Tampere-talo Oy

Talossa Samuli Putro tuo omaäänisen artistin marraskuussa Tampere-taloon

Jaa

Yksi Suomen rakastetuimmista artisteista, palkittu Samuli Putro valtaa Tampere-talon lauantaina 23.11.2024. Luvassa on erityislaatuinen Talossa Samuli Putro, yhden päivän festivaali, jolloin kuullaan kolme Putron keikkaa eri kokoonpanoilla sekä keskustelutilaisuus Zen Cafén kanssa. Liput tulevat myyntiin perjantaina 23.2. klo 9.

Talossa Samuli Putro -liput tulevat myyntiin perjantaina 23.2. klo 9 Tampere-talon ja Lippu.fin lipunmyyntikanaviin.
Talossa Samuli Putro -liput tulevat myyntiin perjantaina 23.2. klo 9 Tampere-talon ja Lippu.fin lipunmyyntikanaviin. Tero Ahonen

”Pyöriiköhän nyt vähän liian isot saappaat jaloissa, ajattelin kun Tampereelta soiteltiin. Ei kun ihan hyvin ne kuule istuvat, sieltä vakuuteltiin ja päätin uskoa asiantuntijoita. Yksinkertaisesti sanottuna, olen kamalan otettu siitä, että Tampere-talo halusi avata minulle tämän mahdollisuuden”, Samuli Putro kertoo.

Talossa-festivaali on järjestetty Tampere-talossa vaihtuvien kunniavieraiden kanssa neljä kertaa aiemmin. Vuonna 2018 artistivieras oli rockmusiikin legenda Ismo Alanko, vuonna 2019 säveltäjä Kaija Saariaho, vuonna 2022 ruotsalaisartisti Eva Dahlgren ja vuonna 2023 valotaiteilija Mikki Kunttu.

Jokainen festivaali on ollut artistinsa näköinen kokonaisuus. Vuoden 2024 Talossa Samuli Putro -festivaalilla on luvassa kolme Tampere-talon Ison salin keikkaa sekä keskustelutilaisuus Zen Café -yhtyeen kanssa Maestrossa. Yhtyettä haastattelee musiikkitoimittaja Ilkka Mattila.

”Suosikkilajini on aina ollut se, että pystyisin kasvattamaan mahdollisimman intiimin tarinankerronnan sellaiseksi perseet ylös penkeiltä -hullutteluksi saman päivän aikana. Nyt kun mukana on vielä keskustelutilaisuuskin, niin voisin käyttää keikka-autoissa vuosia kiertänyttä lentävää lausetta: Skaala on mieletön.

Toivon, että talon saan sisustettua vanhoilla taustakankailla tai julisteilla. Semmoisia melko rönttösiä keikkapukujakin mulla on kellarissa ainakin 20 vuoden takaa. Ehkä kannattaa käydä ensin vitriinikaupassa.

Työnähän tämä tulee olemaan, noh, työteliäs. Laskin juuri, että täytyy osata ulkoa viitisenkymmentä biisiä. Baariin lankeamista vältän aikaisempana iltana. Lauantaiyönä aion sen sijaan pysäyttää egollani koko Hämeenkadun liikenteen. Ainakin unissani.”

Talossa Samuli Putro

La 23.11.2024
Tampere-talo, Tampere

Klo 14–15, Maestro             
Keskustelutilaisuus: Päiväkahvit Zen Cafén kanssa

Klo 16–16.45, Iso sali        
Keikka: Kitaran kanssa 

Klo 18–19, Iso sali
Keikka: Kvartetilla

Klo 20–21.15, Iso sali        
Keikka: Suomen coolein trio

Talossa Samuli Putro -festivaaliliput 49,90/59,90/69,90 €
Päiväkahvit Zen Cafén kanssa -liput 5 €

Lisätiedot tapahtumasta

Liput tulevat myyntiin perjantaina 23.2. klo 9 Tampere-talon ja Lippu.fin lipunmyyntikanaviin. Yhdellä festivaalipulla pääsee kaikille kolmelle Ison salin keikalle. Päiväkahvit Zen Cafén kanssa -tilaisuuteen on myynnissä erillinen lipputuote, joka on tarjolla vain nopeimmille festivaalilipun ostaneille. Tapahtuman tuottavat Tampere-talo Oy ja Central Line Entertainment Oy.

Samuli Putro

Samuli Putro on 1990-luvulla uransa aloittanut omaääninen artisti, jonka lyriikat vilisevät arjen teräviä huomiota sekä tavallisia ihmisiä. Seitsemän Zen Café -levyä ja kahdeksan sooloalbumia myöhemmin Putrolle platina- ja kultalevyt ovat tuttuja. Putro on palkittu muun muassa Vuoden miessolistin Emmalla, Juha Vainio -palkinnolla sekä Majaoja-palkinnolla – joka luovutettiin hänelle viime vuonna Tampere-talossa hänen äitinsä istuessa eturivissä.

Hänen kynästään ovat syntyneet hitit Eipä tiennyt tyttö, Jättiläinen, Todella kaunis, Mies jonka ympäriltä tuolit viedään, Piha ilman sadettajaa ja Aamuisin. Soolouran tunnetuimpia kappaleita ovat puolestaan Elämä on juhla, Mitäpä jos, Olet puolisoni nyt, Tavalliset hautajaiset, Älkää unohtako toisianne ja Ilmasta tehtyjä. Kaiken tämän lisäksi Putro on soittanut lukuisia loppuunmyytyjä kiertueita ympäri Suomen.

Lisätiedot tapahtumasta

Marko Salo
Pääpromoottori & ohjelmapäällikkö (pop)
Tampere-talo Oy
Puh. +358 3 243 4060
marko.salo@tampere-talo.fi

Samuli Putron keikkamyynti

Ossian Marttala
Central Line Entertainment Oy
Puh. +358 40 571 8814
ossian.marttala@centralline.fi

Samuli Putron haastattelut

Tara Kojonen
Promo Sapiens Oy
Puh. +358 50 4673269
tara@promosapiens.fi

Avainsanat

Kuvat

Talossa Samuli Putro -liput tulevat myyntiin perjantaina 23.2. klo 9 Tampere-talon ja Lippu.fin lipunmyyntikanaviin.
Talossa Samuli Putro -liput tulevat myyntiin perjantaina 23.2. klo 9 Tampere-talon ja Lippu.fin lipunmyyntikanaviin.
Tero Ahonen
Lataa
Palkittu Samuli Putro on 1990-luvulla uransa aloittanut omaääninen artisti, jonka lyriikat vilisevät arjen teräviä huomiota sekä tavallisia ihmisiä.
Palkittu Samuli Putro on 1990-luvulla uransa aloittanut omaääninen artisti, jonka lyriikat vilisevät arjen teräviä huomiota sekä tavallisia ihmisiä.
Tero Ahonen
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tampere-talo on ohjelmistoltaan, tapahtumiltaan ja kävijämäärältään Suomen suurin ja monipuolisin kulttuuri- ja kongressikeskus ja tapahtumayhtiö. Toimimme myös promoottorina tuottamalla tapahtumia ja konsertteja talon ulkopuolella, ja Events Tampere -tapahtumatoimistomme tuottaa yritystapahtumia ja kongressi- ja kokouspalveluita.

Tapahtumamme sisältävät mm. balettivierailuita, oopperaa, lastenkulttuuria, rock- ja pop-konsertteja, messuja, kokouksia, konferensseja, yritystapahtumia, seminaareja ja kansainvälisiä kongresseja.

Vuonna 2022 Tampere-talon liikevaihto oli 14,7 miljoonaa euroa. Vuodessa järjestämme yli tuhat tapahtumaa, palvelemme 675 000 tyytyväistä kävijää ja tuotamme Tampereen talousalueelle 50 miljoonaa euroa. 

Tampere-talo Oy on perustettu 1987 ja ovet avattiin yleisölle 1990. Se on Tampereen kaupungin omistama osakeyhtiö. Yhtiön toimitusjohtaja on Paulina Ahokas, ja työntekijöitä on 52. Hallituksen puheenjohtaja on Kristiina Michelsson.

Talossa toimivat lisäksi täysimittainen sinfoniaorkesteri Tampere Filharmonia, à la carte -ravintola Tuhto ja maailman ainoa Muumimuseo. Talon yhteydessä palvelee Courtyard by Marriott -hotelli.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Tampere-talo Oy

Muumilaakson tarinoita -animaatiosarjan ikoninen ysärisoundtrack soi orkesterikonsertissa Tampere-talossa4.9.2025 09:00:00 EEST | Tiedote

Tampere-talossa tarjoillaan keväällä apetta nostalgiannälkään. Helsingissä suursuosion saanut Muumimusiikkia-konsertti soi Isossa salissa lauantaina 21. maaliskuuta 2026. Konsertissa esitetään 1990-luvun Muumilaakson tarinoita -animaatiosarjan rakastettua musiikkia, jonka on säveltänyt japanilainen Sumio Shiratori. Tuittu Koskisen ja Taimi Tornikosken uusia sovituksia tulkitsee nuorista ammattimuusikoista koostuva 24-henkinen orkesteri. Konsertin liput tulevat myyntiin maanantaina 8. syyskuuta klo 9.

Bisnes & Kulttuuri -seminaari uudistuu – Taike mukana järjestäjänä28.8.2025 12:00:00 EEST | Tiedote

Suomessa ainutlaatuinen elinkeinoelämän ja kulttuurin keskustelufoorumi Bisnes & Kulttuuri -seminaari palaa Tampere-taloon maanantaina 29.9.2025 uudistuneella ohjelmalla. Pitkän historiansa aikana seminaari on kasvanut merkittäväksi kohtaamispaikaksi, ja tänä vuonna se rakentuu ensimmäistä kertaa kahdesta erillisestä osiosta, joihin voi osallistua yhdessä tai erikseen. Vuoden teema on sekä kulttuurialalle että elinkeinoelämälle polttavan ajankohtainen: pääomittaminen ja rahoitus.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye