Pyöreän pöydän keskustelu 22.2.2024: Kymenlaakson elinvoima ja tulevaisuus tarvitsee pohjakseen toimivat hyvinvointialueen palvelut
Kymenlaakson hyvinvointialue kokosi laajan joukon toimijoita keskustelemaan Kymenlaakson sosiaali- ja terveyspalveluiden merkityksestä koko Kymenlaakson elinvoimalle ja tulevaisuudelle. Pyöreän pöydän keskusteluun Kouvolan kaupungintalolle 22.2.2024 osallistui yli viisikymmentä henkilöä, jotka edustivat lähes kolmeakymmentä eri organisaatiota.

Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun hyvinvointialue kokoaa yhteen alueen toimijat keskustelemaan Kymenlaakson sosiaali- ja terveyspalveluiden merkityksestä ja visioimaan lähivuosien näkymiä.
Tilaisuudessa kuultiin puheenvuoroja Kymenlaakson hyvinvointialueelta, alueen kunnilta, elinkeinoelämän toimijoilta, koulutuksen järjestäjiltä, poliitikoilta ja kansalaisjärjestöiltä.
– On tärkeä kokoontua yhteen keskustelemaan laajasti eri toimijoiden kanssa Kymenlaakson tilanteesta ja tulevaisuudesta. Samalla haluamme tuoda julki, että Kymenlaakson alueen toimijat jakavat yhteisesti huolen sosiaali- ja terveyspalveluiden riittävyydestä, saavutettavuudesta ja tulevaisuudesta koko Kymenlaakson alueella, toteaa Kymenlaakson hyvinvointialueen hyvinvointialuejohtaja Harri Hagman.
Monipuolisissa ja hyvässä hengessä käydyissä keskustelussa käytiin läpi yleistä tilannekuvaa, asiantuntija-arvioita sekä sovittiin yhteisistä vaikuttamistoimista Kymenlaakson alueen sosiaali- ja terveyspalveluiden turvaamiseksi.
“Kaksi ympärivuorokautista päivystystä ja keskussairaala säilytettävä Kymenlaaksossa”
Pyöreän pöydän keskustelu tiivistyy tavoitteeseen, että jokainen kymenlaaksolainen saa hoitoa ja hoivaa.
Kymenlaakson asukkaat ansaitsevat riittävät ja toimivat sosiaali- ja terveyspalvelut. Palvelut toimivat asukkaille tukena arjessa ja turvana elämän kaikissa vaiheissa. Kahden ympärivuorokautisen päivystyksen ja keskussairaalan säilyttäminen Kymenlaaksossa on kriittistä alueen asukkaiden, elinkeinoelämän ja koko Kymenlaakson tulevaisuuden kannalta.
Raja-alueena Kymenlaaksossa tulee olla valmius nopeaan toimintaan ja vahvaan tukeen myös koko Suomen puolustukselle. Sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluiden järjestämiseen ei ole yhtä tapaa, joka sopii kaikille, vaan Kymenlaaksoakin on tarkasteltava sen erityispiirteiden ja asukkaiden kannalta. Pyöreän pöydän keskustelijat ovat vahvasti sitoutuneet rakentamaan Kymenlaaksoa juuri sen asukkaiden näköiseksi ja heitä varten.
Kymenlaakson tulevaisuus on yhtä kuin sen elinvoimaisuus, ja siitä huolehtimaan ja varmistamaan tarvitsemme kaikki toimijat, niin yksityiseltä kuin julkiseltakin puolelta.
Kymenlaakson on oltava haluttava paikka asua, tehdä töitä ja elää. Meille tärkeää on juuri kymenlaaksolaisten palvelutarpeeseen vastaaminen, ikääntyvän väestön huomioiminen ja tasa-arvoisen yhteiskunnan vahva perustan tukeminen ja toteuttaminen.
Keskustelun pohjalta sovittiin, että Kymenlaakson alueen toimijat lähtevät aktiivisesti ja aloitteellisesti vaikuttamistyöhön Kymenlaakson sosiaali- ja terveyspalveluiden turvaamiseksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Harri HagmanhyvinvointialuejohtajaKymenlaakson hyvinvointialue
Puh:020 633 2113harri.hagman@kymenhva.fiKuvat
Kymenlaakson hyvinvointialue
Kymenlaakson hyvinvointialue järjestää Kymenlaakson sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimen palvelut. Noin 161 000 asukkaan maakuntaan kuuluvat Hamina, Kotka, Kouvola, Miehikkälä, Pyhtää ja Virolahti.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kymenlaakson hyvinvointialue
Kausirokotukset järjestetään Kymenlaaksossa 4.–17.10.202510.9.2025 13:52:56 EEST | Tiedote
Syksyn kausirokotuskierroksella tarjotaan maksutonta influenssarokotetta ja koronarokotteen tehosteannosta. Ajanvaraus rokotukseen avautuu Oma Kymenlaaksossa 22.9.2025. Hyvinvointialue kerää ajankohtaiset tiedot kausirokotuksista verkkosivujen tietopakettiin.
Kymenlaakson hyvinvointialueen tulos jäämässä talousarviota heikommaksi8.9.2025 12:30:00 EEST | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialue on julkaissut vuoden 2025 toisen osavuosikatsauksen ajalta tammi-heinäkuu. Tulos tilikaudelle 2025 on jäämässä hieman talousarviota heikommaksi. Osavuosikatsaus viedään aluehallitukselle tiedoksi 9.9.2025.
Hyvinvointialueen yt-neuvottelut päättyivät5.9.2025 08:29:12 EEST | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointialueen 16.6.2025 alkaneet yhteistoimintaneuvottelut eli yt-neuvottelut päättyivät tiistaina 2.9.2025. Neuvottelut kohdistuivat koko organisaatioon ja ne koskivat erityisesti johtamisjärjestelmää, jonka uudistaminen on asetettu yhdeksi vuoden 2025 talousarvion tavoitteeksi. Neuvotteluiden päättyessä osapuolet totesivat, että asioista on neuvoteltu yhteistoimintalain edellyttämällä tavalla.
Oma Kymenlaaksoon rekisteröitynyt jo yli 50 000 kymenlaaksolaista20.8.2025 09:15:00 EEST | Tiedote
Hyvinvointialueen digitaaliset palvelut yhteen kokoava Oma Kymenlaakso on otettu innostuneesti vastaan sen avauduttua tammikuussa 2025. Jo yli 50 000 kymenlaaksolaista on rekisteröitynyt palvelun käyttäjäksi.
Uusi Hyvinvointia-palvelu ahkerassa käytössä Kymenlaaksossa19.8.2025 09:47:19 EEST | Tiedote
Kymenlaakson hyvinvointia ja terveyttä edistävät palvelut yhdelle sivustolle kokoava Hyvinvointia-palvelu on tavoittanut jo lähes 17 000 käyttäjää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme