Erton jäseniltä jälleen vahva tuki lakoille, 7 prosenttia hyväksyy hallituksen uudistukset
12.2.2024 15:56:18 EET | Toimihenkilöliitto ERTO | Tiedote
Työmarkkinoille tarvitaan välirauha ja aidot neuvottelut. Työmarkkinoiden rauhattomuuden jatkuessa 85 prosenttia mielipiteensä ilmoittaneista Erton jäsenistä tukisi liiton osallistumista uusiin poliittisiin lakkoihin, ilmenee viime viikolla tehdystä jäsenkyselystä.

Erton tavoitteena on ollut ja on yhä aidot neuvottelut hallituksen ilmoittamista uudistuksista. Vaadimme reiluutta ja kohtuutta kaikille – niin työssä oleville kuin muillekin.
”Erto ei liittona osallistu kuluvan viikon lakkoihin. Tavoittelemme työmarkkinoille lyhyttä välirauhaa, jonka aikana tulisi käydä aidot neuvottelut hallituksen uudistuksista. Jos aito yhteistyö ei etene ja työmarkkinarauhattomuus jatkuu kuluvan viikon jälkeenkin, on Erto omalta osaltaan valmis tekemään päätöksiä uusista poliittisista lakoista”, sanoo Erton puheenjohtaja Juri Aaltonen.
Erto toteutti 1.2.–2.2. historiansa laajimmat lakot. Lakkoaloina olivat autoliikennealat, huolinta-ala ja sosiaalialan järjestöt.
”Jos joudumme uusiin painostustoimiin, kohdentamisessa huomioimme varmaankin erityisesti jäsenmäärämme alalla, jäsenkyselyn tulokset ja sen, olemmeko sopimassa kyseisen alan työehtosopimuksesta”, arvioin Aaltonen.
Viime viikolla toteutetussa jäsenkyselyssä mielipiteensä ilmoittaneista jäsenistä 85 prosenttia tuki liiton liittymistä mahdollisiin uusiin lakkoihin. Edellisessä 1.12.2023 päättyneessä jäsenkyselyssä mielipiteensä ilmoittaneista 91 prosenttia tuki liiton liittymistä laajaan lakkoon.
Erto kysyi jäseniltään 6.2.–9.2. (n: 1741) kahta ikävintä hallituksen kaavailemaa työmarkkina- ja sosiaaliturvauudistusta.
Työmarkkinauudistuksista vastustetaan eniten työntekijän irtisanomisen mahdollistamista ilman painavaa syytä, 1. sairaspäivän palkattomuutta ja paikallisen sopimisen mahdollistamista ilman luottamusmiestä. Noin 7 prosenttia vastaajista ilmoitti kannattavansa hallituksen työelämäuudistuksia. Uudistuksia kannattavien osuus oli sama aiemmassa jäsenkyselyssä joulukuussa.
Sosiaaliturvauudistuksista vastustetaan eniten työttömyysturvan porrastamista leikkaamalla päivärahaa 8 viikon kohdalla 20 prosentilla ja aikuiskoulutustuen lakkauttamista. Hallituksen sosiaaliturvauudistuksia kannattaa kuusi prosenttia vastaajista. Uudistuksia kannattavien osuus oli sama aiemmassa kyselyssä.
Jos Erton jäsen työskentelee jollain alalla, jossa alan työehdoista sopiva liitto ilmoittaa poliittisesta lakosta, suosittelee Erto jäsentään osallistumaan lakkoon kollegoidensa tavoin. Erto maksaa jäsenelleen saman lakkoavustuksen kuin lakon järjestävä liitto maksaa omille jäsenilleen.
Yllä olevat tiedot perustuvat Erton sähköisesti toteutettuun jäsenkyselyyn, joka toteutettiin 6.2.– 9.2.2024 (n: 1741). Edellinen Erton painostustoimikysely toteutettiin 28.11.–1.12.2023 (n: 1584).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juri AaltonenPuheenjohtajaToimihenkilöliitto Erto
Puh:040 553 8536juri.aaltonen@erto.fiwww.erto.fiToimihenkilöliitto Erto on olemassa, jotta kaikilla olisi parempi työelämä. Erto on yhteiskunnallinen keskustelija ja neuvottelija, jonka 13 000 jäsentä työskentelevät yksityisillä aloilla asiantuntijatehtävissä. Erto neuvottelee ja sen jäsenet hyväksyvät vuosittain useita merkittäviä valtakunnallisia työehtosopimuksia ja palkkasuosituksia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Toimihenkilöliitto ERTO
Erto: Neuvottelutulos yksityiselle sosiaalipalvelualalle - lakot peruuntuvat27.2.2026 15:00:39 EET | Tiedote
Erton, Superin ja Tehyn neuvottelujärjestö Sote ry, Salli ry, Talentia sekä työnantajaliitto Hyvinvointiala Haliry ovat tänään saavuttaneet neuvottelutuloksen uudesta yksityisen sosiaalipalvelualan työehtosopimuksesta. Sopimus voimassa 28 kuukautta, jonka aikana palkkoja korotetaan 6,1 prosentilla. Tuloksen myötä aikaisemmin julistetut työtaistelutoimet on peruttu.
Uusi sovintoehdotus 24.2. yksityisen sosiaalipalvelualan työehtosopimuskiistaan24.2.2026 18:22:04 EET | Tiedote
Valtakunnansovittelija antoi 24.2.2026 klo 17.15 uuden sovintoehdotuksen yksityisen sosiaalipalvelualan työehtosopimusta koskevassa kiistassa.
Erto, Super ja Tehy antoivat uuden lakkovaroituksen yksityiselle sosiaalipalvelualalle23.2.2026 14:19:05 EET | Tiedote
Sote ry:n jäsenjärjestöt Erto, Super ja Tehy ovat antaneet 23.2. klo 14 uuden lakkovaroituksen yksityiselle sosiaalipalvelualalle. Lisäksi edelleen jatkuvat Erton alalle ilmoittama vuoronvaihtokielto ja tiettyjä alan yrityksiä koskeva hakusaarto.
Sovintoehdotus yksityiselle sosiaalipalvelualalle14.2.2026 22:45:54 EET | Tiedote
Valtakunnansovittelija on 14.2. klo 22.05 antanut sovintoehdotuksen yksityisen sosiaalipalvelualan työehtosopimusta koskevassa kiistassa. Sovintoehdotus menee seuraavaksi neuvotteluosapuolten hallintojen käsittelyyn. Työehtosopimusta neuvottelevien järjestöjen tulee hyväksyä tai hylätä ehdotus kokonaisuudessaan huomenna sunnuntaina kello 17. Esityksen sisältö ei ole julkinen ennen kuin vastaukset siihen on annettu.
Toimihenkilöliitto Erto valitsi uudet luottamustoimiset ja uudistaa hallintorakennettaan14.2.2026 16:41:46 EET | Tiedote
Erton edustajisto teki järjestäytymiskokouksessa 14.2.2026 henkilövalintoja toimikaudelle 2026–2029 ja muutti liiton hallintorakennetta puheenjohtajamallista toiminnanjohtajamalliin. Erton hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Heli Halava Erityistoimihenkilöt ET ry:stä, toiminnanjohtajana aloittaa Teemu Miettinen. Juri Aaltosen 15 vuotta kestänyt kausi Erton johdossa päättyi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme