Maailmanympäripurjehdus: Suomalaisvenekunnat Kap Hornin valloituksessa
Ocean Globe Race -maailmanympäripurjehduskilpailu on edennyt jo kolme osuutta, ja laivue kerääntyy paraikaa Uruguayn Punta del Esteen. Tapio Lehtisen kipparoima Galiana WithSecure saapui etapin maaliin kokonaiskilpailun kolmantena. Omassa luokkajohdossaan oleva Spirit of Helsinki on kokonaiskilpailussa viides. Kolmannen etapin kohokohta oli pitkän ja vaativan Etelämeri-jakson päättyminen tarunhohtoisen Kap Hornin kiertoon. Venekunnat tekevät Uruguayssa huoltotoimenpiteitä ja valmistautuvat kilpailun päätösosuudelle, joka starttaa 5. maaliskuuta.

Suomalaisveneet Galiana WithSecure ja Spirit of Helsinki liittyivät Kap Hornin kiertäneiden suomalaisalusten kunniakkaaseen joukkoon miltei peräjälkeen. Jussi Paavosepän kipparoima Spirit of Helsinki kiersi tarunhohtoisen nyt jo toistamiseen, mutta vuoden 1985/86 Whitbread-purjehduksessa vene tunnettiin nimellä Fazer Finland. Tapio Lehtisen vene Galiana WithSecure oli ensimmäistä kertaa kaukana etelässä, mutta suolaisissa vesissä paljon aikaa viettänyt kippari purjehti Kap Hornin ympäri kilpaa jo kolmannen kerran. Lisäksi hän on käynyt näillä vesillä kahdesti huvipurjehduksen merkeissä.
"Oppimisprosessi jatkuu joka osuudella, ja olimme taas uudella tasolla. Olen erittäin ylpeä tästä tiimistä", kommentoi Tapio Lehtinen Punta del Esten satamassa. Vahtipäällikkö Lassi Liimatainen sai kipparin kehut osuuden alkupäivien onnistuneesta reitinvalinnasta:
"Lassin neuvot auttoivat minua erinomaiseen starttiin 2022 Golden Globe Racessa. Nyt kuuntelin jälleen hänen neuvojaan, ja se kannatti. Lassin reititys toimi paremmin kuin yhdenkään uusiseelantilaisen asiantuntijan antamat neuvot."
Naiskaphoornareiden joukko kasvaa
Erityisen ilahduttavaa suomalaisveneiden Kap Hornin valloituksessa oli naisten esiinmarssi. Tähän saakka ainoa naispuolinen suomalainen Kap Hornin kiertäjä on ollut ammattipurjehtija Mikaela von Koskull. Nyt von Koskull sai seurakseen neljä uutta suomalaisnaista: Galiana WithSecuren kolmikko Pia Grönblom, Viivi Moisio ja Kaisla Jacoby sekä Spirit of Helsingin Hilla Paananen pääsivät purjehtijoiden kunniagalleriaan.
"Upea osuus, purjehdittiin kovaa ja hyvin. Kokonaisuutena osuus ylitti kaikki odotukset. Kap Horn oli todellinen kohokohta, sopivan kova keli, hienoja surffeja ja näimme maisemat hienosti päivänvalossa", kertoo Kaisla Jacoby, josta tuli 20-vuotiaana suomalaisvenekuntien nuorin kaphoornari.
Myös kippari Tapio Lehtinen nautti viidennestä Kap Hornin kiertämisestään:
"Se oli iso ja hieno kokemus tälle nuorelle tiimille. Olimme kuin joukko japanilaisturisteja, kameroita oli kaikkialla ja tunnelma korkealla."
Kamppailu sijoituksista
Galiana WithSecure saapui Uruguayn Punta del Esteen kutkuttavassa tilanteessa kokonaiskilpailun kolmossijalla. Kilpailupäällikkö Don McIntyre kuitenkin vihjaisi venekunnan päätyvän osuuden tasoituskilpailussa kakkossijalle, johon Lehtinen totesi pilke silmäkulmassaan:
"Alamme näköjään olla kisamoodissa kilpailun loppusuoran lähestyessä."
Nopeimmin etapista selviytynyt ranskalaisvene Pen Duick V hävisi tasoitusten jälkeen Lehtisen nuorelle tiimille. Italialainen, kokonaiskilpailua vielä puolimatkassa ja Kap Hornissakin johtanut Translated 9 keskeytti kisan ja vetäytyi Falklandin saarille korjaamaan vaurioitunutta runkoaan. Jussi Paavosepän kipparoima Spirit of Helsinki kävi kolmannella etapilla kovaa kamppailua brittiläisen, naistiimistä koostuvan Maidenin kanssa aivan osuuden loppuvaiheissa. Spirit of Helsinki ennätti toisena veneenä Punta del Esteen, mutta sen etumatka pienempiin veneisiin ei tällä kertaa riittänyt tasoituskilpailussa aivan kärkisijoille.
Huoltoa ja lepoa ennen loppusuoraa
Kaikki venekunnat tulevat nauttimaan Uruguayn pysähdyksen tuomasta mahdollisuudesta lepoon ja huoltoon. Galiana WithSecure tarvitsee huoltoa eritoten rikiinsä ja turvallisuusvarusteisiinsa, mutta mitään isompia murheita venekunnalla ei ole. Argentiinan rannikolla jopa 25 sekuntimetrin voimalla puhaltanut etelätuuli ja sen nostamat valtavat aallot huuhtoivat veneestä pari pelastusrengasta, ja mastoon asennetaan joitakin uusia osia. Kyseessä on kuitenkin lähinnä rutiinihuolto, johon kuuluu kaikkien osa-alueiden ja varusteiden huolellinen läpikäynti. Viimeinen osuus Uruguaysta Englannin Cowesiin on erittäin vaativa, ja kaikkeen pitää olla taas valmiina. Päiväntasaajan leveysasteet tuottavat perinteistä päänsärkyä tuulettomalla vyöhykkeellään, mutta Atlantilla liikkuu myös rajuja matalapaineita. Kisan kovimmat myrskyt voivat olla edessä vaikka Biskajanlahdella tai Englannin kanaalissa.
Starttilaukaus Ocean Globe Racen päätösosuudelle ammutaan tiistaina maaliskuun viidentenä.
Haastattelupyynnöt Punta del Esteen sähköpostitse pia.gronblom@gmail.com tai tekstiviestitse +358 40 505 4660.
Galiana WithSecuren viikottaisia radioyhteysraportteja on mahdollista seurata Tapio Lehtinen Sailing -FB-sivuilta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Galiana WithSecure
Kippari Tapio Lehtinen, tapio.a.lehtinen@gmail.com
Tiimipäällikkö Pia Grönblom, pia.gronblom@gmail.com, +358 40 5054660 (SMS)
Spirit of Helsinki
Kippari Jussi Paavoseppä, jussi.paavoseppa@gmail.com
Eero Lehtinen, Team Manager, Galiana WithSecure, +358 40 168 2212, eero.j.lehtinen@gmail.com
Netta Paavoseppä, Team Manager, Spirit of Helsinki, +358 44 554 0350, netta.paavoseppa@gmail.com
Samuel Sorainen, PR- ja viestintätoimisto Wolfcom Oy
+358 400 579 653, samuel.sorainen@wolfcom.fi
Kuvat





Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Wolfcom
Uusi Wine & Tapas Helsinki lisää mutkattomia ruokaelämyksiä keskustaan17.9.2025 13:44:12 EEST | Tiedote
Helsingin ydinkeskustaan, Kampin Narinkkatorin laidalle, on avautunut uusi Wine & Tapas Helsinki. Se tarjoaa töiden jälkeen ja iltaisin laadukkaan sekä kohtuuhintaisen mahdollisuuden nauttia jaettavista tapaksista ja viinistä rennossa tunnelmassa. Päivisin ravintolaan katetaan entuudestaan tunnettu, keskustan suosituimpiin kuuluva buffetlounas.
Vuosi huipulla − cocktailbaari Kupoli juhlii merkkipäiväänsä16.9.2025 12:51:30 EEST | Tiedote
Vuosi sitten NH Collection Helsinki Grand Hansa -hotellin ikonisen tornin kupoliin avautunut Kupoli-cocktailbaari hurmasi hetkessä sekä helsinkiläiset että matkailijat. Klassisia cocktaileja ja pohjoista luontoa yhdistävä konsepti sekä historiallisen voimalan lanterniin rakennettu uniikki tila tarjoavat elämyksen, jonka kruunaavat 360 asteen panoraamanäkymät yli kaupungin kattojen. Kupoliin tullaan uteliaisuudesta, ja palataan yhä uudelleen tunnelman, palvelun ja taidokkaiden juomien vuoksi.
Helsinki Limo toi Mercedes-Maybachin tilausajoon8.9.2025 10:13:59 EEST | Tiedote
Premium-tason tilausajoihin erikoistunut Helsinki Limo vahvisti kalustoaan poikkeuksellisella tulokkaalla: Mercedes-Maybach S 580 on Suomen ensimmäinen ja ainoa tilausajossa toimiva uusi Maybach. Uuden auton myötä Helsinki Limo esittelee First Class -tason kutsuliikennepalvelun.
Kutsu medialle: uusi Wine & Tapas Helsinki keskustan sydämeen4.9.2025 12:28:07 EEST | Kutsu
Tervetuloa tutustumaan Helsingin ydinkeskustan uutuusravintolaan, Wine & Tapas Helsinkiin, ja sen illalliskonseptiin. Ravintola tarjoaa mutkattoman, kohtuuhintaisen ja laadukkaan tavan nauttia tapaksista ja viinistä Narinkkatorin laidalla. Mediatilaisuus tiistaina 16. syyskuuta kello 15.00-16.30, Narinkkatori, Annanaukio 1.
Maista Baskimaan maut – pintxot valtaavat NH Collection Helsinki Grand Hansan28.7.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Espanjan pohjoisosassa sijaitsevan Baskimaan vivahteikas ja kiinnostava ruokakulttuuri on kuuluisa etenkin pintxoistaan. Pintxot, hammastikun nokkaan pistetyt pienet suupalat sekoitetaan toisinaan tapaksiin, mutta on sekä kulttuurillisesti että käytännössä eri asioita. Jos pintxot ja muut baskimaan herkut eivät ole vielä tuttuja, niitä pääsee nyt maistamaan NH Collection Helsinki Grand Hansa hotellin Hansa Café -ravintolassa Baskimaan ruokaviikoilla, jonka järjestää yhteistyössä hotellin kanssa Espanjan ja Bilbaon matkailutoimistot.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme