Viikkokatsaus 12.–16.2.2024
Hei! Tässä tiedoksesi meillä Suomen ympäristökeskuksessa tällä viikolla ilmestyviä tiedotteita, uutisia, kampanjoita, blogeja ja uutiskirjeitä. Mukana myös tulevia tapahtumia ja webinaareja.
Jakelemme viikkokatsauksen maanantaisin STT:n kautta. Koosteet löytyvät myös STT-uutishuoneesta, josta voit tilata kaikki Suomen ympäristökeskuksen tiedotteet.

Tiedote ma 12.2.: Ilmarisen hylyn saneerauksen kilpailutus käynnistyy
Sosiaalisesssa mediassa:
- Syke, Luke ja THL ovat perustaneet Luonto ja terveys -verkoston. Lue lisää Luken julkaisemasta uutisesta.
- Sykeläisiä mukana Vene 24 Båt -messuilla
Muutokset mahdollisia.
Ystävällisin terveisin
Suomen ympäristökeskuksen viestinnän ja markkinoinnin väki
Ps. Mikäli et halua näitä viestejä enää jatkossa, laitathan meiliä viestintäpäällikkö Aino Laineelle (etunimi.sukunimi@syke.fi).
Yhteyshenkilöt
Mediapalvelu Suomen ympäristökeskuksessa
Suomen ympäristökeskuksen mediapalvelu välittää tietoa ympäristökeskuksessa tehtävästä tutkimuksesta, auttaa toimittajia löytämään asiantuntijoita haastateltaviksi ja tarjoaa valokuvia median käyttöön.
Yhteydenottoihin vastaavat viestintäasiantuntijat. Palvelemme arkisin klo 9-16.
Suomen ympäristökeskus – Teemme tiedolla toivoa.
Suomen ympäristökeskus
Latokartanonkaari 11
00790 Helsinki
0295 251 000
https://www.syke.fi/fi-FI
On aika siirtyä yksittäisten ympäristöongelmien ratkaisemisesta koko yhteiskunnan läpileikkaavaan kestävyysmurrokseen. Suomen ympäristökeskus (Syke) vaikuttaa tutkimuksella, tiedolla ja palveluilla kestävän yhteiskunnan rakentamiseen. Syke on valtion tutkimuslaitos, jossa työskentelee noin 700 asiantuntijaa ja tutkijaa Helsingissä, Oulussa, Jyväskylässä ja Joensuussa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen ympäristökeskus
Yhteistyöstä voimaa virkistyskäytön suunnitteluun29.10.2025 08:05:00 EET | Tiedote
Luonnon virkistyskäyttö tulisi huomioida tasavertaisena osana alueiden käytön kokonaisuutta suunnittelun eri tasoilla.
Finnish municipalities have progressed to varying degrees in climate change adaptation – risks are not sufficiently assessed28.10.2025 06:00:00 EET | Press release
The majority of Finnish municipalities have taken action to adapt to climate change. However, only less than half of the municipalities have set targets or prepared action plans for climate change adaptation, reveals a recent survey conducted by the Finnish Environment Institute (Syke).
Finska kommuner har kommit olika långt i klimatanpassning – riskerna bedöms inte tillräckligt28.10.2025 06:00:00 EET | Pressmeddelande
Största delen av kommunerna i Finland har vidtagit åtgärder för att anpassa sig till klimatförändringen. Däremot har endast färre än hälften av kommunerna ställt upp mål eller utarbetat handlingsplaner för klimatanpassning, framgår det av en färsk enkät som gjorts av Finlands miljöcentral (Syke).
Suomen kuntien välillä eroja ilmastonmuutokseen sopeutumisessa - riskejä ei arvioida riittävästi28.10.2025 06:00:00 EET | Tiedote
Valtaosa Suomen kunnista on ryhtynyt toimiin ilmastonmuutokseen sopeutumiseksi. Kuitenkin vain alle puolet kunnista on asettanut tavoitteita tai laatinut toimintasuunnitelmia ilmastonmuutokseen sopeutumista varten, selviää Suomen ympäristökeskuksen (Syke) tekemästä tuoreesta kyselystä.
Suomella on vielä mahdollisuus saavuttaa hiilineutraalisuus – ratkaisevat päätökset puhtaista teknologioista ja maankäytöstä tarvitaan nyt27.10.2025 13:20:01 EET | Tiedote
Suomen ympäristökeskus, VTT, GTK ja Luonnonvarakeskus tiedottavat: Uudet pitkän aikavälin ilmastoskenaariot osoittavat, että Suomella on hyvät mahdollisuudet saavuttaa hiilineutraalisuus vuoden 2040 jälkeen ja hiilinegatiivisuus vuosisadan puoliväliin mennessä. Tavoitteeseen pääsemiseksi on lisättävä sekä teknisiä että luonnon omia hiilinieluja. VTT:n, Suomen ympäristökeskuksen, Luken ja Geologian tutkimuskeskuksen raportista selviää myös, että niin kansalaiset kuin yrityksetkin ovat erittäin sitoutuneita ilmastotavoitteiden saavuttamiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme