Pellervon taloustutkimus PTT

Kutsu: Joko tulee käänne asuntomarkkinoilla? - PTT julkistaa alueellisen ennusteensa 15.2.

8.2.2024 12:09:00 EET | Pellervon taloustutkimus PTT | Kutsu

Jaa

Pellervon taloustutkimus PTT julkistaa alueellisen asuntomarkkinaennusteensa webinaarissa torstaina 15. helmikuuta klo 10.00. Ennusteen esittelevät toimitusjohtaja Markus Lahtinen ja ekonomisti Veera Holappa. Kommentaattorina on professori Elias Oikarinen Oulun yliopistosta.

Ennusteessa tarkastellaan asuntomarkkinoiden, asuntojen hintojen ja vuokrien kehitystä eri kaupungeissa ja koko maan tasolla.

Ilmoittaudu mukaan webinaariin tästä: https://link.webropol.com/ep/pttasuntoennuste24

Lähetämme sinulle linkin webinaarilähetykseen tilaisuutta edeltävänä päivänä.

Tervetuloa!

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja ennusteesta

ekonomisti Veera Holappa, 040 631 7217, veera.holappa@ptt.fi

Ennakkomateriaalit toimituksille

viestintäpäällikkö Kimmo Mäkilä, 040 358 0222, kimmo.makila@ptt.fi

Tietoja julkaisijasta

Pellervon taloustutkimus PTT on soveltavaa taloustutkimusta ja talousennusteita tekevä riippumaton tutkimuslaitos. Perinteisiä vahvoja tutkimusalueitamme ovat kansantalous, maa- ja elintarviketalous, metsä- ja ympäristötalous sekä asuntomarkkinat. Erityisosaamistamme on talouden ilmiöiden alueellinen tarkastelu.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Pellervon taloustutkimus PTT

Muistutuskutsu: Pellervon taloustutkimus PTT:n metsäalan ennusteen julkistus 8.10.1.10.2026 10:50:59 EEST | Kutsu

Pellervon taloustutkimus julkistaa syksyn metsäalan ennusteensa webinaarissa torstaina 8. lokakuuta klo 10.00. Ennusteessa tarkastellaan metsäteollisuuden ja puumarkkinoiden lähiaikojen näkymiä. Mikä vaikutus kansainvälisillä jännitteillä sekä konflikteilla on metsäteollisuuteen, ja miten orastava Suomen talouskasvu näkyy alalla? Alkaako puumarkkinoilla vilkastua pitkän hiljaisen jakson jälkeen, entä miten käy puun hinnoille?

Ennuste: Talouskasvu tukee ruokasektoria, mutta kustannusten nousu ja kasaantuvat riskit himmentävät näkymiä24.9.2026 09:58:29 EEST | Tiedote

Suomen talouskasvu tukee ruokasektorin kehitystä lähivuosina, mutta samalla lukuisat geopoliittiset- ja sääriskit varjostavat odotuksia, arvioi Pellervon taloustutkimus PTT:n maa- ja elintarviketalouden ennuste. Energian ja lannoitteiden kallistuminen lisää kustannuksia koko ketjussa, minkä seurauksena ruoan hinnannousu alkaa voimistua ensi vuonna.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye