Helsingin ja Turun kaupungit jatkavat sinnikkäästi Itämeren pitkäjänteistä suojelua yhteisellä toimenpideohjelmalla
Uusi toimenpideohjelma on osa Turun ja Helsingin yhteistä Itämerihaastetta. Neljännellä toimenpidekaudella 2024–2028 painotetaan etenkin hulevesien aiheuttaman kuormituksen vähentämistä, luonnon monimuotoisuuden edistämistä sekä yhteistyötä ja osallistamista. Yhä tärkeämpää on myös laaja yhteistyö ja ympäröivän yhteiskunnan osallistaminen vesiensuojeluun.

Itämeri on yksi vilkkaimmin liikennöidyistä merialueista koko maailmassa. Sen valuma-alueella asuu noin 90 miljoonaa ihmistä ja meren käyttöpaine on valtava. Se on myös yksi maailman saastuneimmista meristä. Kansallista ja kansainvälistä suojelutyötä on tehty jo vuosikymmeniä, mutta menneiden vuosikymmenten liian suuri kuormitus näkyy meressä edelleen. Itämerta uhkaavat erityisesti ihmistoiminnan ravinnekuormitus, ilmastonmuutos, haitalliset aineet, ja globaali luontokato.
Pitkäjänteistä suojelutyötä kannattaa jatkaa. Hyvä esimerkki tästä ovat Turun ja Helsingin seudut, jossa tehokkaat jätevedenpuhdistustoimet ovat huomattavasti vähentäneet vesien fosforikuormitusta, joka on yksi merkittävimmistä rehevöitymistä aiheuttavista tekijöistä. Molemmat kaupungit korostavat myös kaupunkistrategiassaan vastuutaan vesiensuojelusta.
”Meri, merellisyys ja meren läheisyys on tärkeää niin asukkaille kuin matkailijoille. Meren läsnäolo tekee kaupungeistamme viihtyisiä ja luo mahdollisuuksia tapahtuma- ja matkailualan yrittäjille. Meren käytön tulee kuitenkin tapahtua kestävästi. Saariston sylissä olevana kaupunkina Turulla on erityinen vastuu ja myös keinot ainutlaatuisen luonnon säilyttämiseksi”, sanoo Turun pormestari Minna Arve.
”Kaupungit voivat tehdä aika paljon Itämeren suojelemiseksi. Kaavoituksella voimme vaikuttaa maankäyttöön ja rakentamiseen. Voimme vaikuttaa omien luonto- ja metsäalueidensa tilaan ja näin tukea luonnon monimuotoisuutta. Voimme myös edistää kaupunkilaisten Itämeri-identiteetin muodostamista ja korostaa hyvinvoivan meren merkitystä meille kaikille”, sanoo Helsingin pormestari Juhana Vartiainen.
Uusi toimenpideohjelma on laajan yhteistyön tulos
Helsinki ja Turku perustivat Itämerihaasteen vuonna 2007. Samalla kaupungit sitoutuivat konkreettisiin suojelutoimiin, jotka ylittävät lainsäädännön vähimmäisvaatimukset ja haastoivat muut toimijat mukaan verkostoon. Edellisellä ohjelmakaudella Helsingin ja Turun kaupungit onnistuivat vähentämään Itämeren kuormitusta toimenpideohjelman mukaisesti. Monet toimiviksi ja tehokkaiksi todetut ratkaisut ovat jääneet osaksi kaupunkien normaalia toimintaa.
Uusi Itämeri-toimenpideohjelma on kaupunkien neljäs ja se lanseerataan Itämerihaasteen vuosiseminaarissa Helsingin kaupungintalolla torstaina 25.1.2024. Uutta ohjelmaa on rakennettu paljon laajemmalla yhteistyöllä kuin aikaisemmin. Mukana on ollut molempien kaupunkien asukkaita, kaupunkien työntekijöitä eri hallinnonaloilta, järjestöjä, oppilaitoksia ja tutkimuslaitoksia.
“Tällä tavalla halusimme saada mahdollisimman monet sitoutumaan Itämeren suojeluun. Suojelutyö ei ole vain ekologinen kysymys. Sillä on laajaa yhteiskunnallista vaikutusta talouteen, kulttuuriin ja meidän kaikkien hyvinvointiin. Siksi on todella tärkeää, että toimenpiteitä toteuttaa laaja joukko ja aikaisempaa monipuolisemmilla tavoilla”, sanoo Helsingin ympäristöjohtaja Esa Nikunen.
Vesi- ja rantaluonnon monimuotoisuuden edistäminen tärkeä tavoite
Itämerihaasteen uusi toimenpideohjelma kaudelle 2024–2028 koostuu 27 toimenpiteestä. Toimenpiteet tukevat kuutta tavoitetta, jotka kattavat Itämeren tilaan merkittävimmin vaikuttavat uhat ja keskeisimmät ratkaisut. Tavoitteet ovat rehevöitymisen hillitseminen, haitallisten aineiden vähentäminen, vesi- ja rantaluonnon monimuotoisuuden lisääminen, merten kestävän käytön edistäminen, roskaantumisen estäminen sekä yhteistyön ja osallisuuden lisääminen.
”Samalla haastamme kaikki uudet toimijat mukaan yhteistyöhön ja nykyiset kumppanit päivittämään omat toimenpideohjelmansa. Nykyisellään Itämerihaasteeseen on liittynyt 330 toimijaa, joista kaksi kolmasosaa osaa on Suomesta. Tällaisella kansainvälisellä verkostolla on kahta kaupunkia valtavasti laajemmat mahdollisuudet vaikuttaa yhdessä Itämeren tilan parantamiseksi”, muistuttaa Turun ympäristönsuojelupäällikkö Olli-Pekka Mäki.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pormestari Minna Arveen haastattelut erityisasiantuntija Karoliina Hidénin kautta: karoliina.hidén@turku.fi, p. 040 557 0714
Pormestari Juhana Vartiaisen haastattelut erityisavustaja Heini Raskin kautta: heini.rask@hel.fi, p. 040 700 1715
Turun ympäristönsuojelupäällikkö Olli-Pekka Mäki, olli-pekka.maki@turku.fi, p. 050 557 3138
Helsingin ympäristöjohtaja Esa Nikunen, esa.nikunen@hel.fi, p. 040 50 45 175
Itämerihaasteen koordinaattorit:
Turku: Natalie Helenius, natalie.helenius@turku.fi, p. 044 9072134
Helsinki: Outi Seppälä, outi.k.seppala@hel.fi, p. 040 768 7421
Casper AlmqvistViestintäasiantuntija
Päätös- ja ajankohtaisviestintä (kaupunginhallitus ja -valtuusto) sekä kansainväliset mediasuhteet
Kuvat
Linkit
Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia PL 1,00099 Helsingin kaupunki 09 310 1641https://www.hel.fi - https://www.hel.fi/Kaupunginkanslia on Helsingin kaupungin keskushallintovirasto. Päämäärämme on kaupunki, joka tarjoaa parastaan kaupunkilaisille ja menestyy kiihtyvässä kilpailussa. Uudistamme kaupunkia strategian mukaisesti yhdessä toimialojen kanssa.
Itämerihaaste
Itämerihaaste on verkosto, joka kutsuu organisaatiot sitoutumaan Itämeren suojeluun ja toteuttamaan lain vaatimukset ylittäviä konkreettisia toimenpiteitä Itämeren hyväksi. Itämerihaasteen verkostoon on liittynyt jo 330 organisaatiota Suomesta ja muista Itämeren maista. Verkostojäsenet jakavat tietoa, toteuttavat projekteja vesiensuojelun hyväksi ja toteuttavat Itämerihaasteen visiota. Itämerihaasteen visio on puhdas, tuottava ja yhteinen meri. Puhdas Itämeri on tuottava Itämeri.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunginkanslia
Helsinki ja sen asuinalueet koetaan turvallisiksi17.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Helsinkiläisistä 90 prosenttia kokee olonsa Helsingissä keskimäärin turvalliseksi. Tieto selviää Helsingin kaupungin toteuttamasta turvallisuustutkimuksesta. Asukkaiden kokemukset turvallisuudestaan kaupunkitilassa eivät ole muuttuneet verrattuna edelliseen vastaavaan tutkimukseen, joka tehtiin kolme vuotta sitten.
Helsingin kaupunginhallituksen konsernijaosto kokoontui uudella kokoonpanolla16.6.2025 18:31:16 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginhallituksen konsernijaosto kokoontui maanantaina 16. kesäkuuta uudella kokoonpanolla.
Kaupunginhallitus esittää uutta luonnonsuojelualuetta Mustavuoren eteläosaan16.6.2025 18:02:03 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunginhallitus päätti 16. kesäkuuta kokouksessaan esittää Uudenmaan ELY-keskukselle Mustavuoren eteläosan luonnonsuojelualueen perustamista. Lisäksi kaupunginhallitus hyväksyi osaltaan Vuosaaren Heteniityn koulun asemakaavan muutoksen sekä antoi lausuntoja.
Helsingin kaupunki palkitsi ansioituneita kaupunkilaisia Helsinki-päivänä12.6.2025 17:00:00 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunki jakaa perinteisesti tunnustuksia ansioituneille tekijöille Helsinki-päivänä 12. kesäkuuta. Palkintoja jaettiin tänäkin vuonna tieteen, taiteen, kulttuurin sekä urheilun saralla. Lisäksi kaupunki jakoi 15 kultaista Helsinki-mitalia, joiden myöntämisperusteena ovat kaupungin hyväksi tehdyt ansiot.
Helsingfors vetenskapspris till Minna Huotilainen, professor vid Helsingfors universitet12.6.2025 17:00:00 EEST | Pressmeddelande
Helsingfors stads vetenskapspris överlämnades på Helsingforsdagen den 12 juni till professor Minna Huotilainen. Huotilainen arbetar som professor på pedagogiska fakulteten vid Helsingfors universitet och undersöker minnet och inlärning. Vetenskapspriset är värt 10 000 euro.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme