Korujen raskasmetallit voivat allergisoida tai kasvattaa syöpäriskiä – Tulli hylkäsi 11 % valvomistaan muotikoruista
Tulli hylkäsi 11 % valvomistaan kaupallisesti maahantuoduista muotikoruista vuonna 2023. Jalometalleja halvemmista materiaaleista valmistetut korut sisälsivät liian suuria määriä syöpävaarallista kadmiumia, myrkyllistä lyijyä ja allergisoivaa nikkeliä. Euroopan ulkopuolelta tuotujen korujen ongelmat ovat Tullille tuttuja ennestään.

Tulli valvoi ja tutki vuonna 2023 yhteensä 152 Suomeen maahantuotua muotikorua. Tuoteturvallisuusvalvonta keskittyi marketeissakin myytävien kaulaketjujen, sormusten, korva- ja rannekorujen ja hiuspinnien raskasmetallipitoisuuksiin. Jopa 11 % viime vuonna valvotuista koruista sisälsi määräykset ylittäviä määriä kadmiumia, lyijyä tai nikkeliä. Tulli esti näiden erien pääsyn suomalaisiin kauppoihin.
Kaikki 17 hylättyä tuote-erää olivat peräisin Euroopan ulkopuolelta, erityisesti Kiinasta ja Intiasta. Lisäksi kahdessa korvakorussa kadmiumin määrän todettiin olevan riskirajoilla, joten Tulli huomautti niiden maahantuojia.
Muista kuin jalometalleista tai teräksestä valmistetut muotikorut ovat vuosittainen osa Tullin tuoteturvallisuusvalvontaa. Niistä myös löytyy säännöllisesti terveydelle haitallisia tuotteita. Liian suuret raskasmetallipitoisuudet voivat aiheuttaa käyttäjälleen erilaisia, vakaviakin haittoja.
– Valitsimme muotikorut – tai niin sanotut epäaidot korut – valvontaamme viime vuosien perusteella. Osasimme odottaa ongelmia, mutta mitä enemmän valvomme, sitä enemmän määräystenvastaisia tuotteita tuntuu löytyvän, tuoteturvallisuuspäällikkö Jonna Neffling toteaa.
Korujen sisältämät raskasmetallit voivat aiheuttaa aitoa haittaa
Monille korujen käyttäjille tuttu nikkeli voi aiheuttaa kosketusallergiaa, joka voi ilmetä iholla nopeastikin. Kadmium ja lyijy sen sijaan kertyvät elimistöön useista lähteistä. Niiden haitat näkyvät yleensä vasta pitkällä aikavälillä, poikkeuksena esimerkiksi lyijymyrkytys.
– Kadmium ja lyijy ovat erittäin haitallisia aineita muun muassa keskushermostolle, munuaisille ja luustolle. Lyijy vaikuttaa haitallisesti ihmisen kehitykseen ja lisääntymiseen, ja kadmium on syöpää aiheuttava raskasmetalli, tullikemisti Siru Viljakainen selittää.
Tullin valitsemat näytteet käyvät läpi tarkat analyysit Tullilaboratoriossa. Korut ovat yksi ihon kanssa kosketuksiin tulevista tuoteryhmistä, joten niistä tutkitaan nikkelin irtoamista. Lisäksi Tulli tutkii lyijyn ja kadmiumin kokonaismäärää. Pikamenetelmät mahdollistavat suuren tuotemäärän alustavan tutkimisen nopealla aikataululla ja mahdollisimman tehokkaasti. Jos pikatestin tulos antaa aihetta epäillä ongelmia, alkuaineen irtoamista tai kokonaismäärää analysoidaan lisää tarkemmissa tutkimuksissa.
Vastuu korun turvallisuudesta on aina tuottajalla – viranomaiset valvovat asetusten toteutumista
Terveydelle vaaraa aiheuttaville metalleille – mukaan lukien lyijy, kadmium ja nikkeli – on määritelty EU-lainsäädännöllä yhteiset raja-arvot. Suomeenkaan tuotavat tuotteet eivät saa ylittää näitä EU:n REACH-asetuksen raja-arvoja, ja Tulli valvoo vaatimusten toteutumista maahantuonnin yhteydessä.
Tulli valvoo sekä EU:sta että sen ulkopuolelta kaupallisesti tuotavien tuotteiden turvallisuutta. Tulli ottaa näytteensä maahantuojien varastoilta ennen erien päätymistä myyntiin pistokoemaisesti ja riskiarvioiden perusteella. Suomessa jo myynnissä olevia tuotteita valvoo Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes. Suomalaisten kuluttajien tekemät verkkokauppatilaukset eivät kuulu viranomaisten valvonnan piiriin.
Tiedotteen kuvat (Aku Häyrynen / Tulli)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jonna Neffling
Tuoteturvallisuuspäällikkö
puh. +358 40 332 3325
Siru Viljakainen
Tullikemisti
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta:
puh. +358 295 527 150 tai viestinta@tulli.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tulli edistää tavarakaupan sujuvuutta ja varmistaa sen oikeellisuuden, tarjoaa asiakaslähtöisiä palveluita sekä suojaa yhteiskuntaa, ympäristöä ja kansalaisia. Tulli kantaa tehokkaasti tullit ja muut maahantuonnin verot ja maksut sekä torjuu ja tutkii rajat ylittävää rikollisuutta. Lisäksi Tulli laatii viralliset tilastot Suomen ulkomaankaupasta sekä tutkii elintarvikkeiden ja kulutustavaroiden turvallisuutta. Tulli on valtiovarainministeriön tulosohjaama virasto, joka toimii yhteistyössä elinkeinoelämän sekä kotimaisten ja ulkomaisten viranomaisten kanssa. Tullin palveluksessa on noin 2 000 henkilöä. Suomen tulli on osa Euroopan unionin tulliliittoa, jossa noudatetaan yhteistä kauppapolitiikkaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tullin henkilöasiakkaan tuontitullauspalvelu normaalisti asiakkaiden käytettävissä20.1.2026 08:25:50 EET | Tiedote
Tulli löysi aiemmin omassa tietoturva-auditoinnissaan Henkilöasiakkaan tuontitullauspalvelusta tietoturvahaavoittuvuuden, jonka vuoksi palvelu oli poissa käytöstä. Henkilöasiakkaan tuontitullauspalvelu toimii jälleen normaalisti.
Tullin henkilöasiakkaan tuontitullauspalvelusta löytynyt tietoturvahaavoittuvuus, käyttökatko palvelussa jatkuu12.1.2026 18:00:57 EET | Tiedote
Tullin omassa tietoturva-auditoinnissa Henkilöasiakkaan tuontitullauspalvelusta löytyi tietoturvahaavoittuvuus, jonka vuoksi palvelu suljettiin perjantaina 9.1. klo 16.27. Tulli korjaa haavoittuvuutta ja tavoitteena on palauttaa palvelu käyttäjille mahdollisimman pian, arviolta tiistain 13.1. aikana.
Nikotiinipussien matkustajatuontia rajoitetaan8.1.2026 08:30:00 EET | Tiedote
1. helmikuuta alkaen matkailija voi tuoda nikotiinipusseja ulkomailta Suomeen matkaltaan enintään 1 000 grammaa. Lisäksi jo 1. tammikuuta alkaen nikotiinipusseja on saanut tuoda muista EU-maista ilman veroja enintään 1 000 grammaa. Nikotiinipussien nettitilaaminen on ollut kiellettyä jo elokuusta 2025 lähtien.
Tulli on päättänyt esiselvityksen Fitburg-aluksen miehistön epäillystä pakoterikoksesta7.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Tulli on saanut päätökseen mahdollisen pakoterikoksen esiselvityksen koskien kaapelirikosta epäiltyä Fitburg-alusta. Esiselvityksen tarkoituksena oli selvittää, onko syytä epäillä Fitburg-aluksen miehistön syyllistyneen törkeään pakoterikokseen, kun se toi pakotteiden alaisia terästuotteita Suomen aluevesille. Tullin selvityksen mukaan lastina olevat terästuotteet luokitellaan Venäjän pakotteiden alaisiksi tuotteiksi. Esiselvityksessä suoritettujen kuulustelujen perusteella alus on tullut Suomen aluevesille Suomen viranomaisten kehotuksesta, joten ei voida katsoa, että miehistö olisi tuonut terästuotteita tahallisesti Suomen aluevesille ja näin rikkonut pakotelainsäädäntöä. Tästä syystä Tulli ei käynnistä asiassa rikostutkintaa. Asiassa on konsultoitu myös apulaisvaltakunnansyyttäjää. Esiselvityksen päättämisen myötä Tulli lopettaa tavaran hallinnollisen pidättämisen sillä edellytyksellä, että lastina olevat terästuotteet viedään pois Suomesta. Tiedotteen kuvat
Tulli: Fitburg-aluksen lastina pakotteiden alaisia terästuotteita1.1.2026 11:51:49 EET | Tiedote
Keskiviikkona 31.12.2025 tapahtuneeseen kaapelirikkoon liittyen Fitburg-niminen rahtialus on pysäytetty Poliisin ja Rajavartiolaitoksen toimesta. Alkuselvittyjen jälkeen alus on tuotu satamaan 31.12.2025 illalla. Koska Fitburg ja sen miehistö ei ole tehnyt aluksesta ja siinä olevasta lastista laissa vaadittuja viranomaisilmoituksia, Tulli päätti suorittaa alukseen alustarkastuksen sen saavuttua satamaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme