Uudet tavoitteet EU:n ja Intian suhteisiin: Euroopan parlamentti hyväksyi MEP Alametsän mietinnön
Euroopan parlamentti hyväksyi keskiviikkona 585 vastaan 10 suosituksensa EU:n ja Intian suhteiden kehittämiselle. Mietinnön esitteli sen neuvottelut johtanut europarlamentaarikko Alviina Alametsä (vihr.), joka on ulkoasianvaliokunnan Intia-EU suhteiden pysyvä raportööri. Parlamentti esittää yhteisiä tavoitteita erityisesti ilmastokriisin torjumiseen ja turvallisuuden, ihmisoikeuksien ja demokratian edistämiseen.

“Intia on maailman väkirikkain maa, ja viidenneksi suurin talous. EU:n ja Intian välisten suhteiden kehittäminen on välttämätöntä. Ilmastokriisin, sotien ja nopeasti kehittyvän teknologian aikana kansainvälistä yhteistyötä tarvitaan enemmän, kuin koskaan” Alametsä toteaa.
EU ja Intia neuvottelevat parhaillaan vapaakauppasopimuksesta, joka etenee useiden vuosien tauon jälkeen. Alametsä nosti parlamentin suosituksiin esimerkiksi tavoitteita kestävän kehityksen puolesta kauppasopimusneuvotteluissa.
”Sopimuksessa täytyy olla vahvat kestävän kehityksen sitoumukset, jotka edistävät ihmisoikeuksia, työntekijöiden oikeuksia ja luonnon hyvinvointia. Tästä vaatimuksesta emme voi joustaa", Alametsä sanoo.
”EU:n ja Intian yhteistyötä täytyy syventää esimerkiksi uusiutuvan energian kehittämisessä ja käyttöönotossa. Jos emme yhdessä torju ilmastokriisiä, olemme pian pahoissa ongelmissa. Intiassa kuumuudet ovat jo tappavia. Myös esimerkiksi teknologian ja digitalisaation alueella yhteistyö tulee tiivistymään lähivuosina. On tärkeää, että parlamentilla on selkeät suuntaviivat EU:n ja Intian yhteistyön kehittämiseen”, Alametsä kertoo.
Euroopan parlamentin delegaatio vieraili joulukuussa Delhissä ja Mumbaissa. Alametsä tapasi matkalla Intian ulkoministerin, kauppa- ja teollisuusministerin, Intian parlamentin edustajia ja kansalaisjärjestöjä.
Parlamentti esittää raportissa myös huolensa Intian ihmisoikeuksien tilasta. Useiden selvitysten perusteella esimerkiksi sananvapaus, kansalaisyhteiskunnan tila, naisten ja tyttöjen sekä vähemmistöjen oikeudet ja toimittajien turvallisuus on heikentynyt Intiassa nopeasti.
“Kyllä EU:n on pystyttävä käymään rehellistä ja kehittävää keskustelua yhteistyökumppaneidensa kanssa, myös ja erityisesti niistä hankalimmista aiheista. Yksi edistysaskel tässä asiassa on EU:n ja Intian käynnistynyt ihmisoikeusdialogi. Tärkeä tavoite olisi esimerkiksi kastijärjestelmään liittyvän syrjinnän ja seksuaalisen väkivallan lopettaminen. Siitä kärsivät kymmenet Dalit-kastin naiset päivittäin, sillä heitä pidetään pakkotyössä ja miesten omaisuutena”, Alametsä kuvaa.
”Meidän täytyy pyrkiä kaikin tavoin parantamaan kansalaisten elämää. Sekä Euroopassa, että Intiassa. Näen tässä paljon mahdollisuuksia, mutta työtä riittää”, Alametsä päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Alviina AlametsäEuroopan parlamentin jäsen
Puh:+358 407294597alviina.alametsa@europarl.europa.euwww.alviina.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät Euroopan parlamentissa
Vihreiden mepit Niinistö ja Ohisalo: “Hallituksen susientappolain valmistelu on luokattoman huonoa, EU:n täytyy puuttua asiaan”10.12.2025 13:43:05 EET | Tiedote
Vihreiden europarlamentaarikot Ville Niinistö ja Maria Ohisalo tekivät kirjallisen kysymyksen Euroopan komissiolle eduskunnassa valmisteltavasta suden kannanhoidollisen metsästyksen aloittamisesta. Susivihaan nojaava lakimuutos on hyvin todennäköisesti ristiriidassa EU-oikeuden kanssa.
Ville Niinistö: "Pääministeri Orpo pettää taas luonnon lobbaamalla ennallistamista vastaan"8.12.2025 13:04:42 EET | Tiedote
Europarlamentaarikko Ville Niinistö (vihr) tuomitsee Orpon hallituksen viimeisimmän pyrkimyksen heikentää EU:n ennallistamisasetuksen sitovia velvoitteita. Mediatietojen mukaan Suomen hallitus kerää pääministeri Orpon nimissä tukea kirjeelle EU-komissioon, jossa vaaditaan ennallistamisasetuksen “yksinkertaistamista” ja osin sen seurantavaatimusten poistamista.
Europarlamentti ja jäsenmaat sopuun Venäjän fossiilien tiukasta tuontikiellosta3.12.2025 03:27:15 EET | Tiedote
Tiistain ja keskiviikon välisenä yönä parlamentti ja EU:n neuvoston puheenjohtajamaa Tanska saivat neuvoteltua sovun Venäjän fossiilienergian tuontikiellon tiukentamisesta. Europarlamentaarikko Ville Niinistö (vihr) on ollut parlamentin pääneuvottelija yhdessä EPP-ryhmän latvialaisen europarlamentaarikko Inese Vaideren kanssa.
Vihreiden MEP Ohisalo: Sosiaalisen median ikärajat lapsille ja nuorille ovat tervetullut aloite europarlamentilta27.11.2025 09:50:54 EET | Tiedote
Euroopan parlamentti hyväksyi eilen täysistunnossaan päätöslauselman, jossa se vaatii komissiolta useita toimia lasten ja nuorten suojelemiseksi digialustoilla. Vihreiden europarlamentaarikko Maria Ohisalo pitää europarlamentin uutta kantaa tervetulleena aloitteena ja kannattaa vahvaa uutta sääntelyä lasten ja nuorten suojaksi esimerkiksi sosiaalisen median alustoilla.
Vihreiden MEP Ohisalo: Brysselin sääntelynpurkuvimma uhkaa ympäristöä ja ihmisoikeuksia26.11.2025 13:44:45 EET | Tiedote
Europarlamentin täysistunnossa on tänään päätetty metsäkatoasetuksen viivästyttämisestä ja heikentämisestä. Lisäksi europarlamentti on eilen käsitellyt komission esitystä EU:n digilainsäädännön purkamiseksi. Vihreiden europarlamentaarikko Maria Ohisalo pitää sääntelynpurkuvimmaa kohtalokkaana ympäristön ja ihmisoikeuksien kannalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
