Gigantti

Gigantin Kouvolan franchise-myymälän muutosneuvottelut päätökseen

23.2.2024 10:00:03 EET | Gigantti | Tiedote

Jaa

Gigantti Kouvolan myymälän yrittäjät järjestivät muutosneuvottelut henkilökunnalleen 6.2.-20.2.2024. Syynä neuvotteluille oli liiketilojen marraskuussa irtisanottu vuokrasopimus. Muutosneuvotteluiden lopputuloksena työnantaja on päättänyt lopettaa myymälän, minkä myötä Kimmo Kuokkanen Oy:n omistaman, Kouvolan Gigantti-myymälän henkilökunnan työsopimukset irtisanotaan. 

16 vuotta Kouvolassa franchise-muodossaan toimineen Gigantti-myymälän vuokrasopimus irtisanottiin vuokranantajan toimesta marraskuussa 2023. Irtisanottu vuokrasopimus antoi myymälälle toiminta-aikaa 30.4.2024 asti.

Muutosneuvotteluiden tarkoituksena oli hakea ratkaisua tilanteeseen. Ratkaisulle olennaista on ollut löytää liiketoimintaan sopiva liiketila taloudellisesti järkevillä kustannuksilla, mutta tähän ei olla yrityksistä huolimatta päästy.

Muutosneuvottelut saatettiin päätökseen 20.2.2024. Neuvotteluiden lopputuloksen myötä Kouvolan Gigantti lopettaa myymälätoimintansa paikkakunnalla ja koko henkilökunnan työsopimukset, yhteensä kymmenen kappaletta, irtisanotaan.

Myymälän tuotteiden loppuunmyynti on käynnissä jokaisella osastolla niin kauan, kuin tavaraa riittää. Kimmo Kuokkanen Oy:n muut Gigantti-myymälät jatkavat toimintaansa normaalisti Mikkelissä, Varkaudessa ja Pieksämäellä.

Lisätiedot:

Gigantti Kouvola, Kimmo Kuokkanen Oy / tj Kimmo Kuokkanen
S-posti: kimmo.kuokkanen[a]gigantti.fi, p. 040 865 0000

Avainsanat

Gigantti on Suomen suurin elektroniikan ja kodinkoneiden jälleenmyyjä.

Meillä on Suomessa 42 myymälää ja yrityksemme palveluksessa työskentelee yli 1 500 giganttilaista - myymälöiden ohella netti- ja yritysmyynnissä, sekä asiakaspalvelu- että jakelukeskuksissa. Pääkonttorimme sijaitsee Helsingin Sanomatalossa.

Liikevaihtomme tilikaudella 2022/2023 oli 525 miljoonaa euroa. Olemme osa Norjassa toimivaa Elkjøp-konsernia, joka kuuluu englantilaisen kodinelektroniikkaketjun, Currys plc:n, omistukseen.

Lisätietoa meistä löydät kotisivuilta osoitteesta: gigantti.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Gigantti

Gigantin helmikuun telecom-katsaus: Uutuusmallin odotus ohi, keskiössä tekoäly28.2.2026 08:00:00 EET | Tiedote

Gigantin helmikuun puhelinkaupassa Androidin keskihintaluokka myi vakaasti samalla kun Apple vahvisti asemaansa eri kohderyhmissä. Osa kuluttajista jäi odottamaan Samsungin huippujulkaisua, toiset tarttuivat hyväksi havaittuihin vaihtoehtoihin heti sopivan hinnan löydyttyä. Asiantuntijamme kertoo, miksi muistipiirien ja laitteiden hintakehitystä kannattaa nyt seurata tarkasti ja miten tekoälyn nopeasti kasvava rooli alkaa näkyä kuluttajien ostopäätöksissä.

Gigantin tammikuun telecom-katsaus: kestosuosikki vei kärkisijan ja yllätysbrändi palasi myydyimpien listalle31.1.2026 06:00:00 EET | Tiedote

Tammikuussa puhelinostoksilla Apple nappasi jälleen myydyimmän puhelimen ykkössijan, ja Samsungin mallit pitivät vahvaa otetta useissa hintaluokissa. Kärkikymppiin mahtui myös yllätys, kun pitkään listoilta puuttunut Motorola ylsi sijoituksille. Katseet kääntyvät jo kevään uutuuksiin. Asiantuntijamme avaa, miksi puhelinten suojaamiseen panostetaan nyt aiempaa enemmän.

Gigantin joulukuun telecom-katsaus: Lahjapaketit täyttyivät klassikoista, hyvinvointitrendi toi loppuvuoden myyntipiikin31.12.2025 11:04:44 EET | Tiedote

Joulukuun puhelinmyynnissä korostuivat tutut kärkibrändit, kun Apple ja Samsung nousivat lahjasesongin kärkeen. Mutta mikä oli koko vuoden myydyin puhelin? Joulun jälkeinen aika toi uuden suosiopiikin puettavaan teknologiaan, ja Oura summasi vuoden menestykseksi. Talven pakkaskelien kiristyessä asiantuntijamme antaa parhaat vinkit puhelimen kunnossapitoon kylmässä ulkoilmassa.

Joululahjaksi ruohonleikkuri? Nämä kesätuotteet myyvät yllättäen keskellä talvea22.12.2025 14:10:50 EET | Tiedote

Joulukauppa käy Gigantissa aattoon asti kuumana, mutta kaikki pukinkonttiin päätyvät tuotteet eivät liity talveen. Esimerkiksi robottiruohonleikkureita, hyttysansoja ja slush- sekä jäätelökoneita on ostettu joulusesonkina aktiivisesti ympäri Suomen. Hankintoihin liittyy sekä ennakointia, trendi-ilmiöitä että hyvien hintojen hyödyntämistä, arvioi kodin pienkoneiden asiantuntija.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye