Maria Murtomäki on VAMKin uusi hallinto- ja talousjohtaja
24.1.2024 07:45:00 EET | Vaasan ammattikorkeakoulu VAMK | Tiedote
Vaasan ammattikorkeakoulun uudeksi hallinto- ja talousjohtajaksi on valittu yhteiskuntatieteiden maisteri ja kasvatustieteen maisteri Maria Murtomäki. Murtomäki siirtyy tehtävään Vamian apulaisrehtorin paikalta ja aloittaa VAMKissa 1.2.2024.

VAMKin uudella hallinto- ja talousjohtajalla on monipuolista johtamiskokemusta erilaisista hallinnollisista tehtävistä, jotka ovat liittyneet muun muassa koulutustoiminnan uudistamiseen, investointeihin, omistajanvaihdoksiin ja rahoituspohjaan. Ammatillisen koulutuksen hallinnollisten tehtävien lisäksi Maria Murtomäki on toiminut pitkään myös opetustehtävissä, joten koulutuksen maailma, korkeakoulun puoleltakin, on tullut hänelle ennestään tutuksi.
”Olen hyvin otettu valinnastani ja odotan innolla uuden työtehtäväni alkamista. VAMK on merkittävä yhteistyökumppani ja vetovoimaisuutta vahvistava toimija Vaasan alueella ja on hienoa päästä osaksi VAMKin osaavaa henkilöstöä ja toimintaa”, Murtomäki kertoo tunnelmistaan.
Osallistava ja avoin vuoropuhelu toimintakulttuuria tukemassa
Vaasa on Murtomäelle tuttu jo monen vuoden ajalta. Alun perin Kokkolasta kotoisin oleva Murtomäki on työskennellyt viime vuodet Vaasassa ja siirtyy uuteen tehtäväänsä Vamian apulaisrehtorin virasta, jossa hän vastasi työelämä- ja yrityspalvelut – osaston toiminnasta. Johtajana hän arvostaa henkilöstön osaamista ja näkee vuosien aikana muodostuneiden verkostojen tärkeyden. ”Pidän tärkeänä osallistavaa ja avointa vuoropuhelua tukevaa toimintakulttuuria sekä yhteistyössä toimimista”, sanoo Murtomäki.
VAMKissa kehitetään ja suunnataan Murtomäen mukaan tulevaisuuteen muun muassa työelämän osaamistarpeisiin vastaamalla. ”Toimintaa kuvaa yrittäjämäisyys, ulospäin suuntautuneisuus ja kansainvälisyys sekä se, että mahdollistetaan uuden oppiminen”, Murtomäki tarkentaa.
Hän odottaa innolla helmikuuta ja uuteen rooliin astumista. ”Uusi tehtävä tulee varmasti olemaan antoisa ja monipuolinen, jossa saan työskennellä upeassa työyhteisössä”, päättää Murtomäki.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville Isoherranenva. rehtori, toimitusjohtaja ja tekniikan yksikön johtajaVAMK Vaasan ammattikorkeakoulu
Puh:+358 50 349 6341ville.isoherranen@vamk.fiMaria Miettinen-Battistiniasiantuntija, viestintä ja markkinointipalvelutVAMK Vaasan ammattikorkeakoulu
Puh:+358 40 586 6444maria.miettinen-battistini@vamk.fiKuvat

Vaasan ammattikorkeakoulusta valmistuu kansainvälisiä ja asiantuntevia insinöörejä, tradenomeja, sairaanhoitajia, terveydenhoitajia ja sosionomeja. Työelämälähtöiset opintomme ja elinvoimainen Vaasan seutu varmistavat erinomaiset työllistymisen mahdollisuudet. Opiskelijoita on noin 3 700 ja henkilöstöä 200. VAMK painottaa koulutuksessaan energiatehokasta tekniikkaa, vientiteollisuuden liiketoimintaosaamista ja moderneja sosiaali- ja terveyspalveluja. Teemme tiivistä yhteistyötä alueen korkeakoulujen sekä seudun energiateknologian keskittymän kanssa, joka on Pohjoismaiden merkittävin.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan ammattikorkeakoulu VAMK
Ensisijaisten hakijoiden määrä kasvoi edellisvuodesta24.3.2026 16:19:14 EET | Tiedote
Juuri päättyneessä korkeakoulujen yhteishaussa Vaasan ammattikorkeakoulun suosituimmat hakukohteet ensisijaisten hakijoiden määrällä mitattuna olivat sähkö- ja automaatiotekniikan monimuoto-opinnot ja liiketalouden alan tradenomitutkintokoulutukset. Kaiken kaikkiaan hakijamäärä VAMKiin sekä ensisijaisten hakijoiden määrä kasvoi edellisvuodesta.
VAMK vahvistaa yhteistyötään CoE Groupin kanssa11.3.2026 07:14:00 EET | Tiedote
CoE Group on allekirjoittanut avainkumppanuussopimuksen Vaasan ammattikorkeakoulun kanssa. Avainkumppanuus mahdollistaa systemaattisen ja tuloksellisen yhteistyön.
Yhteishaussa 720 aloituspaikkaa VAMKiin ja uusi tuotantotalouden koulutus4.3.2026 07:09:00 EET | Tiedote
Vaasan ammattikorkeakouluun on kevään 2026 yhteishaussa tarjolla 720 aloituspaikkaa 16 AMK-tutkinto-ohjelmassa ja kolmessa YAMK-tutkinto-ohjelmassa. Uutena koulutuksena on tuotantotalouden AMK-tutkinto, joka vastaa alueen työelämän tarpeisiin. Koulutuksiin voi hakea Opintopolku.fi-palvelussa 10.–24.3.2026.
Miten luodaan tulevaisuuden hyvinvointiyhteiskunta?18.2.2026 07:11:00 EET | Tiedote
Vaasan ammattikorkeakoulu juhlistaa 30-vuotista taivaltaan järjestämällä maksuttoman yleisöluentosarjan yhteistyössä kansalaisopisto Alman kanssa. Maaliskuun tiistai-iltoina tarjottava neliosainen sarja käsittelee ihmisen, teknologian ja talouden roolia hyvinvointiyhteiskunnan rakentamisessa.
Yli 900 ammattikoululaista kolmesta maakunnasta vieraili kampuspäivässä12.2.2026 08:13:47 EET | Tiedote
Ammatillisessa koulutuksessa opiskelevia nuoria vieraili keskiviikkona Vaasan ammattikorkeakoulun kampuksella tutustumassa ammattikorkeakouluopintoihin. Nuoria saapui laajasti Pohjanmaalta, Etelä-Pohjanmaalta ja Keski-Pohjanmaalta. Ensimmäisen kerran järjestetyn tapahtuman suosio kertoo AMK-opintojen ajankohtaisuudesta ja kiinnostavuudesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme