”Lukeminen on parasta!”: Alakoululaisten Tähtipöllö-lukukilpailun voitto Helsinkiin ja Turkuun
Syksyllä 2023 ensimmäistä kertaa käynnistetty Tähtipöllö-lukukisa on päättynyt. 1.–3.-luokkalaisten sarjan voittaja on Keinutien ala-asteen koulun 3B-luokka ja 4.–6.-luokkalaisten Raunistulan koulun 4M-luokka. Molemmat luokat palkitaan rahapalkinnolla. Kilpailuun osallistui yli 400 suomalaista alakoululuokkaa.

Koululaisia lukemaan innostavan Tähtipöllö-kilpailun voittajat ovat selvillä. Ensimmäistä kertaa järjestetyn lukukilpailun voittajat löytyvät Helsingistä ja Turusta: 1.–3.-luokkalaisten sarjan voittaja on Keinutien ala-asteen koulun 3B-luokka ja 4.–6.-luokkalaisten Raunistulan koulun 4M-luokka.
Kilpailu kärkisijoista oli loppuun asti kova. Kontulalaisen Keinutien ala-asteen 3B-luokka innostui Tähtipöllö-kilpailusta heti sen käynnistyttyä, ja oppilaat lukivat opettaja Johanna Lehtisen mukaan keskimäärin 200 kirjaa viikossa. Lopulta voitto irtosi luokalle 2 394 870 luetulla sivulla.
Innokkaista lukijoista koostuvalle luokalle yhteiseen pottiin sivujen kerääminen on ollut hauska kokemus. Voiton herättämät tunnelmat luokassa ovat Lehtisen oppilaiden kommenttien perusteella riemastuneet ja luokan yhteinen viesti selvä:
”Lukeminen on parasta!”
Turkulaisen Raunistulan koulun 4M-luokan lukupotti kasvoi puolestaan 412 692 sivuun. Luokan opettaja Maria Dahlströmin mukaan lukukilpailut tuntuvat innostavan eritasoisia lukijoita nauttimaan kirjoista ja kirjallisuudesta ylipäätään.
Myös Raunistulan koulussa yhteinen lukutavoite nähtiin ryhmäyttävänä ja yhteishenkeä nostattavana, kivana tekemisenä.
”Useampi oppilas kertoi, että lukemisesta tuli kilpailun myötä säännöllisempi osa omaa arkea ja vapaa-aikaa, mikä tietysti on aivan mahtava juttu”, Dahlström kertoo.
Tähtipöllö-kilpailussa luokat kilpailivat keskenään luettujen sivujen määrästä. Voittajaluokille on luvassa rahapalkinto, jonka voi käyttää luokan yhteisiin hankintoihin, kuten luokkaretkeen tai muuhun yhteiseen tekemiseen. Lisäksi osallistuneiden luokkien kesken arvottiin kirjapalkintoja.
Yhteensä Tähtipöllö-kilpailussa luettiin vaikuttavat 18 338 041 sivua. Mukana oli yli 400 koulua ympäri Suomea.
Kilpailun suosio yllätti sen järjestäjät, Kustannusosakeyhtiö Otavan ja Otava oppimisen palvelut, hyvin positiivisesti.
”Lähes 20 miljoonaa luettua sivua on aivan fantastisen hieno määrä! Tähtipöllön tarkoitus on innostaa koululuokkia lukemaan, ja on suuri ilo huomata, että siinä on onnistuttu. Ja vaikka kilpailu on tältä erää ohi, toivomme lukuinnostuksen kouluissa ja kodeissa yhtä huikeana”, Otavan lasten- ja nuortenkirjallisuuden kustannusjohtaja Kaisu-Maria Toiskallio sanoo.
Tähtipöllö-kilpailu tulee jatkumaan myös vuonna 2024.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat, sarjakuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Kirjailija Hanna Velling siirtyy Otavalle18.12.2025 08:58:00 EET | Tiedote
Kiitetty feelgoodkirjailija Hanna Velling siirtyy Otavan kirjailijaksi. Velling aloittaa kustantamossa uuden viihdesarjan, jonka ensimmäinen osa ilmestyy keväällä 2026.
Sarjayrittäjä Laura Strömberg kasvatti miljoonayrityksensä ideasta exitiin – uutuuskirjassaan hän neuvoo, kuinka menestyä hukkaamatta itseään15.12.2025 08:44:00 EET | Tiedote
Useimmat self help -kirjat neuvovat meitä hidastamaan, meditoimaan ja kontrolloimaan sinnikkäästi tasapainoa työn ja vapaa-ajan välillä. Mutta entä, jos rakastat sitä, mitä teet? Nautit vauhdista, tavoitteista ja aikaansaamisesta etkä kaipaa hidasta elämää – mutta et myöskään halua kadottaa itseäsi kaiken keskellä?
Tammikuu tuo mukanaan hauskoja ja jänniä seikkailuja alakouluikäisille15.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Alkuvuoden hurjimpiin uutuuskirjoihin lukeutuu tanskalaisen hittisarjan Mitä sinä tekisit? ensimmäinen osa Chilizombit. Luvassa on myös vanhoja tuttuja suosikkeja Keltaisesta lumimiehestä ja Maailman parhaasta puumajasta Mestarietsivä Peppusen isään, Dandy Peppuseen.
Annukka Salama ja Otava aloittavat yhteistyön – uusi romaani kesällä 202612.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Palkittu nuortenkirjailija Annukka aloittaa yhteistyön Otavan kanssa. Samalla Salama laajentaa tuotantoaan aikuisille suunnattuun viihdekirjallisuuteen.
Vauhdikas Linda ja avaruuskaverit on Aku Ankka -konkareiden helppolukuinen uutuusseikkailu11.12.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Jukka Heiskasen ja Cèsar Feriolin hauska avaruusseikkailu aloittaa uuden, upeasti kuvitetun sarjan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme