Suomen tulisi selvittää investointiverohyvityksen käyttöönottoa
26.2.2024 06:54:00 EET | Keskuskauppakamari | Tiedote
Suomen tulisi selvittää mahdollisuudet investointiverohyvityksen käyttöön. Fiksusti suunniteltuna investointiverohyvitys voisi olla erinomainen lisä investointien houkutteluun suunnattua tukiohjelmaa, sanoo Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Tomi Viitala.

USA:n ja Kiinan aloittama valtiontukikilpailu vihreistä investoinneista vaikuttaa Eurooppaan ja Suomeen. Komission valtiontukitoimenpiteitä koskevat tilapäiset kriisi- ja siirtymäpuitteet talouden tukemiseksi muun muassa vihreän siirtymän osalta ovat mahdollistaneet eurooppalaisten valtioiden osallistumisen kilpailuun. Myös Suomen hallitus on ilmoittanut valmistelevansa 400 miljoonan euron tukiohjelmaa vihreän siirtymän investointien houkuttelemiseksi Suomeen.
”Vielä ei ole tiedossa, missä muodossa tukiohjelma on tarkoitus toteuttaa, mutta eräs mahdollinen valtiontuen muoto voisi olla verohyvityksen muodossa annettava tuki yhteisöverotuksessa. Käytännössä se tarkoittaisi sitä, että investointeja tekevät yritykset saisivat kuitattua voitostaan perittäviä yhteisöveroja maksetuksi hyvityksillä, jotka myönnetään tukeen oikeuttavien investointien kuluista. Mikäli hyvityksen määrä ylittäisi yhteisöveron määrän esimerkiksi tappiollisuuden vuoksi, hyvityksen voisi saada palautuksena,” Viitala sanoo.
Tämän vuoden alussa komissio hyväksyi Ranskan investointiverohyvitysjärjestelmän, jonka kokonaissuuruus on 2,9 miljardia euroa. Euroopassa ollaan seuraamassa Yhdysvaltojen esimerkkiä, jossa merkittävä osa inflaation torjumiseen tarkoitetun valtiontukipaketin toimenpiteistä on verohyvityksiä. Tukea voidaan myöntää jopa 45 prosenttia hyväksyttävistä investointikustannuksista ja tuen enimmäismäärä yritystä kohden voi olla peräti 150-350 miljoonaa euroa.
Viitalan mukaan hyvitysmalli voidaan periaatteessa suunnitella siten, että sitä voidaan käyttää vasta, kun investointi alkaa tuottamaan voittoa. Näin investoinneista saatavat hyödyt saataisiin yhteiskunnan käyttöön ennen kuin on maksun aika.
”Suomen tulisi selvittää mahdollisuudet investointiverohyvityksen käyttöön. Vaihtoehtoisia malleja ja kansainvälisiä esimerkkejä on paljon. Mallin suunnittelussa tulisi huomioida kansainvälisen kilpailukyvyn lisäksi EU:n valtiontukia ja globaalia minimiveroa koskeva sääntely,” sanoo Viitala
Yhdysvalloissa ja Ranskassa hyvitykset on suunniteltu siten, että ne ovat jo investointivuonna yrityksen käytössä ja yhteisöveron ylittävältä osin ne maksetaan veronpalautuksena. Yhtenä syynä tälle saattaa olla suuria konserneja koskeva globaali minimivero-sääntely, jossa veronpalautuskelpoiset hyvitykset eivät pienennä konsernin tosiasiallista veroastetta samaan tapaan kuin muut verohyvitykset. Globaali minimivero edellyttää, että konsernin tosiasiallinen veroaste ei missään valtiossa jää alle 15 prosentin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tomi ViitalaJohtava veroasiantuntija
Puh:045 7731 2025tomi.viitala@chamber.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Puolustusalan markkinoille pääsyä hidastavat epäselvyydet oikeista toimintamalleista ja väylistä11.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Kauppakamarien jäsenyritykset näkevät puolustus- ja kaksikäyttömarkkinoissa merkittävää kasvupotentiaalia. Vaikka puolustukseen, kaksikäyttöteknologioihin ja kokonaisturvallisuuteen liittyvää osaamista on paljon, markkinoille pääsy on edelleen vaikeaa. Kyselyyn vastanneiden yritysten mukaan markkinoille pääsyä hidastavat ennen kaikkea puutteelliset kontaktit, kumppanien löytämisen vaikeus ja epäselvät reitit osaksi arvoketjuja. Tiedot selviävät Innokaupunkien selvityksestä, jonka valmistelussa myös kauppakamarit ovat olleet mukana.
Keskuskauppakamari: Tilastot osoittavat viennin laskeneen voimakkaasti Saudi-Arabian ja Arabiemiraattien alueelle9.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kauppakamarien myöntämät vientiasiakirjat osoittavat, että Suomen tavaravienti Saudi-Arabiaan ja Arabiemiraatteihin on laskenut jyrkästi. Tavaravientiä varten myönnettäviä alkuperätodistuksia haettiin Saudi-Arabiaan huhtikuussa 37 prosenttia ja toukokuussa 31 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin. Arabiemiraatteihin laskua kertyi huhtikuussa 46 prosenttia ja toukokuussa 54 prosenttia. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan alueen rauhansopimus toisi yrityksille kaivattua vakautta.
Keskuskauppakamari: Avoimen korkeakoulun tutkintouudistus on tervetullut, mutta jäämässä liian monimutkaiseksi3.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari pitää avoimen korkeakoulun tutkintomallia tervetulleena uudistuksena, mutta varoittaa sen muuttuvan tarpeettoman monimutkaiseksi. Myöskään hallituksen esittämä maksujärjestelmä ei ole Keskuskauppakamarin mukaan toimiva.
Keskuskauppakamari: Puolustusteollisuus tärkeä kasvuala Suomelle – Nato-kilpailutuskelpoisuuksista huolehdittava2.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari arvioi, että puolustusteollisuus nousee nopeasti Suomen talouden ja viennin kannalta keskeiseksi kasvualaksi muuttuneessa geopoliittisessa tilanteessa. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan nyt on ratkaisevaa, että suomalaisyritykset varmistavat paikkansa Nato-hankinnoissa ja täyttävät sen kilpailutuskelpoisuudet.
Keskuskauppakamari: Hyvä kesätyöntekijöiden perehdytys maksaa itsensä takaisin – hyöty näkyy sekä nuorelle että yritykselle1.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Kesäkuussa useille työpaikoille saapuu odotettu joukko uusia kesätyöntekijöitä. Kesätyö on monelle nuorelle ensimmäinen kosketus työelämään. Keskuskauppakamari korostaa, että onnistunut perehdytys tukee sekä työntekijöiden viihtyvyyttä että yritysten tuottavuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme