Pajtim Statovcin odotettu neljäs romaani julkaistaan syyskuussa 2024
Pajtim Statovcin uusi, kauan odotettu romaani ilmestyy 5.9.2024. Lehmä synnyttää yöllä on ihmeellinen, raju ja hengästyttävän kaunis teos ihmisistä ilman turvaa, vaaran kodikkuudesta sekä elämästä, josta valot on sammutettu.

Vuonna 1996 Suomessa kasvanut poika viettää Kosovossa kesän, jonka eriskummalliset tapahtumat eivät jätä rauhaan. Aikuisena hän matkustaa synnyinseudulleen, sodasta kituvaan maahan, jossa pelko yhä ohjaa ihmisten arkea. Matka pakottaa katsomaan toden ja kuvitellun taa, hajonneiden muistojen ja sairauden pimeään. Minkä kaiken voi antaa anteeksi, entä kostaa? Voiko oikein edes muistaa?
– Pajtim Statovci on yksi maamme merkittävimmistä ja omaäänisimmistä kirjailijoista. Hänen uuden romaaninsa ilmestyminen on kansainvälinen kirjallinen tapaus. Lehmä synnyttää yöllä on romaani joka koskettaa ja järkyttää, mutta jota ei juuri siksi pysty laskemaan käsistään. Se on kirjoitettu kuin yhdessä raivokkaassa hengenvedossa, intensiteetillä, jota ei voi paeta. Se puhuu siitä, mistä kukaan ei haluaisi puhua. Se on kirja joka ei voisi olla tärkeämpi tässä maailmassa juuri nyt, sanoo Otavan kaunokirjallisuuden kustannusjohtaja Antti Kasper.
FM Pajtim Statovci on yksi Suomen kansainvälisesti menestyneimpiä kirjailijoita. Kriitikoiden ja lukijoiden rakastamat romaanit Kissani Jugoslavia (2014), Tiranan sydän (2016) ja Bolla (2019) ovat olleet arvostelumenestyksiä sekä Suomessa että kansainvälisillä markkinoilla. Teosten käännösoikeudet on myyty yli 20 kielialueelle.
Statovci on saanut useita kirjallisuuspalkintoja ja palkintoehdokkuuksia. Hänen viimeisin romaaninsa Bolla voitti kaunokirjallisuuden Finlandia-palkinnon v. 2019 ja arvostetun iltalialaisen Premio Grinzane -palkinnon vuonna 2022. Lisäksi se oli ehdolla Pohjoismaiden neuvoston kirjallisuuspalkinnon saajaksi ja ylsi maailman suurimpiin kirjallisuuspalkintoihin lukeutuvan Kirkus Prizen kuuden finalistin joukkoon. Teos oli myös yksi Iso-Britannian vanhimman kirjallisuuspalkinnon James Tait Black Prizen neljästä finalistista. Toinen romaani Tiranan sydän valittiin National Book Award -palkintofinalistiksi vuonna 2019. National Book Award on yksi maailman arvostetuimmista kirjallisuuspalkinnoista. Esikoisromaani Kissani Jugoslavia voitti Helsingin Sanomien kirjallisuuspalkinnon vuonna 2014, ja jo tämä teos aiheutti innostusta maailmalla. Muun muassa New York Times kirjoitti, kuinka Statovcin ”kirjalliset lahjat ovat ihmeelliset" ja Kissani Jugoslavia "ihme, merkittävä saavutus".
Lehmä synnyttää yöllä on käsittely- ja arvosteluvapaa 5.9.2024.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus,
Musiikki ja populaarikulttuuri
Kuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Otavan ja Kariston kuvakirjasyksy on täynnä isoja ja pieniä tunteita, uuden oppimista ja unelma-ammatteja13.10.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Syksyn uutuuskirjoista löytyy suloisia tarinoita kaikenlaisiin iltasatuhetkiin.
Camilla Läckberg palaa Fjällbackaan – uusi psykologinen trilleri Itkijänainen paljastaa menneisyyden synkät salaisuudet10.10.2025 11:21:33 EEST | Tiedote
Huippusuositun Fjällbacka-dekkarisarjan kiihkeästi odotettu 12. osa lunastaa kaikki odotukset!
Odotus on ohi – Cormoran Strike palaa Robert Galbraithin uudessa romaanissa Merkitty mies10.10.2025 09:22:00 EEST | Tiedote
Robert Galbraithin lukijoille on luvassa todellinen herkku – yli 900 sivua intensiivistä jännitystä.
Joko tunnet Dandy Peppusen? Nyt on supersuositun mestarietsivän isän seikkailujen vuoro!9.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Dandy Peppusen nuoruusvuodet on japanilaisen Mestarietsivä Peppunen -kirjasarjan spin-off. Sen päähenkilö on lapsiperheiden suosikkietsivä Peppusen isä, jonka kirjoissa seurataan hänen nuoruudenseikkailujaan aloittelevana arkeologina.
Kunpa pian olisi jo joululoma, ja saisi yölläkin lukea!7.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Pipareiden leipomisen ja valojen virittelyn lisäksi joulutunnelmaan pääsee sukeltamalla joulukirjojen sivuille. Nyt jouluihmisiä hellitään, sillä pian ilmestyy monipuolinen kattaus kirjoja cozy crimestä lämpöisiin tarinoihin, ja kuumempien kertomusten ystäville tarjoillaan tänä vuonna kanelin ja kardemumman lisäksi aimo annos chiliä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme