Valokuitusen valokuituverkko laajenee Kauhajoella – investoinnin arvo 1,3 miljoonaa euroa
Valokuitunen on tehnyt kolme verkon rakentamispäätöstä Kauhajoen valokuituinfraan. Rakennettavien verkkojen piirissä on 1 500 kotitaloutta.

Suomen suurin avoimen valokuituinfran rakentaja Valokuitunen on tehnyt tammikuun alussa kolme valokuituverkon investointipäätöstä parantaakseen kauhajokelaisten valokuituinfraa. Uutta avointa valokuituverkkoa rakennetaan sekä Heinolan että Panulan asuinalueille. Verkkoalueet ulottuvat myös Paukkulan, Filppulan ja Vesalan asuinalueille. Aiemmin Valokuitunen on aloittanut verkon runkokaivuutyöt Kalkunmäen asuinalueella, ja tätä verkkoaluetta päätettiin nyt myös laajentaa kasvaneen kysynnän vuoksi.
- Investointipäätös Heinolaan ja Panulaan on tehty huolellisen harkinnan ja arvioinnin jälkeen, kun luotettavien ja nopeiden internetpalvelujen kysyntä näillä alueilla kasvoi, kuten myös Kalkunmäessä. Meillä verkon rakentamispäätös tarkoittaa aina varmuutta verkon rakentamisesta, kertoo Valokuitusen toimitusjohtaja Heikki Kaunisto.
Verkkojen rakentamistyöt alkavat myöhemmin tänä vuonna ja kun verkot valmistuvat, on yhteyksien piirissä noin 1 500 kauhajokelaista kotitaloutta. Valokuitusen tekemän investoinnin arvo nousee noin 1,3 miljoonaan euroon.
- Uusi valokuituverkko mahdollistaa nyt alueen asukkaille mahdollisuuden valita kotiinsa langattoman mobiiliyhteyden sijaan kiinteän valokuituyhteyden, joka tuo rajattoman kaistan ja viiveettömän yhteyden kotiin. Valokuitua ei jaeta naapureiden kesken, mikä mahdollistaa usean laitteen samanaikaisen netin käytön ilman, että yhteys pätkii.
Kauhajoen valokuituverkko rakennetaan käyttämällä uusinta ja turvallista rakentamistekniikkaa ja laitteita, mikä takaa käyttäjille huippuluokan, vuosikymmeniä kestävät yhteydet.
- Olemme sitoutuneet laajentamaan verkkoa entisestään kysynnän kasvaessa. Verkkomme kattaa tällä hetkellä noin 270 000 kotitaloutta ympäri Suomen. Kasvanut verkkomme kertoo siitä, että suomalaiset ovat halunneet nimenomaan valita yhteyden, jossa nettipalvelut voi kilpailuttaa. Olemme valtakunnallinen iso toimija, jolla on kyky rakentaa ja huoltaa verkkoa nyt ja tulevaisuudessa, Kaunisto jatkaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki KaunistoToimitusjohtajaValokuitunen Oy
heikki.kaunisto@valokuitunen.fiKirsi JännesViestintäpäällikköValokuitunen Oy
Puh:050 564 4645kirsi.jannes@valokuitunen.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Valokuitunen Oy rakentaa valokuituyhteyksiä taajamien koteihin ja yrityksiin valtakunnallisesti sinne, missä kysyntää on eniten. Valokuitu on paras saatavilla oleva kiinteä yhteys, joka ei pätki verkon kuormittumisen tai sääolosuhteiden takia. Valokuidulla kotitaloudet saavat tiedonsiirtoyhteydet kerralla kuntoon seuraavaksi vuosikymmeniksi. Kytkemme pientalojen valokuituyhteydet Telian ylläpitämään Avoin Kuitu -runkoverkkoon, jossa asiakas voi nyt ja jatkossa valita nettiliittymänsä usealta eri palveluntarjoajalta. Lähivuosina Valokuitunen investoi satoja miljoonia valokuituverkkoihin Suomessa, jo pelkästään vuoden 2023 aikana investoimme 100 miljoonaa verkkojen rakentamiseen. Valokuitusen verkkojen rakentamisen pääyhteistyökumppani on Eltel. Meidät omistavat suomalainen sijoitusyhtiö CapManin Infra-rahasto ja Telia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Valokuitunen Oy
Älä maksa turhasta valokuitusopimusta solmiessa20.5.2025 06:40:00 EEST | Tiedote
Tarpeettoman nopea nettiyhteys voi aiheuttaa vuodessa satojen eurojen turhan kulun. Vaikka valokuituteknologia mahdollistaa erittäin nopean internetyhteyden, liittymän nopeus kannattaa valita oman tarpeen mukaiseksi.
Sotisaaren alueen valokuituverkko siirtyi Valokuitusen omistukseen25.4.2025 06:57:00 EEST | Tiedote
Valokuitunen on ostanut Kaakamon tietoverkko-osuuskunnalta Sotisaaren alueelle rakennetun valokuituverkon. Kauppakirjat allekirjoitettiin pääsiäisviikolla.
Valokuitunen aloitti valokuituverkon päätelaitteiden vaihdot Hyvinkäällä9.4.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
Valokuitusen Telialta ostaman valokuituverkon asiakkaiden kodeissa alkaa päätelaitteiden vaihdot, jotka koskevat ensimmäisessä vaiheessa noin 4 000 asiakasta. Hyvinkää on yksi ensimmäisistä kaupungeista, joissa vaihdot ovat jo käynnissä. Tänä vuonna Valokuitunen vaihtaa ostetun verkon kaikki päätelaitteet uusiin. Uudet laitteet mahdollistavat sen, että kaikki valokuituyhteydet voidaan siirtää avoimeen kuituun eli verkko muutetaan avoimeksi.
Suomi on valokuidutettu ennätystahtia – Valokuitusella 50 % osuus markkinan kasvusta8.4.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Valokuituyhteyksien saatavuus Suomessa on nyt parempi kuin koskaan ennen. Vuonna 2020 perustettu Valokuitunen on kasvanut viidessä vuodessa Suomen suurimmaksi pientaloalueiden valokuituverkkojen rakentajaksi ja vauhdittanut valokuitusaatavuuden kehitystä Suomessa merkittävästi. Toimitusjohtaja Heikki Kauniston mukaan kilpailu isoista taajama-alueista alkaakin olla tämän vuoden jälkeen takanapäin, mikä tarkoittaa asukkaille vähitellen myös rakentamisen haittojen vähentymistä.
Valokuitunen aloitti valokuituverkon päätelaitteiden vaihdot Hämeenlinnassa7.4.2025 07:07:00 EEST | Tiedote
Valokuitusen Telialta ostaman valokuituverkon asiakkaiden kodeissa alkaa päätelaitteiden vaihdot ympäri Suomen. Hämeenlinna on yksi ensimmäisistä kaupungeista, joissa vaihdot ovat jo käynnissä. Tänä vuonna Valokuitunen vaihtaa ostetun verkon kaikki päätelaitteet uusiin. Uudet laitteet mahdollistavat sen, että kaikki valokuituyhteydet voidaan siirtää avoimeen kuituun eli verkko muutetaan avoimeksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme