Uudenlainen lähiösali tuo nuorille vaihtoehdon väkivallalle ja jengielämälle Vantaalla
Alle 21-vuotiaiden nuorten väkivaltarikoksia eli pahoinpitelyjä, ryöstöjä ja henkirikoksia kirjattiin vuonna 2022 noin neljännes enemmän kuin vuotta aiemmin. Vantaalla alle 17-vuotiaiden tekemät väkivaltarikokset ovat kasvaneet huomattavasti. Nuorille suunnattu lähiösali aloittaa toimintansa Vantaan Myyrmäessä 20.2. Isomyyrin kauppakeskuksessa.

Lähiösalilla 13–29-vuotias nuori saa valmennusta eri kamppailulajeihin ja keskusteluapua tuekseen. Toiminta on suunnattu nuorille, jotka ovat ajautumassa rikollisiin jengeihin, oireilevat väkivaltarikoksilla, ovat kiinnittyneet vakavaan rikolliseen toimintaan tai haluavat irtautua rikollismaailman vaikutuspiiristä. Tavoitteena on ehkäistä nuorten jengiytymistä ja väkivaltaista käytöstä. Työ pohjautuu HelsinkiMissiossa kehitettyyn vaikuttavaan väkivallasta irtautumisen Aggredi-menetelmään.
– Lähiösalilla ei ole väliä mistä taustasta kukin tulee, mitä valintoja on tehnyt tai mitä on tekemässä, kaikki ovat siellä kehittämässä itseään ja vain sillä on siinä hetkessä merkitystä, sanoo Aggredi Primon lähiösalin valmentaja Miika Mehmet.
Lähiösalilla nuori voi käydä valmentajien kanssa luottamuksellisia keskusteluja ja saada sparrausta myös arjenhallintaan ja opiskeluun liittyvissä asioissa. Toiminta on maksutonta, eikä edellytä lähetettä. Nuori voi ottaa itse yhteyttä tai hänet voi kuka tahansa ohjata tapaamaan lähiösalin valmentajia.
Vantaalla nuorten kasvavaan rikollisuuteen etsitään ratkaisuja
Nuorten väkivalta- ja erityisesti ryöstörikollisuus on kehittynyt huolestuttavalla tavalla viime vuosien aikana. Alaikäisten rikosepäilyjen määrä on yli kaksinkertaistunut vuodesta 2015. Nuorten vakava rikollisuus linkittyy myös osin katujengeihin.
Alle 17-vuotiaiden tekemät väkivaltarikokset Vantaalla ovat koronan jälkeen lisääntyneet ja erityisesti alle 17-vuotiaiden ryöstörikosten lukumäärä on korkeammalla kuin muissa suurissa kaupungeissa.
Lähiösalin toimintaa Vantaalle on suunniteltu alusta asti yhdessä kaupungin nuorisopalveluiden kanssa. Yhteistyö jatkuu tiiviinä koko hankkeen ajan.
– Haasteen ratkaisemiseen tarvitaan uusia ideoita ja erilaisia malleja sekä monialaista yhteistyötä. Siksi meille on tärkeää lähteä toteuttamaan lähiösalia yhdessä järjestön ja kaupungin työntekijöiden kanssa, sanoo Vantaan kaupungin Nuoriso- ja yhteisöpalvelujohtaja Hannu Rusama.
Lähiösali aukeaa nuorille 20.2.2024
- Lähiösali sijaitsee kauppakeskus Isomyyrissä, Liesitori 1, 01600 Vantaa
- Yhteydenotot sähköpostilla charlotte.pettersson@aggredi.fi, miika.mehmet@aggredi.fi ja niklas.rasanen@aggredi.fi
- Toiminta on 13–29-vuotiaille nuorille maksutonta, lähetettä ei tarvita
- Toiminnasta vastaa HelsinkiMissio ja sitä toteutetaan yhteistyössä Vantaan kaupungin nuorisopalveluiden kanssa
- Lähiösalia toteuttavalla Aggredi Primo -hankkeella on opetus- ja kulttuuriministeriön erityisavustus. Lisäksi projektia rahoittaa Urlus-säätiö.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Miika Mehmet, Aggredi Primon vastaava ohjaaja ja valmentaja
miika.mehmet@aggredi.fi, 044 901 6470
Hannu Rusama, Vantaan kaupungin nuoriso- ja yhteisöpalvelujohtaja
hannu.rusama@vantaa.fi, 044 761 4117
Tietoja julkaisijasta
HelsinkiMissio on poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton sosiaalialan järjestö. Vähennämme yksinäisyyttä ja lisäämme hyvinvointia. Tunnemme yksinäisyyden ja tiedämme keinot sen voittamiseksi.
Toimimme sadan ammattilaisen ja tuhannen vapaaehtoisen voimin. Kohtaamme, tuemme ja autamme vuosittain kymmeniä tuhansia ihmisiä. Tarjoamme yksinäisyyttä lievittäviä palveluja valtakunnallisesti sekä mahdollisuuden osallistua vapaaehtoisena kohtaamaan muita.
Kutsumme kaikki tekoihin yksinäisyyttä vastaan. Tavoitteemme on, että kukaan ei jää yksin.
#yhdessäyksinäisyysvoitetaan
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HelsinkiMissio
School to Belong -ohjelman vastaava kutsuttiin Linnan juhliin – Hieno osoitus työn merkityksestä yksinäisyyden vähentämiseksi oppilaitoksissa5.12.2025 06:40:00 EET | Tiedote
HelsinkiMission School to Belong -ohjelman ohjelmavastaava Silva Simojoki osallistuu itsenäisyyspäivän juhlavastaanotolle Presidentinlinnassa. School to Belong on ensimmäinen oppilaitoksiin suunnattu ja suunniteltu ohjelma, jolla systemaattisesti vähennetään yksinäisyyttä yhdessä koko oppilaitosyhteisön kanssa. Valtakunnallisessa ohjelmassa on mukana yli 200 oppilaitosta.
Yli 500 suomalaista haki syksyllä HelsinkiMission vapaaehtoiseksi – halu auttaa luo toivoa5.12.2025 06:30:00 EET | Tiedote
HelsinkiMission vapaaehtoiseksi haki syksyn aikana yli 500 auttamishaluista suomalaista. Vapaaehtoistoiminnalla on valtava vaikutus ihmisten, niin apua saavien kuin sitä antavien, hyvinvointiin.
Yli 500 suomalaista haki syksyllä HelsinkiMission vapaaehtoiseksi – halu auttaa luo toivoa3.12.2025 06:30:00 EET | Tiedote
HelsinkiMission vapaaehtoiseksi haki syksyn aikana yli 500 auttamishaluista suomalaista. Vapaaehtoistoiminnalla on valtava vaikutus ihmisten, niin apua saavien kuin sitä antavien, hyvinvointiin.
Joulu ilman yksinäisyyttä – HelsinkiMission uusi kotimainen aineeton lahja tuo kuuntelijan vanhukselle26.11.2025 06:30:00 EET | Tiedote
Uudella Auttava kuulija jouluna vanhukselle -aineettomalla lahjalla voi mahdollistaa apua ikäihmisille joulun yksinäisimpinä hetkinä. HelsinkiMission aineettomat lahjat ovat eettinen ja ekologinen vaihtoehto tavaralahjoille. Niiden avulla voi ilahduttaa läheistä ja auttaa samalla yksinäisyydestä kärsiviä ympäri Suomen.
Samuli ja Venla Edelmann, Suvi Teräsniska, Mikko Kuustonen, Olli Halonen, emma & matilda ja Aliisa Syrjä esiintyvät Joulun tähdet -konsertissa yksinäisyyttä vastaan 2.12.21.11.2025 06:30:00 EET | Tiedote
Maamme kirkkaimmat tähdet nousevat lavalle hyväntekeväisyyskonsertissa, jonka tuotto menee HelsinkiMission yksinäisyyttä vähentävään työhön. Joulun tähdet -konsertti yksinäisyyttä vastaan tarjoaa paketin musiikkielämyksiä tähtiartistien esittämänä tunnelmallisessa Aleksanterin teatterissa Helsingissä 2.12. klo 19. Konsertti tuo valoa ja lämpöä niille, jotka kaipaavat yhteisöllisyyttä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme