MessukeskusMessukeskus

Joel Harkimo: Toteutan unelmani ja purjehdin yksin maailman ympäri

Jaa

Joel Harkimo toteuttaa pitkäaikaisen unelmansa ja osallistuu Golden Globe Race 2026-2027 -kilpailuun. Kisassa purjehditaan yksin maailman ympäri nonstoppina eli matkan aikana ei ole pysähdyksiä välisatamiin.

-Kilpailu on äärimmäisen kuormittava niin fyysisesti kuin psyykkisesti. Nopeimmillaan maapallon ympäri on purjehdittu reilussa 200 vuorokaudessa. Yleensä se vie 250-300 vuorokautta eli kyllä kyse on ainutkertaisesta matkasta. Unelmani on pikkupojasta asti ollut purjehtia yksin maailman ympäri. Päätin jo vuosia sitten, että jonakin päivänä sen vielä teen ja nyt se päivä on tullut. Projekti on jo hyvässä vauhdissa. Valmistautuminen ja treenaaminen ovat täydessä käynnissä, sanoo Joel Harkimo.

Golden Globe Race -kilpailu on purjehdittu kolme kertaa aikaisemmin vuosina 1968, 2018 ja 2022. Suomalainen Tapio Lehtinen osallistui kisaan vuosina 2018 ja 2022.

-Kilpailu mittaa osallistujan taitoa, rohkeutta ja sietokykyä. Kisa käydään ilman pysähdyksiä. Tämä on omalla tavallaan paluuta purjehduksen alkujuurille ja se kiehtoo minua syvästi, toteaa Harkimo.

Joel Harkimon isä Hjallis Harkimo purjehti ensimmäisenä suomalaisena yksin maailman ympäri.

-Isäni Hjallis kertoi minulle usein tarinoita omista kisoistaan. Kuuntelin niitä tarkasti ja päätin, että toteutan omat purjehdukseni, kun olen valmis. Ja nyt olen valmis, päättää Joel ”Jolle” Harkimo.

Jolle on purjehtinut kolme kertaa Atlantin yli. Hänen Golden Globe Race -projektiaan tullaan seuraamaan aktiivisesti eri sosiaalisen median kanavissa.

Joel Harkimo julkisti purjehdushankkeensa perjantaina 9.2.  Helsingin kansainvälisillä  Vene 24 Båt -messuilla Helsingin Messukeskuksessa ja on kertomassa siitä myös lauantaina 10.2. klo 12 venemessujen Purjehdussatamassa.

Lisätietoja: Joel Harkimo, puh. 0400 229884

Vene 24 Båt -messuista: Teija Armanto, puh. 050 376 0804, teija.armanto@messukeskus.com

Kuvia tulee http://mediabank.messukeskus.com 

www.venemessut.fi 

Tietoja julkaisijasta

Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Onnistuneet kohtaamiset jättävät vahvan muistijäljen ja tuottavat kiistatonta tulosta. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain. Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Omistajayritys Suomen Messut Oyj perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The real social media. | www.messukeskus.com @messukeskus

Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. We create successful and lasting interactions with undisputable results. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for various occasions/ for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Nordic Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congress and business events every year. Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel.The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. |  Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Messukeskus

Habitare toi yhteen muotoilun ystävät ja alan yritykset – kauneuden ystävien kohtaamispaikassa tehtiin hankintoja kotiin, tutustuttiin brändeihin ja ilmiöihin14.9.2025 19:01:02 EEST | Tiedote

Habitare 2025 toi yhteen 43 000 muotoilun ystävää, alan ammattilaista ja kodin sisustajaa sekä yli 500 yritystä. Pohjoismaiden johtava huonekalu- muotoilu- ja sisustustapahtuma on paikka tutustua laajasti alan yrityksiin, tehdä hankintoja kotiin ja löytää inspiraatiota. Habitaren Koskettaa/Touch-teema muistutti inhimillisestä tarpeestamme koskea, tunnustella ja tuntea asioita. Habitare järjestetään seuraavan kerran Helsingin Messukeskuksessa 2.–6.9.2026.

Habitare näyttää miten designkatsomo muuntuu perjantai-iltana Susijengin Saksa-ottelua seuraavaksi urheilukatsomoksi12.9.2025 15:37:45 EEST | Tiedote

Helsingin Messukeskus elää tapahtumien mukana, ja parhaillaan käynnissä oleva Habitare tekee peliliikkeen perjantai-iltana näyttäen, miten Suomen suurimman huonekalu- ja sisustustapahtuman designkatsomo muuttuu hetkessä kisakatsomoksi. Susijengin kello 17 alkavan Saksaa vastaan pelattavan ottelun suoraa lähetystä voi seurata yllättävässä paikassa Habitaren päälavalla kisaeväitä nauttien. Pohjoismaiden johtava huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma Habitare järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 10.–14.9.2025.

Habitaren valinnat 2025 – paras osasto, tuote ja kiinnostava ilmiö11.9.2025 12:30:00 EEST | Tiedote

Habitaren valinnat 2025 tehtiin tapahtuman avajaispäivänä kolmessa kategoriassa. Tapahtuman parhaan tuotteen, osaston ja kiinnostavan ilmiön valitsivat KOKO3:n luova johtaja ja perustaja Jukka Halminen, sisustustoimittaja ja Bo Living -lehden toimituspäällikkö Piia Kalliomäki sekä Marimekon kodintuotteiden ja kuviosuunnittelun muotoilujohtaja Minna Kemell-Kutvonen. Pohjoismaiden johtava huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 10.–14.9.2025.

Habitare-suunnittelukilpailun 2025 voittaja on Jolla – kilpailutyöt tutkivat levon tiloja10.9.2025 16:30:00 EEST | Tiedote

Habitare-suunnittelukilpailun 2025 voittajaksi on valittu Rosa Piiraisen suunnittelema Jolla. Voittaja julkistettiin Habitaressa tapahtuman avajaispäivänä keskiviikkona 10.9.2025. Kilpailun pääpalkintona oli Suomen Messusäätiön lahjoittama 5000 euron stipendi. Pohjoismaiden johtava huonekalu-, muotoilu- ja sisustustapahtuma järjestetään Helsingin Messukeskuksessa 10.–14.9.2025.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye