Naantalin Rekrymessut uudistuu mielenkiintoisella lavaohjelmalla – puhujana mediapersoona Roope Rannisto
Naantalin Rekrymessut järjestetään keskiviikkona 17.1.2024 klo 13–16 Naantalin kylpylässä.

Naantalin Rekrymessut tuovat työnantajat ja -hakijat yhteen jo kuudetta kertaa keskiviikkoiltapäivänä 17.1.2024 klo 13–16 Naantalin kylpylässä. Messutapahtumassa kävijät pääsevät tutustumaan Naantalin ja Turun seudun työpaikkatarjontaan sekä yritysten ja oppilaitosten toimintaan. Mukana on työnantajia monilta eri toimialoilta, yhteensä yli 30 näytteilleasettajaa.
Tänä vuonna uutta on ohjelmaosuus klo 14–15, jolloin Naantalin Rekrymessujen lavalla kuullaan ensin naantalilaislähtöistä somevaikuttajaa ja yrittäjää Roope Rannistoa. Rannisto tunnetaan mm. suositusta KOUKUS-Youtube-kanavastaan sekä Gilla FC -jalkapallojoukkueesta.
Messuilla saadaan myös vinkkejä työnhakuun, sillä ohjelmassa on paneelikeskustelu aiheesta ”Miten saada ensimmäinen työpaikka, kun kokemus puuttuu?”. Aiheesta ovat keskustelemassa Roope Ranniston lisäksi Muumimaailman henkilöstö- ja talouspäällikkö Riikka Viinikainen, Technionin HR Specialist Kati Kekäläinen sekä Naantalin elinkeinopäällikkö Lassi Rosala. Paneelikeskustelun juontaa TE-palveluiden asiantuntija Eija Erlamo.
Maksuton tapahtuma on suunnattu työnhakijoille, alan vaihtajille, opiskelijoille sekä kaikille muillekin kiinnostuneille läheltä ja kauempaakin. Tapahtuman järjestää Naantalin kaupunki yhteistyössä Varsinais-Suomen TE-palveluiden ja Naantalin ja Rymättylän Yrittäjien kanssa.
– Naantalin Rekrymessut ovat työnantajille erinomainen väylä päästä esittelemään toimintaansa ja työmahdollisuuksiaan kerralla suuremmalle joukolle kävijöitä. Messukävijöille tapahtuma tarjoaa mahdollisuuden tavata työnantajien edustajia, solmia kontakteja ja vaikka sopia heti työhaastatteluja. Kohtaamiset messuilla ovat hyvä tapa erottautua ja jäädä mieleen, niin työnantajille kuin työnhakijoillekin, Lassi Rosala toteaa.
Naantalin Rekrymessuilla ovat mukana näytteilleasettajina mm. Band age Oy, Hakonen Solutions Oy, Hasta la Pasta, Henkilöstöliiga Turku Oy, Hesburger, Kaarea Oy, Kultaranta Resort Oy, Lidl Suomi ky, Mauste-Sallinen Oy, Mc Donald's Raisio, Merimaskun Rantamakasiini, Muumimaailma Oy, Naantalin kaupunki, Naantalin kotihoito, Naantalin kylpylä, Naantalin työpaja, Natural Emotions Oy, Novida, Nurminen Tools, Oriflame, Raision KuntoGolf Oy, Raision seudun koulutuskuntayhtymä Raseko, Ravintola Trappi, RTJ-siivous Oy, Technion Oy, Turun AKK, Turun ammatti-instituutti, Turun Osuuskauppa, Varsinais-Suomen hyvinvointialue, Varsin Hyvä, Worker Varsinais-Suomi Oy sekä Åbo Båtvarv Ab.
Naantalin Rekrymessut keskiviikkona 17.1.2024 klo 13–16 Naantalin kylpylässä, Matkailijantie 2, Naantali.
Naantalin Rekrymessuille pääset Turun suunnasta Fölin busseilla numero 6 ja 7, jotka kulkevat n. 10 minuutin välein. Tapahtumapaikan läheisyydestä löytyy myös hyvin pysäköintitilaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lassi RosalaelinkeinopäällikköNaantalin kaupunki
Puh:040 678 3270lassi.rosala@naantali.fiKuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naantalin kaupunki
Pääkirjaston kiertävä näyttely kertoo siirtolaisuudesta Suomessa, Suomesta ja Suomeen23.10.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Naantalin pääkirjastossa on esillä 28.10.–5.11. Siirtolaisuusinstituutin kiertävä julistenäyttely, joka kertoo erilaisia tarinoita muuttoliikkeistä Suomessa, Suomesta ja Suomeen ja tuo yhteen sekä historiallisia että nykyhetkisiä ilmiöitä.
Naantalin pääkirjastossa järjestetään monikielinen muumimaraton22.10.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Muumi 80 -juhlavuoden kunniaksi Naantalin kaupunginkirjasto ja Naantalin Kielitupa järjestävät maanantaina 27.10. klo 17–18 Naantalin pääkirjastossa monikielisen muumimaratonin, jossa ulkomailta Naantaliin muuttaneet ihmiset lukevat vuorotellen kappaleen Tove Janssonin Muumit ja suuri tuhotulva -kirjasta omalla äidinkielellään.
Naantalin pääkirjastossa vietetään lauantaina Harry Potter -päivää Kielletyssä metsässä21.10.2025 14:20:00 EEST | Tiedote
Tulevana lauantaina 25.10. Naantalin pääkirjaston Harry Potter -teemapäivässä seikkaillaan Tylypahkan linnan lähistöllä sijaitsevaan Kiellettyyn metsään.
Naantaliin uusia ulkoilumahdollisuuksia: Luonnonmaalle valmistui ulkoilureitti laavuineen17.10.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Naantalin ulkoilumahdollisuudet ovat laajentuneet, sillä Luonnonmaalle Villan tilan alueelle on viitoitettu uusi ulkoilureitti. Reitin varrelta löytyy myös laavu sekä penkkejä ja pöytäryhmiä.
Naantalin investointien huippuvuosi 2026 toteutuu heikentyneessä taloustilanteessa16.10.2025 13:05:00 EEST | Tiedote
Naantalin kaupungin talousarvio vuodelle 2026 tehdään aiempaa haastavammassa taloudellisessa tilanteessa. Syynä on mm. maassa vallitseva taantuma sekä kaupungin mittava investointiohjelma. Kaupunginjohtajan talousarvioesityksessä Naantali ei ole nostamassa kunnallis- eikä kiinteistöveroa, mutta varautuu sopeuttamisohjelman tekemiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

