AKY - Akavalaiset yrittäjät  ry

AKY – Akavalaiset yrittäjät vaatii valvontaviranomaisilta ja ministeriöltä ripeitä toimia rekisteriruuhkan purkamiseksi

19.2.2024 11:20:31 EET | AKY - Akavalaiset yrittäjät ry | Tiedote

Jaa

Sote-valvontalaki astui voimaan vuoden 2024 alussa. Laki toi mukanaan uuden kansallisen Soteri-rekisterin, johon kaikkien sosiaali- ja terveydenhuollon palveluntuottajien tulee rekisteröityä. Aiemmin palveluita tuottaneiden tiedot on siirretty valvontaviranomaisten toimesta vanhasta rekisteristä uuteen, mutta uusien yrittäjien on vuoden alusta alkaen tullut tehdä rekisteröintihakemus Soteriin.

Rekisterin käyttöönotto on sisältänyt runsaasti ongelmia. Tammikuun aikana uusien rekisteri-ilmoitusten määrä yllätti valvontaviranomaiset täysin ja käsittely on tällä hetkellä erittäin pahasti ruuhkautunut. Yritystoimintaansa käynnistävä sote-yrittäjä voi joutua odottamaan rekisteröintipäätöstä pahimmillaan kuukausia, toimintaahan ei saa aloittaa ennen kuin lupa on myönnetty. AKY pitää tilannetta kohtuuttomana ja vaatii valvontaviranomaiselta nopeita toimia ja joustavuutta tilanteen ratkaisemiseksi.

AKYn sote-alojen liittoihin on tulvinut viestejä huolestuneilta jäseniltä. Yritystoimintaa ei saada käyntiin ja jo toimivilla yrityksillä on vaikeuksissa solmia alihankintasopimuksia itsenäisten ammatinharjoittajien kanssa. Koska sote-palveluntuottajista on pulaa, joutuvat asiakkaat odottamaan pääsyä sote-ammattilaisen vastaanotolle. Tilanne voi pian muodostua kestämättömäksi.

AKY korostaa, että kuukausia kestävä rekisteröintihakemuksen käsittely ennen toiminnan aloittamista on yrittäjille täysin kohtuutonta. Päätoimista yritystoimintaa suunnittelevat ovat pelkän starttirahan varassa, muuta toimeentuloa heillä ei ole. Rekisteriongelmat vaikuttavat myös jo toimivien yritysten mahdollisuuksiin muuttaa toimintaansa.

Valvontalaki kieltää yritystoiminnan käynnistämisen ennen kuin rekisteröintipäätös on hyväksytty. Valvontaviranomaiset ovat luvanneet tehdä kaikkensa ruuhkan purkamiseksi mahdollisimman nopeasti, mutta kieltäytyneet valvontalakiin vedoten antamasta väliaikaista toimintalupaa rekisterihakemuksen käsittelyn ajaksi. Tämä on keskeinen muutos valvontaviranomaisten aiempaan toimintatapaan.

Sosiaali- ja terveysministeriö edellyttää valvontaviranomaisten löytävän ratkaisun ongelmaan pikaisesti. Toistaiseksi ministeriö ei ole luvannut asian edistämiseksi muita konkreettisia toimia. AKY vaatii valvontaviranomaisilta ja ministeriöltä nykyistä tehokkaampia keinoja ruuhkautuneen rekisteröintimenettelyn ongelmien ratkaisemiseksi. Kuukausien viive yritystoiminnan aloittamisessa on täysin kohtuuton ja aiheuttaa merkittävää haittaa sekä sote-alan yrityksille että näiden asiakkaille.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tietoja julkaisijasta

AKY - Akavalaiset yrittäjät ry on korkeakoulutettujen yrittäjien edunvalvontajärjestö, johon kuuluu 24 jäsenjärjestöä ja näiden lähes 18 000 pää- ja sivutoimista yrittäjäjäsentä. AKY on Suomen yrittäjien toimialajärjestöjäsen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta AKY - Akavalaiset yrittäjät ry

Alkuvaiheen yritykset tarvitsevat lisää yksityistä pääomaa19.2.2026 11:38:50 EET | Tiedote

Pääomarahoituksen saatavuus on kynnyskysymys käynnistys- ja varhaisen kasvun vaiheissa oleville yrityksille. Ideoita kyllä on, mutta yritysaihioita ja uusia yrityksiä ei synny potentiaalia vastaavasti etenkin kasvuvaiheen rahoituspulan vuoksi. Jos rahoitusta ei saada Suomesta, myydään kasvukykyiset yritykset helposti ulkomaille. Suomen menestyksen kannalta on oleellista, että meillä on erityisesti kasvuun ja kansainvälisille markkinoille tähtääviä yrityksiä, sillä vain kasvava yritys voi tarjota lisää työpaikkoja.

Sivutoimista yrittäjyyttä kannattaa tukea myös YEL-ratkaisulla17.2.2026 14:41:34 EET | Tiedote

Senioriyrittäjyys ja sivutoiminen työskentely ovat saaneet viime viikkojen vieraskynä- ja mielipidekirjoituksissa ansaitsemaansa huomiota. Kummatkin mahdollistavat osaamisen laajemman hyödyntämisen talouden ja työllisyyden hyväksi. Myös palkkatyön rinnalla harjoitettava sivutoiminen yrittäjyys avaa saman mahdollisuuden. YEL-velvollisuus päättyy 69 vuoden iässä. Nuoremmat sivutoimiset yrittäjät ovat YEL-velvollisia. Sivutoimisen yrittäjyyden edistämiseksi olisi paikallaan ajatella asia uudelleen. Työn alla olevassa YEL-ratkaisussa olisi paikka uusille aluille.

Soteri-rekisterin maksujen kehitys uhkana yritystoiminnalle16.12.2025 13:50:58 EET | Tiedote

AKY – Akavalaiset yrittäjät katsoo, että esitykset valtioneuvoston asetuksesta Lupa- ja valvontaviraston maksuista ovat kohtuuttomat etenkin pienen sote-yrittäjän näkökulmasta. Nykyisessä työllisyystilanteessa yrittämisen aloittaminen on erittäin hintavaa eikä siten kannusta yrittämiseen. AKY – Akavalaiset yrittäjät lausui aiemmin syksyllä valtioneuvoston asetusta Lupa- ja valvontaviraston maksuista vuonna 2026. Jo nykyisellään palveluntuottajaksi rekisteröityminen ja palveluyksikön rekisteröinti on kallista ammatinharjoittajan saatikka yksin tai kaksin perustettavan osakeyhtiön näkökulmasta.

KELA kilpailuttaa vaativan lääkinnällisen kuntoutuksen palvelut vuonna 2026 – pelkkä hinta ratkaisee, miten varmistetaan laatu?18.6.2025 11:02:22 EEST | Tiedote

Kela on ilmoittanut kilpailuttavansa vaativan lääkinnällisen kuntoutuksen osa-alueet vuonna 2026, ja uudet sopimukset astuvat voimaan vuoden 2027 alusta lähtien. Hankintaa on valmisteltu alkuvuodesta 2024 saakka, ja Akavalaisten Yrittäjien eli AKYn sote-liitot ovat olleet mukana valmistelussa Kelan kutsumana. Liitot osallistuivat myös kilpailutuksen markkinavuoropuheluun kesän kynnyksellä, jossa pyydettiin kommentteja kilpailutusmateriaalien alustaviin luonnoksiin. Jo aiemmin, Kelan syksyllä 2024 järjestämissä työpajoissa käsiteltiin uudistuvaa palvelukuvausta, kotikäyntilisän muutoksia sekä muutoksia matkakorvausten maksamiseen. Kilpailutusmateriaalista käy ilmi Kelan jo aiemmin julkistamat uudistukset: Tulevassa hankinnassa palveluntuottajien valinta tehdään jatkossa halvimman hinnan perusteella, eikä terapeutin koulutusta ja kokemusta oteta huomioon laatutekijöinä. Kela ei myöskään huomioi ennen sopimuskauden alkua käytyjä täydennyskoulutuksia muuta kuin silloin, jos ne osuvat juuri

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye