GramexPress tutki: Viime vuonna ennätysmäärä ilmoitettuja biisejä
21.2.2024 08:30:00 EET | Gramex äänitemusiikin tekijänoikeusjärjestö ry | Tiedote
Gramexin tilastojen mukaan Suomessa ilmoitettiin huippumäärä biisejä vuonna 2023.
Viime vuonna ääniteilmoituksella raportoitujen biisien määrä nousi jopa yli 30 prosentilla verrattuna vuoteen 2022. Yhteensä uusia biisejä ilmoitettiin Gramexille ennätykselliset 21 785 kappaletta.

GramexPress-verkkomedia tutki ääniteilmoitettujen biisien eli niin kutsuttujen urien määrän kehitystä vuosina 2020 ̶ 2023. Määrä kasvoi vuosien aikana verrattain tasaisesti, mutta vuonna 2023 ilmoitettujen biisien määrä kasvoi roimasti, jopa yli 5 000 kappaleella.
Useita syitä kasvuun
”Lukujen valossa on selvää, että suomalaiset tuottajat ovat olleet etenkin viime vuonna entistä aktiivisempia biisien ilmoittajia, kertoo Gramexin johtaja Tuomas Talonpoika.
"Musiikin tekeminen trendaa monella tapaa ja uusia toimijoita on tullut kentälle. Samaan aikaan äänitteiden tekeminen on tullut teknisesti aiempaa helpommaksi ja halvemmaksi, jolloin kynnys julkaisemiseen madaltuu. Ilmiöstä toimii hyvin esimerkkinä vaikkapa sosiaalisen median vaikuttajien tekemät biisit,” Talonpoika kertoo.
Osittain samasta ilmiöstä kertoo myös viime vuosien kasvava kehitys Gramexin taiteilija-tuottaja-asiakkuuksissa (ks. infografiikka 2).
”Meillä on jatkuvasti enemmän asiakkaita, joilla on sekä taiteilija eli artisti- tai muusikko- että äänitteen tuottaja-asiakkuus. Tämä tarkoittaa, että musiikin esittäjä itse myös tuottaa äänitteen taloudellisesti. Iso osa tästä porukasta on musiikin ammattilaisia, mutta joukossa on varmasti myös DIY-tekijöitä”, Talonpoika kertoo.
Taustalla tiiviimpi tilitystahti
Selkeä syy ilmoitusten määrän kasvuun on Gramexin tiivistynyt tilitystahti.
”Viime vuonna tilitimme korvauksia äänitteiden käytöstä ensi kertaa jopa neljästi vuoden aikana. Historiallisen tiivis tilitystahti ja aktiivinen viestintä ovat varmasti pitäneet tuottajien ilmoitusaktiivisuutta korkeana”, pohtii Talonpoika.
”On hienoa, että äänitteen tuottajat tekevät aktiivisesti meille ääniteilmoitukset kaikista biiseistä. Vain ääniteilmoitettujen biisien käytöstä voidaan maksaa esittäjille ja tuottajille korvauksia”, Talonpoika muistuttaa.

Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuomas TalonpoikaJohtaja, oikeudeomistajapalvelutGramex äänitemusiikin tekijänoikeusjärjestö ry
Puh:+358 40 500 1591tuomas.talonpoika@gramex.fiSari Aalto-SetäläJohtaja, viestintäGramex äänitemusiikin tekijänoikeusjärjestö ry
Puh:+358 50 352 1073sari.aalto-setala@gramex.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Gramex on äänitemusiikin esittäjien ja tuottajien tekijänoikeusjärjestö. Teemme töitä, jotta äänitteillä esiintyvät muusikot ja tuottajat saisivat työstään korvauksen ja jotta yritykset ja organisaatiot voivat hyödyntää musiikkia helposti, arvoa tuottavasti ja vastuullisesti. Meillä on yli 60 000 asiakassopimusta musiikin esittäjien ja tuottajien kanssa sekä noin 32 000 korvauksia maksavaa asiakasta.
Tärkeintä meille on musiikki. Olemme kiitollisia, että saamme osaltamme auttaa musiikkia menestymään ja siten tuoda maailmaan lisää iloa, hyvinvointia ja elämyksiä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Gramex äänitemusiikin tekijänoikeusjärjestö ry
KORJATTU: Kesän 2026 soitetuin biisi on Linda Lampeniuksen ja Pete Parkkosen Liekinheitin31.8.2026 13:26:04 EEST | Tiedote
Päättyvän kesän kymmenestä soitetuimmasta kappaleesta kaupallisilla ja Ylen radiokanavilla peräti kahdeksan oli kotimaisia. Soitetuin kappale kesä-heinäkuussa oli Linda Lampeniuksen ja Pete Parkkosen Liekinheitin. Tekijänoikeusjärjestö Gramexin kesätilasto listaa kesä-heinäkuun kymmenen soitetuinta kappaletta kaupallisilla ja Ylen radiokanavilla.
Kesän 2026 soitetuin biisi on Linda Lampeniuksen ja Pete Parkkosen Liekinheitin31.8.2026 11:31:23 EEST | Tiedote
Päättyvän kesän kymmenestä soitetuimmasta kappaleesta kaupallisilla ja Ylen radiokanavilla peräti kahdeksan oli kotimaisia. Soitetuin kappale kesä-heinäkuussa oli Linda Lampeniuksen ja Pete Parkkosen Liekinheitin. Tekijänoikeusjärjestö Gramexin kesätilasto listaa kesä-heinäkuun kymmenen soitetuinta kappaletta kaupallisilla ja Ylen radiokanavilla.
Vuoden musiikkioivallus -palkinto Jossain on valo joka ei sammu -elokuvalle28.8.2026 19:50:00 EEST | Tiedote
Elokuva ‘Jossain on valo joka ei sammu’ palkittiin Vuoden musiikkioivallus -palkinnolla Screen Helsinki -tapahtumassa 28.8.2026. Palkinnolla nostetaan esiin innovatiivista ja kekseliästä musiikin käyttöä elokuvissa ja tv-sarjoissa. Palkinnon jakoi Gramexin ja Teoston yhteinen AV Music -palvelu.
Gramexin Musiikin arvo -videosarjan toinen artisti on Goldielocks – kurkista albumin syntyprosessiin27.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Gramexin Musiikin arvo -videosarja jatkuu torstaina 27.8. julkaistavalla Goldielocksin jaksolla, joka vie katsojat artistin toisen albumin työvaiheisiin.
Neljä av-teosta ehdolla Vuoden musiikkioivallus -palkinnon saajaksi14.8.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Ammattilaistuomaristo on nimennyt neljä ehdokasta Vuoden musiikkioivallus -palkinnolle, joka nostaa esiin oivaltavaa musiikin käyttöä elokuvissa ja tv-tuotannoissa. Voittaja julkaistaan 28.8.2026 järjestettävässä audiovisuaalisen alan Screen Helsinki -tapahtumassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

