Mediakutsu: MTK:n ja SLC:n monimuotoisuustiekartan julkistamistilaisuus 1.2.2024
Median edustajat ovat lämpimästä tervetulleita seuraamaan MTK:n ja SLC:n luonnon monimuotoisuuden tiekartan julkistamistilaisuutta torstaina 1. helmikuuta. Tilaisuus alkaa kello 9:00 ja kestää noin 2,5 tuntia.
Tilaisuudessa käsitellään sekä maa- että metsätaloutta käymällä läpi tutkijatöitä ja järjestöjen linjauksia sekä kuulemalla kommenttipuheenvuoroja.
Tilaisuus on seurattavissa etäyhteyksiä pitkin. Linkki tilaisuuteen lähetetään kaikille ilmoittautuneille viimeistään keskiviikkona 31.1. Ilmoittautumislinkki.
Jos haluat osallistua tilaisuuteen paikan päällä, akkreditoiduthan suoraan sähköpostiin juho.hamalainen@mtk.fi viimeistään maanantaina 29.1. Tilaisuus järjestetään Helsingissä.
MTK:n ja SLC:n Luonnon monimuotoisuuden tiekartta – julkistamistilaisuus 1.2.2024 kello 9:00-11:30
- Avauspuheenvuoro – Juha Marttila, MTK:n puheenjohtaja
- Valtiovallan tervehdys – Kai Mykkänen, ympäristö- ja ilmastoministeri
- Poimintoja tutkijatyöstä: maataloustuottajien ja metsänomistajien suhtautuminen luonnon monimuotoisuuden edistämiseen kyselyjen perusteella - Paula Horne, tutkimusjohtaja, PTT
- Tiekartan päämäärä sekä yleiseen järjestötoimintaan ja toimintaympäristöön liittyvät tavoitteet ja toimenpiteet - Anna-Rosa Asikainen, juristi, MTK
Maatalouden osio
- Poimintoja tutkijatyöstä: maatalousluonnon tilan parantamisen keinot sekä skenaariot ja niiden vaikutukset - Terho Hyvönen, tutkimusprofessori, Luonnonvarakeskus
- Maataloutta koskevat tiekartan tavoitteet ja toimenpiteet - Jukka Rantala, ilmasto- ja ympäristöasiantuntija, MTK ja Rikard Korkman, asiamies, SLC
- Sidosryhmäedustajan kommenttipuheenvuoro - Eeva-Liisa Korpela, suojeluasiantuntija, WWF
- Maataloustuottajan kommenttipuheenvuoro - Aleksis Kyrö, MTK
- Kysymyksiä ja vastauksia
Metsätalouden osio
- Poimintoja tutkijatyöstä: metsäluonnon tilan parantamisen keinot sekä skenaariot ja niiden vaikutukset metsien rakennepiirteisiin - Matti Koivula, tutkimusprofessori ja Jari Hynynen, tutkimusprofessori, Luonnonvarakeskus
- Poimintoja tutkijatyöstä: skenaarioiden taloudelliset vaikutukset - Jani Laturi, vanhempi metsäekonomisti, PTT
- Metsätaloutta koskevat tiekartan tavoitteet ja toimenpiteet - Markus Nissinen, kenttäpäällikkö ja ympäristöasiantuntija, MTK ja Anders Portin, metsäasiamies, SLC
- Sidosryhmäedustajan kommenttipuheenvuoro - Silja Keränen, varapuheenjohtaja, Vihreät
- Metsänomistajan kommenttipuheenvuoro - Niclas Sjöskog, SLC
- Kysymyksiä ja vastauksia
- Lopetuspuheenvuoro - Mats Nylund, puheenjohtaja, SLC
Tallenteet aikaisemmista väliseminaareista:
Lisätietoja:
Juho Hämäläinen
Viestinnän asiantuntija, MTK
puh. 050-5539176
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Suomalainen metsäkuusi tuo joulun – ota talteen kuusenhakureissun muistilista!17.12.2025 15:21:13 EET | Tiedote
Suomalaisessa metsässä kasvanut kuusi on monelle jouluperinne, joka tuo joulun kotiin. MTK kokosi näppärän muistilistan, jolla joulupuun haku onnistuu sujuvasti.
Teillä tulet, Rautatieasemalla omput – MTK:n joulutervehdykset suomalaisille17.12.2025 10:19:00 EET | Tiedote
Maaseutunuorten perinteiset Joulutulet syttyvät jälleen teiden varsille lauantaina 20.12.2025. Tapahtuma on vakiintunut yhdeksi maaseutunuorten tärkeimmistä ja rakkaimmista joulun ajan perinteistä. Joulutulet juhlistavat kotimaista alkutuotantoa ja maaseudun elinvoimaa sekä kiittävät kuluttajia, jotka valinnoillaan arvostavat suomalaista ruokaa ja sen tuottajia. Joulutulien lisäksi MTK ilahduttaa kaupunkilaisia jakamalla kotimaisia jouluomenoita Helsingin Rautatieasemalla 19.12.
MTK: Alkutuotannon kannattavuus ratkaisee kansallisen ruokastrategian onnistumisen16.12.2025 12:34:39 EET | Tiedote
MTK:n tuleva puheenjohtaja Tero Hemmilä kiittää ruokastrategian visiota, mutta vaatii nopeita toimia alkutuotannon kannattavuuden vahvistamiseksi.
Viljelijöiden suurmielenosoitus Brysselissä 18.12. – viljelijöitä Suomesta mukana16.12.2025 07:45:00 EET | Tiedote
Brysselissä järjestetään torstaina 18.12. laaja viljelijämielenosoitus. Tapahtumaan odotetaan 8 000–10 000 viljelijää 27 EU-maasta. Suomesta mielenosoitukseen osallistuu edustajia MTK:sta ja SLC:stä. Edellisen kerran vastaavan mittaluokan mielenosoitus järjestettiin kymmenen vuotta sitten. Mielenosoitus järjestetään vastalauseena EU-komission budjettiesitykselle vuoden 2027 jälkeiselle ajalle. Maataloudelle korvamerkitty EU-rahoitus on vaarassa pienentyä viidenneksellä.
Joulupöydän ytimessä kotimaisuus – maaseudun vuodenkierto ohjaa ruokavalintoja15.12.2025 08:03:00 EET | Tiedote
Joulu kokoaa suomalaiset kotimaisen ruuan äärelle. Joulun juhlapöytä rakentuu kotimaisista raaka-aineista: juureksista, perunasta, kananmunista, lihasta sekä vilja- ja maitotuotteista. Ne kertovat suomalaisen ruuantuotannon monipuolisuudesta ja vastuullisuudesta. Maaseudulla vuodenkierto näkyy erityisesti loppuvuonna, kun sadonkorjuun kiireet väistyvät talven hiljaisempaan aikaan. Vaikka pellot lepäävät, työ maatiloilla jatkuu ympäri vuoden eläinten hoidosta metsätöihin ja tulevan satokauden valmisteluun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
