SDP:n Kvarnström: Ydinasekielto on pidettävä voimassa ydinenergialain uudistuksessa
Talven sähkön hinnoista käydyssä keskustelussa ympäristöministeri Kai Mykkänen (kok) on maininnut hallituksen suunnitelmista ydinenergialain uudistamiseksi. Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) muistuttaa, että lakiuudistukseen liittyy energian lisäksi toinen kahdesta laista, jotka kieltävät ydinaseet Suomessa, ja vaatii selkeää kantaa kiellon säilyttämisestä.

Suomen liittyessä Natoon ydinaseita koskevia erityisehtoja ei mainittu, mutta ydinaseet ovat nykyisin Suomen alueella ydinenergialain ja rikoslain mukaan kiellettyjä.
Hallitusohjelman mukaan ydinenergialakia uudistetaan vuoteen 2026 mennessä tukemaan Suomen kilpailukykyä investointien kohdemaana.
- On hyvä, että hallitusohjelmassa ei ole mainintaa siitä, että lain neljäs ydinräjähteitä koskeva pykälä poistettaisiin tai sitä muutettaisiin, mutta asia on nostettava esiin, koska Orpon hallitusohjelmassa ydinaseet mainitaan paljon myönteisemmin kuin Rinteen ja Marinin hallitusohjelmassa, sanoo Kvarnström, joka toivoo ja uskoo Suomen linjan jatkuvuuteen asiassa.
Rinteen/Marinin hallitusohjelmassa todetaan muun muassa, että ”Suomi toimii joukkotuhoaseiden leviämisen ehkäisemiseksi” ja että “Suomi tukee ydinsulkusopimuksen asemaa ydinaseriisunnan edistämisessä”.
Vastaavaa ei ole Orpon hallituksen ohjelmassa. Siinä mainitaan ydinaseet vain seuraavasti:
”Suomi osallistuu Naton operaatioihin, kansainvälisiin harjoituksiin ja työryhmiin, mukaan lukien ydinasepolitiikan suunnitteluryhmä. Suomi vahvistaa osaamistaan ydinaseisiin liittyvissä kysymyksissä.”
- Ero on merkittävä, ja sitä selittää hallituskokoonpanon lisäksi muuttunut turvallisuuspoliittinen tilanne ja Suomen liittyminen Natoon. Ydinaseet ovat suuri uhka ihmiskunnalle. Ydinaseinvestointien lisääntyminen maailmassa on huolestuttava suuntaus. Suomi voi osaltaan edistää turvallisuutta pitämällä kiinni nykyisestä linjauksestaan ja lainsäädännöstään, Kvarnström sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot
Puh:050 514 4080Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Joona Räsänen: Pääministeri Orposta on tullut todellinen velkalaivan kippari30.4.2025 12:59:09 EEST | Tiedote
-Suurista puheista ja hurskaista lupauksista huolimatta pääministeri Orposta on tullut todellinen velkalaivan kippari. Hänen johdollaan Suomen velkasuhde on kasvamassa tulevina vuosina jo 90 prosenttiin bruttokansantuotteesta, ihmettelee kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
Ympäristövaliokunnan sd-edustajat: ASP-uudistus pettää nuorten aikuisten odotukset30.4.2025 09:57:02 EEST | Tiedote
– SDP haluaa parantaa nuorten asemaa asuntomarkkinoilla, mutta hallituksen esittämä asuntosäästöpalkkiojärjestelmän uudistus pettää odotukset. Kunnianhimoton esitys ei paranna omasta asunnosta haaveilevan asemaa ja siitä on unohdettu kannustimet asuntosäästämiseen, kritisoivat ympäristövaliokunnan sd-ryhmän jäsenet.
SDP:n Joona Räsänen: Nollaako työttömyysvakuutusmaksujen korotuspommi lähes kaikkien alle 9000€/kk tienaavien veroalen?29.4.2025 19:16:16 EEST | Tiedote
Työllisyysrahasto arvioi, että heikentyneen työllisyystilanteen takia työntekijöiden ja työnantajien veroluontoisissa työttömyysvakuutusmaksuissa olisi noin 0,5-1,5 % korotuspaine. Maksukorotuksen taustalla on Suomen surkea työllisyystilanne ja kasvava työttömyys.
SDP:n Paula Werning: Vapaaehtoistyö ei saa vaarantaa työttömän toimeentuloa29.4.2025 14:31:19 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Paula Werning (sd) on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen koskien vapaaehtoistyön vaikutusta työttömyysturvaan. Werningin mukaan nykytilanne, jossa vapaaehtoistyötä tekevä työtön voi menettää työttömyysetuutensa tai joutua pitkällisiin selvityksiin, on kohtuuton ja kaipaa pikaisesti selkeytystä.
SDP:n Timo Suhonen: UPM:n tilanne on se mitä pelättiin29.4.2025 13:33:59 EEST | Tiedote
Hallituksen työmarkkinoita rapauttavat toimet ovat mahdollisesti vaikuttaneet siihen, että työnantajien otteet kovenevat laillisissa työtaistelutilanteissa. Tilanteet voivat äityä jopa lainvastaisiin toimiin työnantajien osalta. Tältä vaikuttaa UPM-yhtiön toiminta, jossa on tullut ilmi vakavia epäkohtia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme