Pyynikin Smokehousen avajaisia vietetään Pirkkalassa helmikuun alussa
Pirkkalan Suupantorille, kirjaston taloon, avataan 1. helmikuuta ravintola Pyynikin Smokehouse. Pitkään kypsytettyjen lihojen lisäksi ravintola tarjoilee lounasta sekä annoksia myös kevyempään makuun – Pyynikin panimon omia juomatuotteita unohtamatta.

Pyynikin Smokehouse toimi aiemmin Pyynikin Brewing Oy:n panimon yhteydessä Tampereen Tesomalla. Se lopetti toimintansa panimorakennuksen saatua purkutuomion uudisrakentamisen tieltä. Uusia tiloja etsittiin jonkin aikaa.
”Tavoitteenamme oli avata uusi ravintola jo loppuvuodesta, mutta hyväähän kannattaa odottaa. Uskon, että Pirkkalassa on kysyntää rennolle ruokaravintolalle, ja toivonkin, että kuntalaiset ottavan tämän hyvänmielen olohuoneen omakseen. Maittavan ruuan ja juoman perässä kannattaa toki tulla vähän kauempaakin”, vinkkaa Samu Saarikoski, hallituksen puheenjohtaja, Pyynikin Brewing Oy.
Ravintolakonsepti uudistuu
Aikaisemmin Smokehousen listalla oli yksinomaan niin sanottua äijäruokaa eli savustimessa hitaasti kypsytettyä lihaa lisukkeineen. Pirkkalaan avattavan ravintolan tarjonnasta löytyy myös kevyempää syötävää.
Päiväsaikaan ravintola palvelee lounastajia monipuolisella ja vaihtuvalla listalla. Iltapäivästä myöhäiseen iltaan on tarjolla liha-, kala- ja kasvisvaihtoehtoja.
Juomaa myös mukaan
Ruokailijoiden lisäksi Pyynikin Smokehouse toivottaa tervetulleeksi käsityöläisoluiden ja muiden juomien ystävät.
”Ravintolassa tullaan tarjoilemaan kaikkia Pyynikin tuotteita – meillähän valmistetaan oluen lisäksi myös lonkeroa, siideriä sekä palkittuja vodkia ja ginejä. Kauppavahvuisia juomia saa ostaa myös mukaan”, Saarikoski kertoo.
”Muutenkaan ravintolan ei ole tarkoitus kangistua ihan perinteiseen muottiin. Suunnitteilla on muun muassa juomatarjontamme ympärille rakentuvia maisteluiltoja sekä erilaisia teemaviikkoja, ja onpa meidän mahdollista jalkautua myös lähiseudun tapahtumiin liikuteltavan savustimemme kanssa. Pirkkalassa on tällä hetkellä hyvä pöhinä, ja uskon Pyynikin Smokehousen virkistävän paikallista tarjontaa edelleen”, hän lisää.
Pyynikin Smokehousen operatiivisesta toiminnasta vastaa Restbar Group.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Samu SaarikoskiHallituksen puheenjohtajaPyynikin Brewing Oy
Puh:+358405441090Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Restbar Group
Ravintola-alan henkilöstöpalveluyritykset yhdistyivät - tavoitteena rakentaa houkuttelevia urapolkuja ravintola-alan osaajille21.3.2025 11:22:59 EET | Tiedote
Tamperelaiset henkilöstöalan yritykset Staffy Oy ja Ahkera Henkilöstöpalvelut Oy yhdistivät voimansa. Hotelli- ja ravintola-alan työntekijöitä Pirkanmaalla ja pohjoisen hiihtokeskuksissa työllistävien yhtiöiden toiminta jatkuu Ahkera Henkilöstöpalvelun nimellä.
Levillä ravintoloiden henkilöstön määrä kymmenkertaistuu talven huippusesongin aikana11.3.2025 10:24:19 EET | Tiedote
Levi Restaurantsin henkilöstön määrä kymmenkertaistuu talven huippusesongin aikana – kausityöntekijöitä houkuttavat kansainvälinen työympäristö ja kunnon talvi. Levin alueella Kittilässä vierailee vuosittain jopa 750 000 matkailijaa. Matkailijoiden muonittamisesta vastaavat alueen 60 ravintolaa, joista peräti kahdeksan kuuluu Levi Restaurantsin ravintolaperheeseen.
Haaveissa ura musiikin ja viihteen parissa? – Popmaster Tourilta potkua DJ-työhön5.3.2025 09:19:00 EET | Tiedote
Popmaster Oy on Suomen johtava DJ- ja karaokepalvelujen tarjoaja juhliin, tapahtumiin ja ravintoloihin. Nyt Popmaster kutsuu alan nykyiset ja tulevat tähdet maksuttomaan verkostoitumis- ja koulutustapahtumaan. Popmaster Tourin kevään keikkapaikat ovat Tampere (17.3.) Helsinki (24.3.) ja Turku (25.3.).
Maailman kalleimpiin kuuluva Blessed-olut maaliskuussa edullisesti Konttorin hanassa5.3.2025 07:45:00 EET | Tiedote
Maailmanlaajuista suosiota nauttivan alaskalaisen Anchorage Brewing Companyn Blessed-olut on olutmaailman hitti. Rajoitetun saatavuuden kallis ja kehuttu maltainen on yleensä tarjolla pullotuotteena, mutta Olutravintola Konttori päätti hankkia oluen hanaan. Reilusti yli sadan euron pullollisen (0,375l) sijaan Konttorista saa ostaa Blessed (2024) -olutta 10 eurolla per desilitra.
One of the World's Most Expensive Beers, Blessed, Now Affordable on Tap at Finnish Beer Restaurant Konttori5.3.2025 07:45:00 EET | Press release
The Blessed beer by Alaska's Anchorage Brewing Company, a global sensation, is now making waves in the beer world. This rare and highly praised malt beverage, typically available only in bottles, will now be on tap at Olutravintola Konttori in Tampere, Finland. Instead of paying well over 100 euros for a 0.375l bottle, customers can enjoy Blessed (2024) for 10 euros per deciliter at Konttori.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme