtonopeudessa. Hidastuminen ei kuitenkaan ole välttämättä merkityksellistä hyvin vähäisesti dataa siirtävien laitteiden kuten riistakameroiden kohdalla.
”Nyt on hyvä hetki varmistaa, että oma päätelaite tukee 4G- tai 5G-tekniikkaa. Lähes kaikki mobiililaitteet, jotka eivät tue 4G-yhteyksiä, ovat malliltaan hyvin vanhoja, tyypillisesti ainakin 5–10 vuoden ikäisiä. Itse asiassa joissain 3G-verkon käyttötapauksissa asiakas on saattanut vahingossa lukita puhelimensa 3G-tilaan. Jos siis nykyaikaisen puhelimesi näytöllä näkyy yhä säännöllisesti 3G-symboli, kannattaa puhelimen asetukset tarkistaa”, Laari huomauttaa.
Jos on epävarmuutta siitä, onko laite 3G- vai 4G-kykyinen, kannattaa selvitys aloittaa etsimällä laitteesta, sen käyttöoppaasta tai laitteen näytöltä 4G-ikonia. Jos sellainen näkyy, voi laitteen melko varmasti olettaa olevan myös 4G-kykyinen. Tieto löytyy myös verkkohaulla laitteen mallinumeron perusteella. Tarkemmat ohjeet mallinumeron tarkastamiseksi löytyvät DNA:n 3G-verkon alasajon tukisivulta.
Näin 3G-verkon sulkeminen etenee
Lokakuussa 2023 suljettiin:
- Kanta-Häme (suljettu)
- Päijät-Häme (suljettu)
Marraskuussa 2023 suljettiin:
- Uusimaa, pl. pääkaupunkiseutu (suljettu)
- Varsinais-Suomi (suljettu)
Tammikuun 2024 aikana suljetaan:
- Pääkaupunkiseutu (Helsinki, Espoo, Vantaa, Kauniainen)
- Etelä-Pohjanmaa
- Keski-Pohjanmaa
- Keski-Suomi
- Pirkanmaa
- Pohjanmaa
- Satakunta
Itä- ja Pohjois-Suomen alueilla DNA:n käyttämät mobiiliverkot suunnittelee, toteuttaa ja ylläpitää Suomen Yhteisverkko, joka on DNA:n ja Telian vuonna 2014 perustama yhteinen verkkoyhtiö. Yhteisverkon 3G-verkon sulkeminen Itä- ja Pohjois-Suomessa tapahtuu vuoden 2024 aikana. Suomen Yhteisverkko tiedotti tarkemmasta aikataulusta lokakuussa 2023.
Lisätietoja medialle:
radioverkkojohtaja Jarkko Laari, DNA Oyj, puh. 044 044 4949, jarkko.laari@dna.fi
DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi
DNA:n 3G-alasajon infosivu: https://www.dna.fi/3g
Kuvat
DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Tehtävämme yhteiskunnassa on yhdistää tärkeimmät. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,6 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2022 liikevaihtomme oli 997 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1 700 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi - http://www.dna.fi, X:ssä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj
DNA:n maaliskuun 2026 myydyimmät puhelimet, älykellot ja tietokoneet1.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Samsungin keskihintainen Galaxy A56 5G nousi DNA:n kuluttaja-asiakkaiden maaliskuun myydyimmäksi puhelimeksi selkeällä erolla seuraaviin malleihin. Apple jatkoi puolestaan yritysasiakkaiden suosituimpana valmistajana, ja iPhone 16 5G sijoittui listan ykköspaikalle. Käytettyjen puhelinten myynnissä Applen mallit pitivät niin ikään asemansa, mutta Samsung Galaxy S24 Ultra 5G nousi kuukauden yllättäjäksi. Maaliskuun ostetuin älykello oli Apple Watch Series 11 (GPS). Tietokoneissa ensimmäisen kvartaalin myydyin malli oli Acer Aspire Lite 14.
Tuulivoimaa Pohjois-Pohjanmaalta, tietoturvallisempia liittymiä ja Digitaitojen pelikortit tavoittivat 60 000 nuorta – Tältä näytti DNA:n vastuullisuustyö vuonna 202531.3.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
DNA eteni vuonna 2025 vastuullisuusohjelmansa kaikilla viidellä osa-alueella: Inhimillinen ja omanlainen työpaikka, Datansiirtoa planeettamme rajoissa, Digitaalisesti yhdenvertainen ja hyvinvoiva Suomi, Turvallisen datankäytön varmistaja sekä Mutkaton ja kestävä kumppani.
Wind power from Northern Ostrobothnia, more secure subscriptions and Digital Skills Playing Cards reached 60,000 young people – This is what DNA’s sustainability work looked like in 202531.3.2026 09:00:00 EEST | Press release
In 2025, DNA made progress across all five focus areas of its sustainability programme: Humane and one-of-a-kind workplace, Moving data within planetary boundaries, a Digitally equal and wellbeing Finland, Ensuring secure data use, and a Straightforward and sustainable partner.
DNA:n helmikuun 2026 myydyimmät puhelimet ja älykellot2.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Samsung Galaxy S25 Ultra 5G oli helmikuun myydyin puhelin kuluttaja-asiakkaiden keskuudessa. Apple iPhone 16e 5G jatkoi puolestaan yritysasiakkaiden myydyimpien puhelinten listan kärjessä. Apple iPhone 15 nousi DNA:n käytettyjen puhelinten myydyimmäksi malliksi, ja helmikuun myydyin älykello oli ZTE K1 Pro -lasten kellopuhelin.
Kuntalaisten toive etenee toteutukseen: DNA vahvistaa mobiiliverkkoa Siikaisten Hirvijärven suunnalla19.2.2026 08:30:00 EET | Tiedote
DNA rakentaa uutta mobiiliverkon tukiasemaa Siikaisten Hirvijärven suunnalle Vuorijärventielle. Rakennustyöt käynnistyvät keväällä 2026 ja parantavat alueen mobiiliyhteyksiä merkittävästi. Hanke vastaa paikallisten asukkaiden vetoomuksessaan esiin nostamaan tarpeeseen paremmista yhteyksistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

