Selkopolku-kirjapaketit koottiin nuoria varten
Selkopolku-hankkeessa lahjoitetaan kaikille Suomen yläkouluille selkokirjoja ja helppolukuisia kirjoja. Yläkouluissa selkokirjojen tarve kasvaa jatkuvasti, mutta selkokirjoja on tarjolla liian vähän.
Selkopolku on Suomen Kulttuurirahaston hanke, jonka Lastenkirjainstituutti toteuttaa. Selkopolku-kirjapaketteihin valittiin nuorille suunnattuja selkokirjoja ja helppolukuisia kirjoja. Lahjoituksella paikataan koulujen selkokirjavajetta ja rakennetaan polkua kohti yleiskielen osaamista.
Selkopolku-kirjapaketeissa on yhteensä 24 eri nimikettä. Kirjat on jaettu kolmeen eri pakettiin. Valikoimassa painottuvat selkomukautukset yleiskielisistä nuortenkirjoista. Kouluissa niitä tarvitaan, jotta koko luokka voi käsitellä samaa teosta lukutaidon tasosta riippumatta. Mukana ovat muun muassa tuoreet selkomukautukset Magdalena Hain, Annukka Salaman ja Mikko Within suosituista teoksista. Lisäksi jokainen paketti sisältää suoraan selkokielelle kirjoitettuja teoksia, sarjakuvan, säeromaanin, tietokirjan sekä teoksia eri genreistä. Kirjoja on eri määriä niin pienryhmien kuin lukupiirienkin tarpeisiin.
Yhden yläkoulun saama kirjamäärä riippuu oppilasmäärästä ja vaihtelee 50–150 kappaleen välillä. Yhteensä hankkeen kautta jaetaan kouluihin yli 75 000 kirjaa.
Kirjavalinnasta vastasi kasvatus- ja kirja-alan ammattilaisista koostuva työryhmä. Lahjoitukseen haettiin nimenomaan nuoria lukemaan innostavia teoksia nuoria kiinnostavista aiheista. Kirjavalintoja ohjaamaan teetettiin kysely, johon vastasi lähes 2300 yläkouluikäistä nuorta.
Kirjalahjoitukset toimitetaan kouluille toukokuussa 2024. Syksyllä 2024 järjestetään opettajakoulutuksia selkokirjojen hyödyntämisestä opetuksessa. Lisäksi julkaistaan tehtävä- ja vinkkausmateriaaleja opetuskäyttöön.
Suomalaisten nuorten lukutaito on 2000-luvun aikana heikentynyt. Selkokirjat auttavat tilanteessa, jossa yleiskielisen teoksen lukeminen on haastavaa. Selkokirjoista on kova puute, ja niiden saatavuus vaihtelee suuresti alueittain. Lastenkirjainstituutin yläkoulujen äidinkielen ja kirjallisuuden opettajille sekä suomenopettajille teettämästä kyselystä ilmeni, että jopa 70 % opettajista kokee selkokirjoja olevan saatavilla liian vähän.
”Selkokirjoja tarvitaan ehdottomasti lisää lasten ja nuorten saataville ja vielä laajemmalti eri aiheista. Selkopolku on upea panostus. Toivon, että se on vasta alkua ja sen esimerkki innostaa muitakin toimimaan selkokirjojen ja lukutaidon edistämiseksi”, kommentoi Seinäjoen kaupunginkirjaston kehittämispäällikkö Mervi Heikkilä, joka edistää työkseen lasten ja nuorten lukutaitoa ja lukemista kirjastoissa.
Selkopolku-kirjapaketit julkistettiin Educa-messuilla, ja kirjoihin voi tutustua viikonlopun ajan messuosastolla 6h104. Kirjat esitellään myös hankkeen verkkosivuilla osoitteessa lukemo.fi/selkopolku.
Educa-messut järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 26.–27.1.2024.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aino-Maria Kangas
Hankekoordinaattori
aino-maria.kangas@lastenkirjainstituutti.fi
050 538 1774
Tietoja julkaisijasta
Suomen Kulttuurirahasto on yksityinen säätiö, joka tukee tiedettä, taidetta ja kulttuurielämää myöntämällä apurahoja keskusrahastosta ja 17 maakuntarahastosta. Kulttuurirahasto toimii suomalaisen kulttuurin hyväksi myös käynnistämällä ja toteuttamalla yhteistyökumppaneiden kanssa erilaisia hankkeita. Säätiön omaisuus koostuu yli 80 vuoden aikana saaduista lahjoituksista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Kulttuurirahasto
Taiteen ja kulttuurin rahoitusleikkaukset vaikuttavat kaikkialla Suomessa – tuore katsaus tarkentaa kuvaa valtion tuen muutoksista30.6.2025 11:00:00 EEST | Tiedote
Millaisia vaikutuksia taiteen ja kulttuurin rahoitusleikkauksilla on alan toimijoihin ja tapahtumiin eri puolilla Suomea? Suomen Kulttuurirahaston tilaamassa katsauksessa vertaillaan valtionavustustietoja vuoden 2023 ja vuoden 2025 kevään välillä erityisesti alueellisesta näkökulmasta.
Tampereen sananvapaustapahtumassa puhutaan Yhdysvalloista ja vapauden merkityksestä18.6.2025 05:00:00 EEST | Tiedote
Syyskuisen Tampereen sananvapaustapahtuman puhujavieraaksi tulee amerikkalaisessa ja globaalissa uutismediassa uraa uurtanut päätoimittaja Kathleen Carroll. Toista kertaa järjestettävän keskustelufoorumin teemana on ”Yhdysvallat – mitä vapaus merkitsee”.
Saamelaiset museoesineet palaavat kotiin –saamelaisyhteisöjen kanssa tehtävä palautustyö sai 850 000 euron tuen9.6.2025 09:59:00 EEST | Tiedote
Saamelaismuseo Siidan yhteisöllinen hanke selvittää, miten kotiin palautuneet saamelaisesineet tulevat parhaiten osaksi elävää saamelaiskulttuuria. Rahoitus jatkaa Suomen Kulttuurirahaston pitkäjänteistä tukea saamelaiskulttuurille ja saamen kielille.
Kulttuurirahasto jatkaa tukeaan soittajalupauksille – 320 000 euroa puupuhallinakatemialle4.6.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomen Kulttuurirahasto myönsi 320 000 euron rahoituksen valtakunnallisen puupuhallinakatemian perustamiseen ja toimintaan. Akatemia tarjoaa varhaisen vaiheen lisäkoulutusta nuorille soittajalahjakkuuksille.
Kulttuurirahaston residenssiohjelma laajenee Nigerian Lagosiin ja Lontooseen28.5.2025 06:22:00 EEST | Tiedote
Suomen Kulttuurirahasto rakentaa taiteilijoiden kansainvälistä liikkuvuutta Euroopan laajimpiin kuuluvan residenssiohjelman kautta. Uusia kohteita ovat Nigerian Lagosissa sijaitseva G. A. S. -residenssi sekä ACME Lontoossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme