Kantatien 93 liikennettä rajoitetaan tarvittaessa Nordic Response 24 -harjoituksen aikana
Lapin ELY-keskus sulkee tarvittaessa tilapäisesti toisen kaistan kantatieltä 93 (Ruijantie) välillä Hetta–Kivilompolo 4.3.–14.3.2024. Toinen kaista on suljettuna silloin, kun kyseisellä tiealueella on harjoitukseen liittyvää toimintaa.

Kantatien 93 toisen kaistan tilapäisen sulun taustalla on alueella vaikuttava Nordic Response 24 -harjoitus, johon Puolustusvoimat osallistuu. Harjoitus järjestetään 4.–15.3.2024. Tilapäinen tiesulku on voimassa aina vain sillä alueella, jolla harjoitustoimintaa kulloinkin on. Sulku on voimassa vain sen aikaa, kun harjoitustoimintaa on kyseisellä alueella.
Toisen kaistan sulun aikana liikenne ohjataan sulkualueen ohitse saattoauton avulla. Sulun aikana voimassa on tilapäinen 50 km/h nopeusrajoitus. Toisen kaistan tilapäisen sulun vuoksi päivittäinen liikkuminen esimerkiksi Norjan suuntaan voi kestää normaalia kauemmin ja liikenne alueella voi ruuhkautua.
Enontekiön ja Länsi-Lapin alueella liikkuvia pyydetään huomioimaan harjoitus mahdollisuuksien mukaan reittien valinnoissa sekä varaamaan liikkumiseen aikaa normaalia enemmän. Viranomaiset ovat varautuneet liikennemäärien kasvuun.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoa tilapäisestä nopeusrajoituksesta:
Maanteiden hoidon projektipäällikkö Markku Riipi, puh. +358 295 037 253, etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Maanteiden hoidon projektipäällikkö Juha Loukusa, puh. +358 295 037 404, etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lapin ELY-keskus
Yhteysviranomainen on antanut perustellun päätelmän Tornion Karhakkamaan tuulivoimahankkeen YVA-selostuksesta17.2.2025 13:42:40 EET | Tiedote
Yhteysviranomainen on kiinnittänyt erityistä huomiota Tornion pohjoisosiin, Tervolan luoteisosiin ja Ylitornion eteläosiin sijoittuvien tuulivoimahankkeiden yhteisvaikutuksiin. Yhteysviranomainen tulee edistämään hankkeesta vastaavien vuoropuhelua ja yhteistyötä, jotta eri hankkeiden jatkosuunnittelussa on mahdollista löytää toteuttamiskelpoisia vaihtoehtoja sekä tuotantoalueiden että sähkönsiirron osalta.
Pk-yritysbarometri: Lappi poikkeaa muusta maasta niin vahvuuksissa kuin haasteissa11.2.2025 10:00:23 EET | Tiedote
Vuoden 2025 ensimmäinen pk-yritysbarometri kertoo, että mikro- ja pk-yrittäjien suhdanneodotukset pysyvät positiivisina. Puolet viennistä on suoraa palvelujen vientiä, mikä pitää sisällään matkailun. Lapin pk-yritysten vienti on siis hieman paremmassa turvassa kauppasodalta kuin muussa maassa. Osaavan työvoiman saatavuus taas on Lapissa edelleen merkittävä kasvun este, kun koko maassa keskustelu tästä haasteesta on jo hiipunut.
ELY-keskuksen rahoitus kannusti yrityksiä kasvamaan ja uudistumaan10.2.2025 10:11:53 EET | Tiedote
ELY-keskus myönsi rahoitusta Lappiin noin 48 miljoonaa euroa vuonna 2024. Rahoituksesta hieman yli puolet kohdistui yritysten kehittämis- ja investointihankkeisiin. Maa-, poro- ja kalatalouden investointeja ja elinkeinotoiminnan aloittamista rahoitettiin 3,9 miljoonalla eurolla. Kehittämishankkeisiin ja yhteishankintakoulutuksiin myönnettiin 18,7 miljoonaa euroa.
Tervetuloa yhteisiin tilaisuuksiin rakentamaan Lapin ensimmäistä yrittäjyysstrategiaa5.2.2025 14:09:09 EET | Tiedote
Lapin yrittäjyysstrategian valmistelu etenee, ja nyt on aika kuulla alueen yrittäjiä, päättäjiä ja yrittäjien ystäviä! Strategian tavoitteena on rakentaa tulevaisuuskuva Lapin yrittäjyyskentän mahdollisuuksista, palvelurakenteesta ja tarvittavista toimenpiteistä, jotka edistävät yritysten kasvumahdollisuuksia ja kilpailukykyä sekä lisäävät yrittäjyyttä Lapissa.
Työllisyystilanne jatkui Lapissa parempana kuin koko maassa24.1.2025 08:32:34 EET | Tiedote
Lapissa työttömyys lisääntyi joulukuussa, mutta työllisyystilanne jatkui parempana kuin koko maassa. Lapissa oli joulukuun lopussa 8 255 työtöntä työnhakijaa. Alueiden väliset erot työttömyyden kehityksessä ovat yhä huomattavia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme