Yrityksille myönnettiin innovaatiorahoitusta 416 miljoonaa euroa
Business Finlandin viime vuonna myöntämä rahoitus oli kokonaisuudessaan 726 miljoonaa euroa. Yrityksille myönnetyn rahoituksen osuus oli yhteensä 599 miljoonaa euroa, josta innovaatiorahoitusta 416 miljoonaa euroa. Tutkimuspuolelle rahoitusta myönnettiin 127 miljoonaa euroa. Business Finlandin asiakkaiden vienti on kasvanut eniten korkean arvonlisän tuotteissa ja palveluissa.

– Innovaatiorahoituksella luodaan uuden kehittämisen kautta Suomelle kilpailukykyä ja kestävää kasvua. Tuottavuuden kasvu on Suomelle avainkysymys ja se syntyy yritysten uusista avauksista ja yritysten innovaatioiden kaupallistamisesta. Menestys syntyy oivaltavien tuote- ja palveluideoiden ja kasvumarkkinoiden kohdatessa, sanoo Business Finlandin pääjohtaja Nina Kopola.
Kopolan mukaan tutkimus-, kehitys- ja innovaatiorahoitusta saaneet yritykset panostavat omaa pääomaa reilummin myös itse. Rahoitusta saaneiden yritysten TKI-panostukset olivat yli kaksinkertaiset (16,4 %) yleiseen kasvuvauhtiin verrattuna (5,9 %) vuosien 2021–2022 aikana. Kasvu oli kaksinkertaista myös vuosien 2020–2021 aikana.
Viime vuoden suurimman innovaatiorahoituksen sai Nokia Solutions and Networks, yhteensä 48,9 miljoonaa euroa. Yrityksen veturirahoitushanke päättyi, siinä oli mukana 120 kumppania. Yritysten yhteenlasketut investoinnit TKI-toimintaan vuosien 2020–2023 aikana olivat yhteensä yli 200 miljoonaa euroa.
Yksi esimerkki uudistumisesta on ollut Business Finlandissa viime vuonna aloitettu syväteknologian rahoitus. Tämä Deep Tech -rahoituspilotti edistää tutkimustulosten hyödyntämistä startupeissa ja nopeuttaa niiden markkinoille pääsyä. Rahoitusta myönnettiin lähes seitsemän miljoonaa euroa, yhteensä 17 startupille.
– Syväteknologia eli Deep Tech vahvistaa Euroopan ja Suomen teknologista johtoasemaa ja luo uudenlaisia ratkaisuja yhteiskunnallisiin ongelmiin, kuten ilmastonmuutoksen ja kyberuhkien haasteisiin. Syväteknologian startupeilla on potentiaali mullistaa kokonaisia toimialoja.
Asiakasyritysten vienti kasvanut – yleinen viennin tilanne haastava
Business Finlandin asiakasyritysten viennin kehitys on ollut nousujohteista, sillä innovaatiorahoitusta vuonna 2020 saaneiden yritysten vienti on kasvanut aina vuoden 2023 loppuun saakka.
– Aiemmin rahoitettujen startupien ja erityisesti startupien kovin kärki* on kasvattanut vientiään jo kahteen miljardiin saakka. Pk-asiakkaidemme vienti on kasvanut maltillisesti vuodesta 2021. Tämä vastaa noin 25 prosenttia kokonaisviennistä. Korkean jalostusarvon viennin lisääminen olisi äärimmäisen tärkeää. Kannustamme yrityksiä uusille kasvaville markkinoille, koska usealla perinteisemmällä markkinalla kasvusuunta saattaa olla jopa laskeva, kertoo Business Finlandin vienninedistämispalveluista vastaava johtaja Risto Vuohelainen.
Pienet ja keskisuuret yritykset ovat pysyneet hyvin viennin vauhdissa. Suurilla yrityksillä vientinäkymät ovat tällä hetkellä haastavammat. Business Finlandin asiakkaiden vienti on kasvanut eniten korkean arvonlisän kategorioissa, kuten palveluissa, ohjelmistoissa ja huipputeknologiassa.
Business Finlandin kaksivuotisissa systemaattisissa vienninedistämisprojekteissa** yrityksille syntyi uutta myyntiä sadoilla miljoonilla euroilla, ja projektit ovat kerryttäneet liiketoimintamahdollisuuksia yli kahdella miljardilla eurolla. Projektit kohdistuivat muun muassa vähähiiliseen rakentamiseen Euroopassa, satamainvestointeihin USA:ssa ja yhteiskunnan palvelujen digitalisaatioon Etelä-Amerikassa. Kokonaisuuksissa oli mukana 215 suomalaisyritystä. Nämä hyödynsivät eri tavoin 29 delegaatiovierailua kohdemarkkinoille ja muita Team Finland verkoston palveluja.
– Teemme töitä koko globaalin verkostomme voimin 38 toimistossa, jotta yrityksillä olisi parhaat mahdolliset lähtökohdat kasvattaa liiketoimintaansa kansainvälisillä markkinoilla, Vuohelainen summaa.
UUDENMAAN SUURIMMAT INNOVAATIORAHOITUKSEN SAAJAT 2023
Business Finland myönsi Uudellemaalle innovaatiorahoitusta 321,9 miljoonaa euroa, yhteensä 652 eri rahoitusprojektille.
Alla olevat rahoitustiedot ovat ilmoitettu projektin suorittamispaikan mukaan, jolloin yrityksen tai organisaation kotipaikka voi olla toisessa maakunnassa.
Nokia Solutions and Networks Oy |
2058430-6 |
48 881 000 |
ICEYE Oy |
2639822-1 |
29 559 666 |
Teknologian tutkimuskeskus VTT Oy |
2647375-4 |
21 758 768 |
Konecranes Global Oy |
2711339-8 |
20 000 000 |
Aalto-korkeakoulusäätiö sr |
2228357-4 |
19 919 796 |
Kuva Space Oy |
2759225-3 |
9 999 990 |
Orion Oyj |
1999212-6 |
9 123 800 |
Helsingin Yliopisto |
0313471-7 |
8 649 336 |
Aiforia Technologies Oyj |
2534910-2 |
7 300 000 |
Coolbrook Oy |
2419630-0 |
5 812 187 |
*Nuoret Innovatiiviset yritykset (NIY)
** Export Booster
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Business Finland:
Risto Vuohelainen, vienninedistämispalveluista vastaava johtaja, p. 040 546 1217
Timo Metsä-Tokila, rahoitusalueen johtaja, p. 040 750 2442
Miia Linnusmaa, viestintä, p. 050 5577 958
Kuvat
Linkit
Business Finland on suomalainen julkinen toimija, joka tarjoaa innovaatiorahoitusta ja kansainvälistymispalveluita, edistää matkailua ja investointeja sekä osaajien houkuttelua Suomeen. Organisaatiossa työskentelee 760 asiantuntijaa 37 toimipisteessä maailmalla ja 16 toimipaikassa Suomessa. Business Finland on osa Team Finland -verkostoa. www.businessfinland.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Business Finland
Uusia verohyvityksellä tuettavia puhtaan siirtymän investointeja suunnitteilla teollisuudessa yli odotusten4.9.2025 12:30:50 EEST | Tiedote
Petteri Orpon hallituksen elinkeinopolitiikan yhtenä painopisteenä on ilmastoneutraaliutta tavoittelevat ratkaisut teollisuudessa ja energiantuotannossa. Suuria teollisuuden investointeja tuetaan mittavalla ohjelmalla, jossa on kaksi osaa: avustukset ja verohyvitykset. Investointiavustuksista Business Finland teki päätökset heinäkuussa 2025. Nyt verohyvitysten hakemukset ovat koossa ja päätökset niistä tehdään vuoden 2025 loppuun mennessä.
Team Finland -verkoston asiakkaiden viennin kasvu peittoaa yleisen viennin kehityksen28.8.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Team Finland -verkosto vahvisti suomalaisten yritysten kansainvälistymistä ja edisti Suomen vetovoimaa sijoituskohteena vuoden 2024 aikana.
Muistutuskutsu Team Finland -päivään 28.8.: Millä eväillä Suomen vienti nousuun?27.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Team Finland -päivä järjestetään 28.8. klo 9–13.30 Messukeskuksen Siivessä (Rautatieläisenkatu 3). Puhumassa ovat muun muassa tasavallan presidentti Alexander Stubb, ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio, Varman toimitusjohtaja Risto Murto ja AMD Silo AI:n toimitusjohtaja Peter Sarlin. Median edustajat ovat lämpimästi tervetulleita seuraamaan päivän ohjelmaa.
Kutsu 28.8.: Team Finland -päivä – millä eväillä Suomen vienti nousuun?25.8.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Team Finland -päivä järjestetään 28.8. klo 9–13.30 Messukeskuksen Siivessä (Rautatieläisenkatu 3). Puhumassa ovat muun muassa tasavallan presidentti Alexander Stubb, ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio, Varman toimitusjohtaja Risto Murto ja AMD Silo AI:n toimitusjohtaja Peter Sarlin. Median edustajat ovat lämpimästi tervetulleita seuraamaan päivän ohjelmaa.
Business Finland aloittaa muutos- ja yhteistoimintaneuvottelut osana laajempaa uudistumista18.8.2025 16:30:00 EEST | Tiedote
Business Finland käynnistää Innovaatiorahoituskeskus Business Finlandissa yhteistoimintaneuvottelut ja Business Finland Oy:ssä muutosneuvottelut 25.8.2025. Neuvottelut koskevat suunniteltua organisaatiouudistusta ja ne ovat osa Business Finlandin laajempaa uudistumista, jonka taustalla ovat käynnissä oleva strategiauudistus sekä valtion tuottavuusohjelma.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme