Historiallisen romantiikan ruotsalaishitti nyt suomeksi: Viaton sydän lyö aloittaa hurmaavan sarjan
Katarina Widholmin 1930-luvun Tukholmaan sijoittuva lämminhenkinen Viaton sydän lyö (Gummerus) on ollut myynti- ja arvostelumenestys Ruotsissa. Jo yli 140 000 kappaletta myynyt romaani aloittaa neliosaisen Betty-sarjan.

Viaton sydän lyö kertoo nuoren kotiapulaisen Bettyn matkasta aikuisuuteen. Lukijat ja kriitikot hurmanneen romaanisarjan ensimmäinen osa tavoittaa upeasti toista maailmansotaa edeltävän ajan hengen ja antaa äänen kirjallisuudessa harvemmin keskiöön nostetulle kotiapulaiselle.
”Katarina Widholm on tehnyt huolellisesti taustatyön ja historia herää eloon lukuisissa yksityiskohdissa. On aivan pakko jatkaa lukemista, jotta selviää, kuinka Bettyn käy.” – Kirjailija Ann-Christin Antell
Kirjailija Katarina Widholm (s. 1961) asuu Hudiksvallissa, josta hänen päähenkilönsä Bettykin on lähtöisin. Viaton sydän lyö on hänen esikoisromaaninsa aikuisyleisölle. Kirjan oikeudet on myyty useille kielialueille.
Katarina Widholm: Viaton sydän lyö
alkuteos Räkna hjärtslag
suomentanut Anna Heroja
459 sivua
Ilmestynyt painettuna, e- ja äänikirjana, lukija Sanna Majuri
Lisätietoja sekä haastattelu-, arvostelukappale- ja kuvapyynnöt:
Pauliina Pietilä, tuottaja, p. 040 779 2942, pauliina.pietila@gummerus.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pauliina PietiläTuottajaGummerus
Puh:040 7792942pauliina.pietila@gummerus.fiKuvat
Gummerus
Vuonna 1872 perustettu Gummerus on Suomen vanhin yleiskustantamo. Toteutamme edelleen perustajamme Kaarle Jaakko Gummeruksen alkuperäistä visiota julkaista kirjallisuutta ”huviksi ja hyödyksi”. Omaperäiset ja uskaliaat kustannuspäätökset ovat aina olleet Gummeruksen toiminnan ydin. Suhtaudumme kirjallisuuteen rakastavasti ja intohimoisesti, ja meitä ohjaavat yhteiset arvot: rohkea mieli, avara katse ja vapaa sana.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gummerus
Unohtumaton lukuromaani Missä maa murtuu on kevään kansainvälinen kirjatapaus23.5.2025 08:09:07 EEST | Tiedote
Clare Leslie Hallin vangitseva ja koskettava rakkaustarina Missä maa murtuu (Gummerus) on ollut poikkeuksellinen kirjasensaatio maailmalla. Sen julkaisuoikeudet myytiin yli 30 maahan jo käsikirjoitusvaiheessa, ja sitä on myyty englanniksi jo 430 000 kappaletta vain 2,5 kuukauden aikana. Romaani on ollut ilmestymispäivästään lähtien myydyimpien kirjojen listoilla mm. Yhdysvalloissa, Kanadassa, Saksassa, Hollannissa, Italiassa, Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa. Sen elokuvaoikeudet on ostanut Reese Witherspoonin tuotantoyhtiö Hello Sunshine, joka myös vastasi Suon villi laulu -romaanin filmatisoinnista.
Niilo Seväsen Ikitalven polku Tähtifantasia-ehdokkaaksi – Romaanin jatko-osa ilmestyy 28.2.202621.5.2025 13:57:21 EEST | Tiedote
Niilo Seväsen eeppinen esikoisromaani Ikitalven polku (Gummerus) on valittu Tähtifantasia-palkinnon ehdokkaaksi. Kiitetyn, keskiajan historiasta, mytologiasta ja fantasiasta ammentavan romaanin jatko-osa Ikitalven kuilu ilmestyy helmikuussa 2026 Kalevalan päivänä.
ENNAKKOTIEDOTE: Orkesterimaailmaan sijoittuva, hurmaava Sydänten sinfonia -sarja jatkuu – Terhi Kontion Hollantilainen serenadi (Gummerus) ilmestyy 16.6.20.5.2025 08:42:24 EEST | Tiedote
”Joka vuosi tuhannet ihmiset sadoissa konserteissa saivat nähdä, kun solisti ja kapellimestari laskeutuivat konserttilavan takana olevia portaita, punaista mattoa pitkin loistamaan tähtinä. Ninnin oli välillä vaikea uskoa, että hänellä oli oma paikkansa tuolla samaisella lavalla. Mutta aina kun hän nosti viulun olalleen, vain soitettavalla musiikilla oli merkitystä.”
ENNAKKOTIEDOTE: Juha Itkosen elegantti rakkausromaani saa pohtimaan elämän suuria valintoja15.5.2025 14:39:43 EEST | Tiedote
Juha Itkonen on yksi Suomen tunnetuimmista nykykirjailijoista. Palkitun ja kiitetyn tekijän uusin teos, intensiivinen ja intiimi romaani Huomenna kerron kaiken (Gummerus) ilmestyy kirjailijan 50-vuotissyntymäpäivänä. Elegantti ja latautunut rakkausromaani saa pohtimaan elämän suuria valintoja. Samalla se on kertomus vuosituhannen vaihteen Suomesta ja kirjojen ja kirjallisuuden merkityksestä. Romaani on arvosteluvapaa 5.6.
ENNAKKOTIEDOTE: Suomalaisen Nilla Kjellsdotterin Murhia Pohjanmaalla -kirjoja myyty jo yli 390 000 kappaletta – Uutuus Ei sinun lapsesi (Gummerus) käsittelee äitiyttä9.5.2025 08:06:00 EEST | Tiedote
Pohjanmaalla asuvan bestsellerkirjailijan Nilla Kjellsdotterin Murhia pohjanmaalla -dekkareita on myyty yhteensä jo yli 390 000 kappaletta. Vaasan poliisissa työskentelevästä etsivä Mija Wadösta kertovia jännityskirjoja julkaistaan nykyään paitsi suomeksi ja ruotsiksi, myös norjaksi, tanskaksi ja viroksi. Sarjan neljäs osa, Ruotsissa alkuvuodesta julkaistu Inte ditt barn ilmestyy suomeksi 28.5. nimellä Ei sinun lapsesi (Gummerus).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme