EU:n hiilenpoistojen sertifiointiasetuksessa askeleita parempaan suuntaan – kaksoislaskentakysymys on vihdoin selkeytynyt
Euroopan parlamentti, neuvosto ja komissio ovat päässeet sopuun hiilenpoistojen sertifiointiasetuksesta 19.2.2024. MTK kiittelee, että saavutettu neuvottelutulos selventää kaksoislaskentaan liittyviä kysymyksiä. Saavutetun neuvottelutuloksen mukaan sertifioidut hiilenpoistot kuuluvat poikkeuksetta EU:n ilmastositoumukseen.
MTK pitää saavutettua lopputulosta loogisena ja toivoo lopputuloksen lopettavan vuosia jatkuneen epätietoisuuden kaksoislaskennasta. Poukkoileva keskustelu on haitannut vapaaehtoisten hiilimarkkinoiden kehitystä Euroopassa, ja näkynyt ostajien käytöksessä varovaisuutena.
“Tämä neuvottelutulos voidaan nähdä EU:n ilmastoaloitteista tähänastisista parhaana, vaikka kehittämistä olisi edelleen. Kuitenkin hiilenpoistojen markkinoilla lainsäädännön puolelta aikaisempaa selvemmät edellytykset kehittyä niin luontopohjaisissa ratkaisuissa kuin teknisten hiilenpoistojenkin osalta”, MTK:n energia-asiantuntija Anssi Kainulainen kommentoi.
Kehityskohteiksi Kainulainen nostaa maito- ja lihakarjatilallisten metaanipäästöt ja maatilojen energiahankkeet, joiden poisjättäminen sertifioinnin piiristä herättää edelleen kysymysmerkkejä. MTK huomauttaa, että metaanipäästöjen ja energiahankkeiden huomiointi asetusten tarkentavien teknisten säädösten työstämisessä on välttämätöntä. Erityisesti karjatilallisten paitsioon jättämistä kritisoi kannanotossaan myös Euroopan kattojärjestö Copa Cogega.
Kaksoislaskentakysymyksen ratkaiseminen oli MTK:n neuvottelutavoitteista keskeisimpiä. Myös muilta osin MTK pitää saavutettua neuvottelutulosta kehityskelpoisina askeleina, jotka harmonisoivat pidemmällä aikavälillä vapaaehtoisilla hiilimarkkinoilla liikkuvien yksiköiden laatua Euroopassa.
MTK:n näkemyksen mukaan sertifioidut hiilenpoistot ovat merkittävässä roolissa EU-komission 2040-tavoitteiden saavuttamisessa. Tämä kuitenkin edellyttää, että maa- ja metsätalouden sertifiointikriteereistä saadaan tasapainoiset, ja että ne saadaan nopeasti käyttöön. Hiilenpoistojen sertifiointikriteerien tulee ottaa huomioon eri EU-maiden kansalliset piirteet ja olla käyttökelpoiset maanomistajille. Näiden jatkotyöstö jatkuu komission työryhmässä.
“Hiilenpoistojen ja muiden ilmastotoimien tulee tuoda taloudellista arvoa niitä tuottaville. Seuraavan komission työssä nähdään, muodostuuko sertifioiduille hiilenpoistoille jonkinlainen rooli myös velvoitemarkkinoilla”, Kainulainen summaa.
Mistä hiilisertifiointien kaksoislaskennassa on kyse?
- MTK on korostanut vapaaehtoisten yksityisten luontomarkkinoiden merkitystä toimivien hiili- ja luontomarkkinoiden synnyn kannalta.
- Suomessa hiilimarkkinoiden kehittymisen esteeksi on nähty erityisesti kaksoislaskenta, jonka mukaan hiiliyksiköiden näkyminen valtion inventaariossa on estänyt niiden hyödyntämisen yksityisillä markkinoilla.
- Uusi asetus linjaa selvästi, ettei se ole ongelma.
Lisätietoja:
Anssi Kainulainen , energia-asiantuntija, MTK ry
puh. 0505961541
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Koneen Säätiöltä merkittävä rahoitus MTK:lle25.6.2025 13:35:00 EEST | Tiedote
Koneen Säätiön Metsän puolella -aloite myöntää yhteensä 2,2 miljoonaa euroa kolmelle hankkeelle, jotka edistävät luonnonarvomarkkinan käynnistymistä Suomessa. MTK:lle säätiö myöntää 500 000 euroa. Rahoituksella kehitetään metsänomistajalähtöisiä luontoarvomarkkinapalveluita.
Avomaankurkun satokausi on käynnissä – ennuste lupaa keskitasoista satoa25.6.2025 07:50:00 EEST | Tiedote
Avomaankurkku on nyt kotimaisimmillaan ja parhaimmillaan. Avomaankurkku on tutun kasvihuonekurkun topakka ja luonteikas serkku, mutta herkkä sellainen. Väärä kuljetuslämpötila, vetoisa tai kylmä säilytys kaupassa ja kotona voivat pilata kurkun matkan pellolta lautaselle. Kun viljely, kuljetus ja säilytys tehdään oikein, on lopputuloksena suomalaisten rakastama kesäherkku, joka maistuu sellaisenaan tai osana kesäruokia ja jatkaa ilahduttamista pitkälle syyskesään.
METSO-ohjelman rahoitus on turvattava myös jatkossa24.6.2025 13:08:13 EEST | Tiedote
Valtioneuvosto hyväksyi Etelä-Suomen metsien monimuotoisuuden toimintaohjelman eli METSO-ohjelman vuonna 2014. Nykyisen ohjelmakauden on määrä jatkua vuoden 2025 loppuun saakka. MTK on ollut mukana työryhmässä valmistelemassa uutta ohjelmakautta, joka alkaisi vuoden 2026 alussa. MTK:n ympäristöasiantuntija Heli Siitarin mukaan on välttämättömänä, että maanomistajia vapaaehtoiseen suojeluun kannustavan työkalun riittävä rahoitus turvataan myös jatkossa.
Laatua Suomesta Oy kokoaa laatutyön saman katon alle24.6.2025 11:11:23 EEST | Tiedote
Suomalaisen elintarvikeketjun vahvuus perustuu käytännön laatutyöhön alkutuotannossa ja elintarvikkeiden jalostuksessa. Marraskuussa 2024 perustettu Laatua Suomesta Oy kokoaa yhteen maatalouden, puutarhatuotannon sekä elintarvikkeita jalostavien yritysten laatutyön. Juuri avatuilla www.laatuasuomesta.fi -verkkosivuilla pääsee nyt seikkaperäisesti tutustumaan ajankohtaisiin ja kehitteillä oleviin laatujärjestelmiin ja yhtiön tarjoamiin palveluihin. Laatua Suomesta Oy:n perustajia ovat MTK, SLC, Kauppapuutarhaliitto ry sekä Hedelmän- ja Marjanviljelijäin Liitto ry.
Uusittu lunastuslaki on iso parannus omaisuuden suojaan18.6.2025 14:25:54 EEST | Tiedote
MTK pitää eduskunnan tänään hyväksymää uutta lunastuslakia isona ja tärkeänä parannuksena maanomistajien omaisuuden suojaan. Omaisuuden suoja on ollut heikkoa erityisesti kaavoituksessa, sähkölinjakorvauksissa ja muussa infran rakentamisessa. Maanomistajien neuvotteluasema lunastusuhan alla on tähän saakka ollut olematon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme