Vihreiden MEP Alviina Alametsä vaatii Israelin sulkemista ulos Euroviisuista kantaaottavallla puvulla
Euroopan Yleisradiounioni (EBU) on antanut Israelille luvan osallistua Euroviisuihin. Tuhannet suomalaiset artistit ovat vaatineet Israelin sulkemista ulos Euroviisuista, koska Israelia epäillään sotarikoksista Gazassa. EBU ei ole estänyt Israelin osallistumista, toisin kuin Venäjän osallistumisen valtion hyökättyä Ukrainaan.

"Pelastakaa Lapset Ry:n arvion mukaan Israelin joukot tappavat päivittäin satoja lapsia Gazassa. Tilanteen vakavuuden huomioon ottaen ei ole mielestäni sopivaa, että Israel osallistuu Euroviisuihin ikään kuin mitään ei olisi tapahtunut”, Alametsä sanoo.
Venäjä suljettiin pois Euroviisuista vuonna 2021, mutta vasta useiden valtioiden vaadittua toimenpidettä.
”Aluksi EBU aikoi antaa Venäjän osallistua. Tämä osoittaa, kuinka hidas organisaatio on reagoimaan. On selvää, että valtioiden ja Yleisradion täytyy vaatia Israelin sulkemista ulos Euroviisuista, eli toimia samoin kuten Venäjän tapauksessa. Vastuuta ei voi jättää yksittäisille artisteille", toteaa Alametsä.
Alametsä on vaatinut tulitaukoa Gazaan konfliktin alusta alkaen europarlamentaarikkona. Tulitauon ja humanitaarisen avun lisäksi myös Euroviisujen kaltaisella tapahtumalla on merkitystä. Alametsän asun on stailannut kierrätetystä mekosta pukusuunnittelija Sarianna Niskala, joka kirjaili mekkoon kantaaottavia tekstejä. Tiedotteen kuvassa yksityiskohta Niskalan kirjailusta.
"Euroviisut ovat monelle ihmiselle rakkauden ja juhlan aikaa. Musiikki yhdistää ihmisiä ja kansoja. On Euroviisujen omien arvojen vastaista päästää Israel kisoihin, samalla kun Israel on kansainvälisessä oikeudessa kansanmurhasta epäiltynä", lisää Alametsä.
"Myös hiljaisuus vääryyden edessä on poliittista. Gazassa tapetaan joka päivä keskimäärin sata lasta. Kuolleita ihmisiä on yli 27 000, joista yli 10 000 on lapsia. Enemmistö kahden miljoonan ihmisten kodeista on tuhottu ja alueen nälänhätä uhkaa pahentua jatkuvien pommitusten lisäksi. Samalla Israelin ministerit ovat käyttäneet kansanmurhaan lietsovaa retoriikkaa, minkä takia kansainvälisen oikeuden tutkimus on täysin oikeutettua. Tällä tavalla toimiva valtio ei voi olla mukana Euroviisuissa", päättää Alametsä.
Tarkempi kuva Alametsän puvusta ilmestyy lauantaina Alametsän Instagramiin: https://www.instagram.com/alviinaalametsa/?hl=fi
Yhteyshenkilöt
Alviina AlametsäEuroopan parlamentin jäsen
Puh:+358 407294597alviina.alametsa@europarl.europa.euwww.alviina.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät Euroopan parlamentissa
Maria Ohisalo: Orpon ja Purran saksien heiluttelu johtaa pahoinvointivaltion tielle24.4.2025 09:36:25 EEST | Tiedote
Vihreiden europarlamentaarikko Maria Ohisalo tyrmää Suomen hallituksen kehysriihessä tekemät päätökset suurituloisia hyödyttävänä ideologisena höttönä.
Vihreiden mepit tyrmäävät komission ehdotuksen yritysvastuusääntelyn vesittämisestä1.4.2025 13:30:45 EEST | Tiedote
Vihreiden europarlamentaarikot Ville Niinistö ja Maria Ohisalo tyrmäävät komission ehdotuksen yritysvastuusääntelyn toimeenpanon lykkäämisestä ja heikennyksistä lakien sisältöihin. Euroopan parlamentin vihreä ryhmä äänesti tänään Euroopan parlamentin täysistunnossa lykkäyksen käsittelyn kiireelliseksi julistamista vastaan.
Maria Ohisalo: Kaivostoiminnalle tarvitaan selkeämmät rajat - kaivosyhtiöiden mellastaminen saatava kuriin!28.3.2025 12:41:28 EET | Tiedote
Vihreiden europarlamentaarikko Maria Ohisalo vaatii tiukempaa kaivoslainsäädäntöä niin Suomeen kuin EU-tasolle. Ohisalo näkee, että lainsäädännön päivittäminen on ehdottoman tärkeää ennen kuin uusille kaivoshankkeille näytetään lainkaan vihreää valoa komission suunnalta, kuten nyt esimerkiksi Suomen osalta tehtiin Sakatin kaivokselle.
Vihreät mepit: Kaivostoiminta ei kuulu luonnonsuojelualueille - komission on peruttava päätöksensä25.3.2025 15:26:29 EET | Tiedote
Vihreiden europarlamentaarikot Maria Ohisalo ja Ville Niinistö tuomitsevat jyrkästi Euroopan komission päätöksen lisätä Sakatin kaivos Sodankylässä Euroopan strategisten kaivoshankkeiden listalle. Ohisalo ja Niinistö jättivät välittömästi komissiolle kirjallisen kysymyksen, jossa he vaativat perusteluja komission päätökselle ja valmiutta peruuttaa päätöksestä.
Ville Niinistö: Näpit irti Viiankiaavan suosta, Euroopan komissio!25.3.2025 12:32:39 EET | Tiedote
Europarlamentaarikko Ville Niinistö kommentoi Sakatin kaivoshanketta blogikirjoituksessa. Niinistön mukaan on ilmiselvää, että alueen Natura-suojeluarvoja ei voi korvata muualla. Siksi kaivoshanke tulee torjua ympäristöriskien takia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme