Korujen raskasmetallit voivat allergisoida tai kasvattaa syöpäriskiä – Tulli hylkäsi 11 % valvomistaan muotikoruista
Tulli hylkäsi 11 % valvomistaan kaupallisesti maahantuoduista muotikoruista vuonna 2023. Jalometalleja halvemmista materiaaleista valmistetut korut sisälsivät liian suuria määriä syöpävaarallista kadmiumia, myrkyllistä lyijyä ja allergisoivaa nikkeliä. Euroopan ulkopuolelta tuotujen korujen ongelmat ovat Tullille tuttuja ennestään.

Tulli valvoi ja tutki vuonna 2023 yhteensä 152 Suomeen maahantuotua muotikorua. Tuoteturvallisuusvalvonta keskittyi marketeissakin myytävien kaulaketjujen, sormusten, korva- ja rannekorujen ja hiuspinnien raskasmetallipitoisuuksiin. Jopa 11 % viime vuonna valvotuista koruista sisälsi määräykset ylittäviä määriä kadmiumia, lyijyä tai nikkeliä. Tulli esti näiden erien pääsyn suomalaisiin kauppoihin.
Kaikki 17 hylättyä tuote-erää olivat peräisin Euroopan ulkopuolelta, erityisesti Kiinasta ja Intiasta. Lisäksi kahdessa korvakorussa kadmiumin määrän todettiin olevan riskirajoilla, joten Tulli huomautti niiden maahantuojia.
Muista kuin jalometalleista tai teräksestä valmistetut muotikorut ovat vuosittainen osa Tullin tuoteturvallisuusvalvontaa. Niistä myös löytyy säännöllisesti terveydelle haitallisia tuotteita. Liian suuret raskasmetallipitoisuudet voivat aiheuttaa käyttäjälleen erilaisia, vakaviakin haittoja.
– Valitsimme muotikorut – tai niin sanotut epäaidot korut – valvontaamme viime vuosien perusteella. Osasimme odottaa ongelmia, mutta mitä enemmän valvomme, sitä enemmän määräystenvastaisia tuotteita tuntuu löytyvän, tuoteturvallisuuspäällikkö Jonna Neffling toteaa.
Korujen sisältämät raskasmetallit voivat aiheuttaa aitoa haittaa
Monille korujen käyttäjille tuttu nikkeli voi aiheuttaa kosketusallergiaa, joka voi ilmetä iholla nopeastikin. Kadmium ja lyijy sen sijaan kertyvät elimistöön useista lähteistä. Niiden haitat näkyvät yleensä vasta pitkällä aikavälillä, poikkeuksena esimerkiksi lyijymyrkytys.
– Kadmium ja lyijy ovat erittäin haitallisia aineita muun muassa keskushermostolle, munuaisille ja luustolle. Lyijy vaikuttaa haitallisesti ihmisen kehitykseen ja lisääntymiseen, ja kadmium on syöpää aiheuttava raskasmetalli, tullikemisti Siru Viljakainen selittää.
Tullin valitsemat näytteet käyvät läpi tarkat analyysit Tullilaboratoriossa. Korut ovat yksi ihon kanssa kosketuksiin tulevista tuoteryhmistä, joten niistä tutkitaan nikkelin irtoamista. Lisäksi Tulli tutkii lyijyn ja kadmiumin kokonaismäärää. Pikamenetelmät mahdollistavat suuren tuotemäärän alustavan tutkimisen nopealla aikataululla ja mahdollisimman tehokkaasti. Jos pikatestin tulos antaa aihetta epäillä ongelmia, alkuaineen irtoamista tai kokonaismäärää analysoidaan lisää tarkemmissa tutkimuksissa.
Vastuu korun turvallisuudesta on aina tuottajalla – viranomaiset valvovat asetusten toteutumista
Terveydelle vaaraa aiheuttaville metalleille – mukaan lukien lyijy, kadmium ja nikkeli – on määritelty EU-lainsäädännöllä yhteiset raja-arvot. Suomeenkaan tuotavat tuotteet eivät saa ylittää näitä EU:n REACH-asetuksen raja-arvoja, ja Tulli valvoo vaatimusten toteutumista maahantuonnin yhteydessä.
Tulli valvoo sekä EU:sta että sen ulkopuolelta kaupallisesti tuotavien tuotteiden turvallisuutta. Tulli ottaa näytteensä maahantuojien varastoilta ennen erien päätymistä myyntiin pistokoemaisesti ja riskiarvioiden perusteella. Suomessa jo myynnissä olevia tuotteita valvoo Turvallisuus- ja kemikaalivirasto Tukes. Suomalaisten kuluttajien tekemät verkkokauppatilaukset eivät kuulu viranomaisten valvonnan piiriin.
Tiedotteen kuvat (Aku Häyrynen / Tulli)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jonna Neffling
Tuoteturvallisuuspäällikkö
puh. +358 40 332 3325
Siru Viljakainen
Tullikemisti
Yhteydenotot Tullin mediapalvelun kautta:
puh. +358 295 527 150 tai viestinta@tulli.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tulli edistää tavarakaupan sujuvuutta ja varmistaa sen oikeellisuuden, tarjoaa asiakaslähtöisiä palveluita sekä suojaa yhteiskuntaa, ympäristöä ja kansalaisia. Tulli kantaa tehokkaasti tullit ja muut maahantuonnin verot ja maksut sekä torjuu ja tutkii rajat ylittävää rikollisuutta. Lisäksi Tulli laatii viralliset tilastot Suomen ulkomaankaupasta sekä tutkii elintarvikkeiden ja kulutustavaroiden turvallisuutta. Tulli on valtiovarainministeriön tulosohjaama virasto, joka toimii yhteistyössä elinkeinoelämän sekä kotimaisten ja ulkomaisten viranomaisten kanssa. Tullin palveluksessa on noin 2 000 henkilöä. Suomen tulli on osa Euroopan unionin tulliliittoa, jossa noudatetaan yhteistä kauppapolitiikkaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tulli
Tulli löysi kuntoiluvälineestä liikaa syövälle altistavaa kemikaalia13.6.2025 08:02:00 EEST | Tiedote
Arjen tavaroissa voi vaania kemikaalipaholainen. Tullin valvomista työkaluista ja kuntoiluvälineistä on löytynyt liiallisia määriä kemikaaleja, jotka voivat altistaa syövälle tai lisääntymisongelmille. Suurin osa Tullin valvomista tuotteista on kuitenkin ollut kemikaalimääräysten mukaisia.
Nikotiinipussien tilaaminen ulkomailta kielletään ja matkustajatuonti rajoitetaan 1 kiloon10.6.2025 08:12:22 EEST | Tiedote
Nikotiinipusseja ei saa enää tilata ulkomailta 1.8.2025 alkaen, ja nikotiinipussien matkustajatuonti rajoitetaan 1 kiloon 1.2.2026 alkaen. Lisäksi tupakkatuotteita, nikotiininestettä ja poltettavaksi tarkoitettuja kasviperäisiä tuotteita saa 1.8. alkaen tuoda mukanaan ulkomailta vain omaa henkilökohtaista käyttöä varten.
Ulkomailta tilatut hyttyskarkotteet ovat turvallisuusriski ihmisille ja ympäristölle5.6.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset tilaavat ulkomaisista verkkokaupoista erilaisia hyttyskarkotteita ja -myrkkyjä. Suomeen saa tilata vain sellaisia hyttyskarkotteita ja -myrkkyjä, jotka Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) on hyväksynyt. Viranomaiset eivät voi taata EU:n ulkopuolelta tulevien verkko-ostosten turvallisuutta, vaan vastuu on tilaajalla.
Pitääkö matkatuliaiset tullata? Tutustu Tullin ohjeisiin27.5.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Kun palaa lomareissulta EU:n ulkopuolelta Suomeen, voi joutua maksamaan veroja ja tullimaksua tavaroista, joita on ostanut ulkomailta. Lisäksi on tavaroita, joita ei saa tuoda ollenkaan tai joiden tuontiin liittyy ehtoja tai määrällisiä rajoituksia. Matkailijan kannattaa tutustua ohjeisiin jo ennen matkalle lähtöä.
Laaja huumausainerikossarja Hämeenlinnassa – verkon pimeämpi puoli ei tuonut suojaa26.5.2025 08:14:00 EEST | Tiedote
Tulli paljasti alkuvuodesta 2025 lukuisista osateoista muodostuvan rikoskokonaisuuden, jossa Kanta-Hämeessä asuvaa alle 30-vuotiasta miestä epäillään törkeästä huumausainerikoksesta. Henkilön epäillään myyneen huumausaineita ja huumelääkkeitä Tor-verkossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme