Kokkolan kaupunki antaa lausunnon Alavetelin osakuntaliitoksesta
1.2.2024 09:18:43 EET | Kokkolan kaupunki | Tiedote
Kruunupyyn kunnanhallitus on pyytänyt Kokkolan kaupungin lausuntoa osakuntaliitosta koskevasta aloitteesta. Aloitteessa esitetään Kruunupyyn kuntaan kuuluvan Alavetelin liittämistä Kokkolan kaupunkiin.
Aloitteen perusteluina ovat muun muassa Alavetelin kuuluminen historiallisesti sekä asiointi- ja työssäkäyntialueen osalta Kokkolan vaikutusalueeseen. Alaveteli on ollut osa Kokkolaa aina 1860-luvulle saakka, ja itsenäinen kunta vuoteen 1968 asti. Kunnanosalla on noin 40 km maaraja Kokkolan kanssa.
Kaupunki tarkastelee osakuntaliitosta elinkeino- ja työllisyyspalvelujen, asioinnin ja opetuspalvelujen näkökulmasta
Kokkolan keskustan ja Alavetelin kirkonkylän etäisyys on noin 18 km, ja matka-aika noin 20 minuuttia. Asukkaiden arjen sujuvuus ja yritysten toimintaedellytykset eivät katso kuntarajoja, vaan työ- ja asiointiliikenne suuntautuu jo nykyisellään Alavetelistä voimakkaasti Kokkolan suuntaan.
Kokkolan strategisessa aluerakenneyleiskaavassa liikenteen kehittämiskohteena on jo vuonna 2022 esitetty kevyen liikenteen yhteys valtatie 13 vartta Kokkolasta Alaveteliin.
Tuleva työllisyysalue pystyisi osakuntaliitoksen toteutuessa palvelemaan alaveteliläisiä asiakkaita ja yrityksiä joko Kokkolan tai Kaustisen toimipisteessä.
Kokkolan kaupungilla on hyvät edellytykset tarjota myös opetuspalveluja osakuntaliitoksen toteutuessa. Ruotsinkielisen Donnerskan koulun tänä vuonna valmistuva peruskorjaus ja laajennus riittävät myös Alavetelin alueen 7.–9. -luokkalaisille ilman uusia rakennusinvestointeja.
Alavetelin alueen suomenkielisen perusopetuksen oppilaat käyvät jo nyt koulua Kokkolan kaupungin kouluissa. Toisen asteen opiskelijat voivat jatkossakin hakea vapaasti haluamiinsa lukioihin tai ammatilliseen perusopetukseen yhteishaussa.
Kaupunki toteaa lausunnossaan, että esitetyn osakuntaliitoksen taloudellisia vaikutuksia on vaikea arvioida. Hyötyjä olisivat tehokkuus, yhteiset hankkeet sekä Kokkolan osalta myös verotulojen ja valtionosuuksien kasvu. Osakuntaliitos vahvistaisi Kokkolan kaupungin ruotsinkielisen vähemmistön asemaa, ja sillä olisi merkitystä myös Keski-Pohjanmaan hyvinvointialueelle. Kaupunki toteaa lausunnossaan myös, että Kokkolan ja Kruunupyyn yhteistyö on toimivaa. Vireillä on muun muassa yhteisiä hankkeita (esim. Kruununportin alueen sekä Kokkola-Pietarsaaren lentokentän kehittäminen), joiden jatkoon osakuntaliitoksella ei olisi vaikutusta.
Yhteyshenkilöt
Stina MattilaKaupunginjohtaja
Puh:040 806 8200stina.mattila@kokkola.fiTietoja julkaisijasta
Kokkola. Meillä on laajempi horisontti
Kokkolan kaupunki on Keski-Pohjanmaan kaksikielinen maakuntakeskus, jossa asukkaita on noin 48.000. Kokkolan elinkeinoelämän veturi on kansainvälisestikin merkittävä kemianteollisuuden keskittymä, jota täydentävät Suomen suurin raideliikenne- ja panamaxsatama sekä monipuolinen yritystoimijoiden verkosto. Myös monipuoliset tapahtumat, matkailu ja loma-asuminen tuovat kaupunkiin kävijöitä.
Kuningas Kustaa II Aadolf perusti Kokkolan kaupungin 400 vuotta sitten Pohjanlahden rannalle. Meri on tuonut mukanaan vahvat kaupan ja logistiikan perinteet merenkulusta ja laivanrakennuksesta teollisuuteen ja sivistykseen. Sijainti meren ja lentoyhteyksien äärellä, pääradan ja E8-tien varrella varmistaa niin ihmisten, tavaroiden kuin ideoidenkin liikkuvuuden.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokkolan kaupunki
Karleby deltar i Farmari-mässan i Kalajoki12.5.2026 08:49:05 EEST | Pressmeddelande
Karleby stad, Visit Kokkola och den nya Kokkola Areena deltar i lantbruksutställningen Farmari 25–27.6.2026. Den tre dagar långa mässan ordnas i år i Kalajoki, och sammanlagt väntas cirka 60 000 besökare.
Kokkola esillä Kalajoen Farmari-messuilla12.5.2026 08:49:05 EEST | Tiedote
Kokkolan kaupunki, VisitKokkola ja syksyllä avautuva Kokkola Areena ovat mukana Farmari-maatalousmessuilla 25.–27.6.2026. Kolmepäiväinen messutapahtuma järjestetään tänä vuonna Kalajoella, ja tapahtumaan odotetaan yhteensä noin 60 000 vierasta.
Överflödets lockelse – Utställning med verk av Paula Pääkkönen leder oss till det söta7.5.2026 08:34:53 EEST | Pressmeddelande
En utställning öppnas med de nyaste och mest populära verken av Paula Pääkkönen, glaskonstnär och glasblåsare. I Utställningshallen i Karleby har Pääkkönen skapat en värld där alla gränser suddas ut och livet smakar sött. Samtidigt viras sötmans estetik samman med teman som rimlighet och orimlighet.
Yltäkylläisyyden houkutus – Paula Pääkkösen näyttely vie makean äärelle7.5.2026 08:34:53 EEST | Tiedote
Lasitaiteilija, lasinpuhaltaja Paula Pääkkösen näyttelyssä esitellään taiteilijan uusimpia teoksia ja tuttuja suosikkeja. Pääkkönen on luonut Kokkolan Näyttelyhalliin maailman, jossa rajoitukset väistyvät ja elämä maistuu makealta. Samalla makeuden estetiikka kietoutuu kohtuuden ja kohtuuttomuuden teemoihin.
Förslag till mottagare av Lucina Hagman-priset 20264.5.2026 09:00:00 EEST | Pressmeddelande
Det sjunde Lucina Hagman-priset delas ut år 2026. Priset delas ut i syfte att föra vidare arvet efter Lucina Hagmans pedagogiska filosofi genom att prisbelöna pedagogiskt arbete som gjorts för att främja jämlik utbildning, jämställdhet och jämlikhet mellan könen samt för att förnya fostran och utbildning.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme