Näyttelijä Janne Hyytiäinen: Mitä poika edellä, sitä isä perässä
16.1.2024 08:20:45 EET | Kontiolahti Biathlon | Tiedote
Moni isä ja äiti on saanut ampumahiihtokärpäsen pureman oman lapsen harrastuksesta. Yksi heistä on Oscar-ehdokkaaksi nousseen Kuolleet lehdet -elokuvan Janne Hyytiäinen.

Ampumahiihto tarjoaa omakohtaista jännitystä yhä useammalle aikuisharrastajalle.
”Harva tietää, että lajia voi harrastaa kuntoilumielessä siinä missä mitä tahansa muutakin lajia. Harrastuksen suolana olevat kisat kokoavat harrastajia yhteen yli 80-vuotiaiden ikäluokkaan asti”, sanoo Suomen Ampumahiihtoliiton kenttäpäällikkö Lauri Elo.
Elo sanoo, että lajin harrastajamäärissä on kasvupotentiaalia. Edellytyksenä on, että kokeilumahdollisuuksia ja aikuisten ampumahiihtokouluja järjestetään aktiivisesti.
”Tulijoita varmasti olisi, koska hiihto on taas suosiossa”, Elo sanoo.
Näyttelijän kipinä roihahti
Yksi aikuisiällä ampumahiihtoon syttyneistä on kontiolahtelainen näyttelijä Janne Hyytiäinen. Oscar-ehdokkaaksi päätyneestä Kuolleet lehdet -elokuvasta ja muista Aki Kaurismäen teoksista tuttu Hyytiäinen kokeili lajia poikansa vanavedessä Kontiolahdella 2010-luvun alkuvuosina.
”Valmentajat kehottivat meitä vanhempiakin kokeilemaan. Seurasta löytyivät niin ase, sukset kuin monotkin lainaan, jos niitä ei itsellä ollut”, Hyytiäinen sanoo.
Laji imaisi Hyytiäisen täysin. Nyt 55-vuotiaan miehen kalenterissa on jonkin sortin harjoitus liki päivittäin, parhaina päivinä kaksi. Vuorokausirytmi on kurinalainen. Kun työt loppuvat neljältä, vuorossa ovat nokkaunet, ruokailu ja treenit.
”Liioittelemaankaan ei kannata ryhtyä. Onneksi on valmentaja, joka katsoo perään ja pitää liikoja menohaluja kurissa”, Hyytiäinen sanoo ja viittaa Arto Mulariin, joka vetää aikuisharrastajien ryhmää Kontiolahden Urheilijoissa.
MM-kisat maaliskuussa
Hyytiäisellä talven päätähtäin on veteraanien SM-kisoissa Oulussa sekä maaliskuun epävirallisissa veteraanien MM-kisoissa Kontiolahdella.
Vuosittain Kontiolahdella järjestettävät MM-kisat ovat tuoneet paikalle osallistujia eksoottisistakin maista, kuten Australiasta.
Kisaviikon ohjelmassa on kolme henkilökohtaista kilpailua: pikakilpailu, normaalimatka ja yhteislähtö.
”Niissä kisoissa yhdistyvät globaali ajattelu, yhteisöllisyys ja tekemisen riemu. Kaikki osallistujat ovat tosissaan, mutta jokaisella on omat taidot ja tyyli. Välitön tunnelma ja ilo ovat käsin kosketeltavissa. Ne ovat mielettömiä juttuja, kun näkee esimerkiksi yli 80-vuotiaita ladulla tekemässä omasta parastaan.”
Info: Aikuisena ampumahiihtoon?
- Aktiivisia aikuisharrastajia on satoja. Tällä hetkellä säännöllisesti kilpailevia aikuisurheilijoita (+35v.) on yhteensä 160. Heistä naisia on neljäsosa. Harrastajia on kuitenkin enemmän, sillä kaikki eivät kierrä kilpailuissa oman seuran ulkopuolella.
- Suurin osa aikuisharrastajista on harrastanut ampumahiihtoa myös nuorena. Osa aloittaa kuitenkin aikuisena ilman aiempaa lajitaustaa.
- Ampumahiihtoseuroissa on toimintaa myös aikuisille. Esimerkkeinä Puijon Hiihtoseura / Kuopio (yhteys: puheenjohtaja Maija Ruotsalainen 040 514 6739), Kontiolahden Urheilijat (yhteys: toiminnanjohtaja Jarno Lautamatti, 043-2180573)
- Ampumahiihdon kansainväliset Masters-kilpailut 11.–17.3.2024 Kontiolahden ampumahiihtostadionilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jarno LautamattiToiminnanjohtajaKontiolahden Urheilijat ry
Puh:+358 43 218 0573jarno@kontiolahtibiathlon.comKuvat


Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kontiolahti Biathlon
Ampumahiihdon maailmancup: Saunakuvia maailmalle, yleisötavoite ylittyi, vuoden 2031 MM-kisojen ehdollinen lipunmyynti avattu9.3.2026 07:28:37 EET | Tiedote
Sunnuntaina päättynyt ampumahiihdon maailmancup Kontiolahdella keräsi kuudella kilpailulla 18 600 katsojaa. Järjestäjät keräävät nyt ostositoumuksia vuoden 2031 MM-kisoihin, jotta kisat myönnettäisiin Suomeen.
Suomalaisurheilijat odottavat paljon yleisöä kotikisoihinsa: ”Viime kaudelta muistan, kuinka lämmin tunnelma siellä oli”4.3.2026 07:33:47 EET | Tiedote
Olympiamenestyjät Suvi Minkkinen ja Olli Hiidensalo sekä muut Suomen joukkueen ampumahiihtäjät pääsevät vihdoin nauttimaan maailmancupista kotiyleisönsä edessä. Kontiolahdella kilpaillaan torstaista sunnuntaihin.
Talkoolaisesta TikTok-taikuriksi – sadat tuhannet seuraavat suomalaisen Jennin somepäivityksiä23.2.2026 12:31:11 EET | Tiedote
Tylsää, ajatteli Jenni Ahonen ensimmäisestä tehtävästään Kontiolahden ampumahiihtokilpailuissa. Ensivaikutelma kuitenkin petti – nyt Ahonen hankkii elantoaan lajin huipulla Kansainvälisen ampumahiihtoliitto IBU:n sisällöntuottajana.
Ampumahiihdon maailmancup: Lauantain pääkatsomo myyty loppuun, latukatsomossa tilaa13.2.2026 12:18:18 EET | Tiedote
VIP-lippuja on saatavilla vielä kahdelle kisapäivälle.
Värikkäitä haalareita, sitsilauluja ja kuuluvaa kannustusta: Ampumahiihdon maailmancupin avaukseen oma katsomo ja yhteinen kisapäivä jopa 500 opiskelijalle12.2.2026 06:22:00 EET | Tiedote
Opiskelijajärjestöjen suunnittelema ohjelma tarjoaa aktiviteettipisteitä ja appro-kierroksen stadionalueella. Ainutlaatuinen idea yhdistää urheilua ja opiskelijakulttuuria.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme