Metsäomistajat ovat myönteisiä suojelulle: uusia luonnonsuojelualueita Kainuuseen lähes 1000 hehtaaria
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus hankki Kainuuseen luonnonsuojelualueita 972 hehtaaria yhteensä noin 1,7 miljoonalla eurolla vuonna 2023. Suojelu perustuu vapaaehtoisuuteen.

Metsien suojelu kiinnostaa metsänomistajia yhä enemmän. Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus hankki Kainuuseen luonnonsuojelualueita 972 hehtaaria yhteensä noin 1,7 miljoonalla eurolla vuonna 2023. Suojelu perustuu vapaaehtoisuuteen.
Pohjois-Suomeen metsäisten suojelualueiden hankintaan osoitetulla erillismäärärahalla metsänomistajat suojelivat metsiään 296 hehtaaria Kainuussa. Näistä suojelualueista valtio maksoi noin 1,3 miljoonaa euroa. Yksityisiä suojelualueita perustettiin 230 hehtaaria ja valtiolle myytiin suojelualueeksi 65 hehtaaria metsää. Yksittäisten kohteiden koot vaihtelivat 4,5 hehtaarista 65 hehtaariin. Kohteet sijaitsevat ympäri Kainuuta ja ovat pääosin vanhoja metsiä.
Pinta-alaltaan merkittävin metsäinen suojeluun hankittu kohde oli Sotkamossa Suovaaralla. 65 hehtaarin kokoinen kohde on vanhaa luonnontilaisena kehittynyttä runsaslahopuustoista metsää. Hyrynsalmen Nurmivaaralle perustettiin lähes 50 hehtaarin kokoinen yksityinen luonnonsuojelualue.
Soiden suojelu etenee hyvin
Suokohteita suojeltiin Kainuussa 676 hehtaaria noin 430 000 eurolla vuonna 2023. Yksityisiä luonnonsuojelualueita perustettiin 444 hehtaaria 11 kiinteistöllä, joista valtio maksoi korvausta yhteensä 214 000 euroa. Kiinteistökaupalla suojeluun hankittiin 7 määräalaa, joiden yhteispinta-ala on 232 hehtaaria ja maksettu hinta yhteensä 167 800 euroa.
Merkittävin yksittäinen soidensuojeluun hankittu kohde oli Puolangan Vattuperän pohjoispuolella. Suojeluun hankitun määräalan pinta-ala on noin 158 hehtaaria.
Osa näistä suojeluun hankituista alueista kuuluu soidensuojelun täydennysehdotuskohteisiin. Kainuussa soidensuojelun täydennysehdotuskohteita on yksityismailla yhteensä noin 4500 hehtaaria. Suurin osa alueista on vielä suojelematta. Myös näiden kohteiden suojelu perustuu vapaaehtoisuuteen.
Valtakunnallisesti tarkasteltuna vuonna 2023 METSO-ohjelmaa toteutettiin 4 434 hehtaaria. Helmi-ohjelman soita suojeltiin yhteensä 5 903 hehtaaria. Pohjois-Suomen metsiä, Kainuuseen, Lappiin ja Pohjois-Pohjanmaalle, suojeltiin yhteensä 3 240 hehtaaria vuonna 2023. Natura verkoston kohteita ja ohjelma-alueita suojeltiin 1 137 hehtaaria. Yhteensä koko maassa suojeltiin 14 714 hehtaaria vuonna 2023.
Soidensuojeluun on rahoitusta
Vapaaehtoinen suojelu kiinnostaa maanomistajia. Kuluvana vuonna rahoitusta on erityisesti soidensuojeluun. Yksityiselle maksettavista suojelukorvauksista ei tarvitse maksaa veroja.
Suojelun tavoitteena on vahvistaa luonnon monimuotoisuutta. Suojelu edistää myös ilmastonmuutokseen sopeutumista. Soiden suojelun toteutuksessa pääpaino on soidensuojelun täydennysehdotuskohteiden suojelussa.
Suojelusta kiinnostuneet voivat ottaa yhteyttä ELY-keskukseen tai oman alueensa metsäneuvojaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kainuun ELY-keskus
Luonnonsuojeluasiantuntija Marja Manninen
p. 0295 023 813, marja.manninen@ely-keskus.fi
Luonnonsuojeluasiantuntija Suvi Schroderus
p. 0295 023 029, suvi.schroderus@ely-keskus.fi
Luonnonsuojeluasiantuntija Kari Kemppainen
p. 0295 023 565, kari.kemppainen@ely-keskus.fi
Kuvat



Linkit
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Liikenteeseen ja infrastruktuuriin liittyvät palvelut Kainuun alueelle tarjoaa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kainuun ELY-keskus
Kainuun työttömien määrä lisääntyi 9 % maaliskuussa24.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Kainuussa oli maaliskuun lopussa noin 3 500 työtöntä työnhakijaa. Työttömyysaste 11,6 % oli alueista kahdeksanneksi matalin. Pitkäaikaistyöttömyys pieneni edelliskuusta. Laaja työttömyys väheni alueista eniten. Työvoiman kysyntä laski huomattavasti.
Kajaanin Romun hallintopakkopäätös on päivitetty23.4.2025 10:00:16 EEST | Tiedote
Kainuun ELY-keskus on antanut Kajaanin Romulle uuden hallintopakkopäätöksen, joka kumoaa aiemman vuonna 2020 annetun päätöksen. Päätös liittyy laitokselle myönnettyyn uuteen ympäristölupaan.
Ristijärven Louhenkankaan tuulivoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointi on käynnistynyt15.4.2025 08:33:33 EEST | Tiedote
ABO Energy Suomi Oy suunnittelee tuulivoimaloiden rakentamista Ristijärven Louhenkankaalla. Hankkeeseen liittyy myös sähkönsiirto Hyrynsalmen kunnan puolella sijaitsevalle sähköasemalle. Kainuun ELY-keskukselle on jätetty hanketta koskeva ympäristövaikutusten arviointiohjelma (YVA-ohjelma), joka on nyt nähtävillä.
Kainuun ELY-keskus ja OSK Lumimuutos suojelevat Haarasuon - Raakut ja luonto kiittävät14.4.2025 14:04:34 EEST | Tiedote
Kainuun ELY-keskus ja Osuuskunta Lumimuutos suojelevat Suomussalmella sijaitsevan Haarasuon luonnonsuojelualueeksi. Luontokohde on itsessään alueellisesti tärkeä elinympäristö, mutta myös tärkeä Hukkajoen raakkujen kannalta. Finnair on yhdessä Airbusin kanssa tukenut Osuuskunta Lumimuutoksen ennallistamistoimia osana 100-vuotisjuhlallisuuksiaan.
Kuumunsuon suojelulla metsäpeuroille vasomisrauhaa7.4.2025 14:33:37 EEST | Tiedote
Kuhmon Sivakkaan on perustettu yksityinen luonnonsuojelualue, joka kattaa 44 hehtaaria. Alueen suojelu on toteutettu HELMI-ohjelman puitteissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme