Etelä-Savon ELY-keskusEtelä-Savon ELY-keskusEtelä-Savon ELY-keskus

Maanomistajien kiinnostus vapaaehtoiseen metsiensuojeluun jatkui vahvana — Vuonna 2024 toivotaan lisää suokohteita suojeluun

8.2.2024 09:05:10 EET | Etelä-Savon ELY-keskus | Tiedote

Jaa

Etelä-Savon ELY-keskus toteutti vuonna 2023 luonnonsuojelualueita noin 412 hehtaaria. Valtiolle hankittiin luonnonsuojelutarkoituksiin 175 hehtaaria, yksityismaan luonnonsuojelualueita perustettiin 237 hehtaaria. Maakauppoja ja sopimuksia ELY-keskus teki 40 maanomistajan kanssa. Maanomistajille maksettuihin kauppahintoihin ja korvauksiin valtio käytti yhteensä noin 3,7 miljoonaa euroa.

Metso-ohjelmalla suojeltua metsää Etelä-Savossa Mikkelissä.

Vuonna 2024 ELY-keskus jatkaa uusien luonnonsuojelualueiden toteuttamista. Tavoitteena on erityisesti saada uusia suojelualueita maakunnan arvokkaille suokohteille Helmi-ohjelman rahoituksella. Myös METSO-ohjelmassa on tavoitteena saada uusia metsiensuojelualueita, mutta Etelä-Savon maakunnalle ohjelmassa asetettu suojelutavoite alkaa olla täyttymässä ja käytettävissä oleva rahoitus vähenee aiemmista vuosista.

METSO-ohjelman jatkokauden valmistelu vuosille 2026–2030 on alkamassa kuluvan vuoden aikana. Helmi- ja METSO-ohjelmien lisäksi ELY-keskus vastaa Natura-alueilla olevien suojelualueiden täydentämisestä. 

Soidensuojeluun toivotaan lisää kohteita

Soidensuojelu sai uutta potkua vuonna 2020 käynnistyneen Helmi-ohjelman myötä. Ohjelmassa on ensisijaisesti suojeltu jo aiemmin inventoituja valtakunnallisesti arvokkaita soita ja soidensuojelun täydennysehdotuksen kohteita. Helmi-ohjelman rahoituksella pystytään kuluvanakin vuonna turvaamaan harvinaistuvaa suoluontoa. Uusia kohteita mahtuu hyvin mukaan ja niitä voi esittää ELY-keskukselle. Hyviä soidensuojelukohteita ovat ojittamattomat, luonnontilaiset suot reunametsineen. Myös soidensuojelualueiden vieressä olevat ojitetut, ennallistamiskelpoiset suot ovat mahdollisia suojelukohteita. Rehevät korvet ja letot ovat uhanalaisia luontotyyppejä ja niitä toivotaan myös tarjottavan suojeluun.

Suojelusta maksettava korvaus on yksityiselle maanomistajalle verovapaata tuloa. Helmi-ohjelmassa tehtävät toimet perustuvat maanomistajien vapaaehtoisuuteen. Helmi-ohjelma jatkuu vuoteen 2030 asti.

Aktiivisen metsäsektorin maakunnassa on tärkeää huolehtia luonnon monimuotoisuudesta —Suojelualueet ovat yksi keino 

Etelä-Savon maakunnassa metsät ovat viimevuosina olleet tehokkaassa käytössä. Tässä toimintaympäristössä on tärkeä huolehtia luonnon monimuotoisuudesta, jossa yhtenä keinona on suojelualueiden perustaminen. Suojelualueilla turvataan luontotyyppien ja lajiston monimuotoisuutta sekä huolehditaan maiseman, kulttuuriperinnön ja virkistysmahdollisuuksien säilymisestä. Etelä-Savon maakunnan metsistä noin 40 000 hehtaaria eli 3,5 % on luonnonsuojelualueita.   

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

METSO-ohjelma: luonnonsuojeluasiantuntija Markku Heikkinen, p. 029 502 4175
Helmi-ohjelman soidensuojelu: luonnonsuojeluasiantuntija Tiina Hämäläinen, p. 029 502 4112
Natura 2000 -verkosto ja muut kohteet: luonnonsuojeluasiantuntija Pasi Ryhänen, p. 029 502 4229

Sähköposti: etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi

Kuvat

Metso-ohjelmalla suojeltua metsää Etelä-Savossa Mikkelissä.
Metso-ohjelmalla suojeltua metsää Etelä-Savossa Mikkelissä. Kuva: Etelä-Savon ELY-keskus, vapaasti julkaistavissa.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Etelä-Savon ELY-keskus tuottaa valtion aluehallinnon palveluja ja osallistuu maakunnan kehittämiseen Etelä-Savon maakunnan alueella. Palvelumme kohdistuvat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen, maaseutuun sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin. Omaa toimialuetta laajemmin hoidamme rakennerahastotehtäviä Itä-Suomen alueella, koordinoimme vesienhoitoa Vuoksen vesistöalueella ja vastaamme valtakunnallisen TE-hallinnon asiakaspalvelukeskuksen toiminnasta. Viraston toimipaikka sijaitsee Mikkelissä.

Etelä-Savon ELY-keskus
Jääkärinkatu 14, PL 164
50101 Mikkeli

puh. 0295 024 000
https://www.ely-keskus.fi/ely-etela-savo

ELY-keskuksen logo.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Etelä-Savon ELY-keskus

Toimivat välityömarkkinat Pohjois-Karjalaan – työnhakijoille uusia mahdollisuuksia ja yksilöllisiä ratkaisuja11.12.2025 14:17:35 EET | Tiedote

Pohjois-Karjalan työllisyysalue käynnistää ELY-keskuksen rahoittamana laajan kehittämishankkeen, jonka tavoitteena on luoda toimivat välityömarkkinat ja tarjota uusia työllistymisen mahdollisuuksia tai löytää muita yksilöllisiä ratkaisuja lähes 4000 työnhakijalle. Hankkeen keskeistä kohderyhmää ovat pitkäaikaistyöttömät, nuoret, maahanmuuttajat ja täsmätyökykyiset. Toimivat välityömarkkinat Pohjois-Karjalaan (TOIMI) -hanke toteutetaan osana Uudistuva ja osaava Suomi 2021–2027-ohjelmaa. Hankkeen kokonaisbudjetti on yli 8,6 miljoonaa euroa, josta ELY-keskus rahoittaa 6,9 miljoonaa euroa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye