Naantalin Rekrymessut uudistuu mielenkiintoisella lavaohjelmalla – puhujana mediapersoona Roope Rannisto
9.1.2024 13:00:00 EET | Naantalin kaupunki | Tiedote
Naantalin Rekrymessut järjestetään keskiviikkona 17.1.2024 klo 13–16 Naantalin kylpylässä.

Naantalin Rekrymessut tuovat työnantajat ja -hakijat yhteen jo kuudetta kertaa keskiviikkoiltapäivänä 17.1.2024 klo 13–16 Naantalin kylpylässä. Messutapahtumassa kävijät pääsevät tutustumaan Naantalin ja Turun seudun työpaikkatarjontaan sekä yritysten ja oppilaitosten toimintaan. Mukana on työnantajia monilta eri toimialoilta, yhteensä yli 30 näytteilleasettajaa.
Tänä vuonna uutta on ohjelmaosuus klo 14–15, jolloin Naantalin Rekrymessujen lavalla kuullaan ensin naantalilaislähtöistä somevaikuttajaa ja yrittäjää Roope Rannistoa. Rannisto tunnetaan mm. suositusta KOUKUS-Youtube-kanavastaan sekä Gilla FC -jalkapallojoukkueesta.
Messuilla saadaan myös vinkkejä työnhakuun, sillä ohjelmassa on paneelikeskustelu aiheesta ”Miten saada ensimmäinen työpaikka, kun kokemus puuttuu?”. Aiheesta ovat keskustelemassa Roope Ranniston lisäksi Muumimaailman henkilöstö- ja talouspäällikkö Riikka Viinikainen, Technionin HR Specialist Kati Kekäläinen sekä Naantalin elinkeinopäällikkö Lassi Rosala. Paneelikeskustelun juontaa TE-palveluiden asiantuntija Eija Erlamo.
Maksuton tapahtuma on suunnattu työnhakijoille, alan vaihtajille, opiskelijoille sekä kaikille muillekin kiinnostuneille läheltä ja kauempaakin. Tapahtuman järjestää Naantalin kaupunki yhteistyössä Varsinais-Suomen TE-palveluiden ja Naantalin ja Rymättylän Yrittäjien kanssa.
– Naantalin Rekrymessut ovat työnantajille erinomainen väylä päästä esittelemään toimintaansa ja työmahdollisuuksiaan kerralla suuremmalle joukolle kävijöitä. Messukävijöille tapahtuma tarjoaa mahdollisuuden tavata työnantajien edustajia, solmia kontakteja ja vaikka sopia heti työhaastatteluja. Kohtaamiset messuilla ovat hyvä tapa erottautua ja jäädä mieleen, niin työnantajille kuin työnhakijoillekin, Lassi Rosala toteaa.
Naantalin Rekrymessuilla ovat mukana näytteilleasettajina mm. Band age Oy, Hakonen Solutions Oy, Hasta la Pasta, Henkilöstöliiga Turku Oy, Hesburger, Kaarea Oy, Kultaranta Resort Oy, Lidl Suomi ky, Mauste-Sallinen Oy, Mc Donald's Raisio, Merimaskun Rantamakasiini, Muumimaailma Oy, Naantalin kaupunki, Naantalin kotihoito, Naantalin kylpylä, Naantalin työpaja, Natural Emotions Oy, Novida, Nurminen Tools, Oriflame, Raision KuntoGolf Oy, Raision seudun koulutuskuntayhtymä Raseko, Ravintola Trappi, RTJ-siivous Oy, Technion Oy, Turun AKK, Turun ammatti-instituutti, Turun Osuuskauppa, Varsinais-Suomen hyvinvointialue, Varsin Hyvä, Worker Varsinais-Suomi Oy sekä Åbo Båtvarv Ab.
Naantalin Rekrymessut keskiviikkona 17.1.2024 klo 13–16 Naantalin kylpylässä, Matkailijantie 2, Naantali.
Naantalin Rekrymessuille pääset Turun suunnasta Fölin busseilla numero 6 ja 7, jotka kulkevat n. 10 minuutin välein. Tapahtumapaikan läheisyydestä löytyy myös hyvin pysäköintitilaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lassi RosalaelinkeinopäällikköNaantalin kaupunki
Puh:040 678 3270lassi.rosala@naantali.fiKuvat
Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naantalin kaupunki
Kirjailija Markus Nummi vierailee Naantalin pääkirjastossa17.9.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Palkittu kirjailija Markus Nummi saapuu Naantalin pääkirjaston vieraaksi tiistaina 22. syyskuuta klo 17.30. Kaikille avoimessa ja maksuttomassa tilaisuudessa Nummi kertoo kirjailijan työstään, teostensa synnystä sekä pitkästä urastaan suomalaisen kirjallisuuden ja elokuvan parissa.
Velkuan koululle ja Teersalon rantaan on valmistunut uusia liikuntapaikkoja – avajaisia vietetään 17.9.15.9.2026 09:58:17 EEST | Tiedote
Naantalin Velkuan yhtenäiskoulun pihalle on valmistunut paljon uusia liikuntalaitteita. Aikaisemmin kesällä Teersalon rannassa avattiin uusi ulkokuntoilupaikka. Liikuntapaikkojen avajaisia juhlitaan 17.9.
Naantalin pääkirjaston hissiremontti alkaa 21.9.14.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Naantalin pääkirjaston hissi remontoidaan syksyllä 2026. Hissiremontti alkaa maanantaina 21. syyskuuta, ja hissi on poissa käytöstä arviolta viiden viikon ajan. Remontti vaikuttaa koko Tullikadun kiinteistön toimintaan.
Luonnonmaan Sokon alueen tontit tarjouskilpailussa 15.9.–30.10.10.9.2026 10:21:46 EEST | Tiedote
Naantalin Luonnonmaan uuden Sokon alueen reilunkokoiset ja luonnonläheiset tontit tulevat avoimeen tarjouskilpailuun 15.9. Tontit sijaitsevat Luonnonmaan saaren länsiosassa Särkänsalmen läheisyydessä.
Naantalin pääkirjastossa luento merivoimien alkuvaiheista ja panssarilaiva Ilmarisesta10.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Naantalin pääkirjastossa järjestetään torstaina 17. syyskuuta yleisöluento itsenäisen Suomen merivoimien alkuvaiheista ja panssarilaiva Ilmarisen historiasta. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

