SDP EDUSKUNTA

Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan sd-jäsenet: Hallitus riisuu koko työntekijäkenttää aseista – miten tulevaisuudessa voi kukaan puolustaa itseään?

23.2.2024 14:24:35 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Työministeri Satonen kertoi eilen työrauhalainsäädännön uudistuksen sisällöstä ja hallituksen etenemisestä asiassa. Sopimisen sijaan tiedossa on lisää sanktioita. Työnantajien tilanne säilyy ennallaan eikä sinne ole tulossa muutoksia TES:n rikkomistilanteisiin. Uutena asiana on nostettu esiin myös henkilökohtaiset sakot. Se ei sovi oikeuskäytäntöömme, jossa aiemmin järjestäviä liittoja tai ammattiosastoja on sanktioitu, jos ei ole noudatettu sopimuksia. Nyt tätä halutaan laajentaa myös näiden yhdistysten jäseniin.

Kansanedustajat Piritta Rantanen, Lauri Lyly, Niina Malm ja Timo Suhonen
Kansanedustajat Piritta Rantanen, Lauri Lyly, Niina Malm ja Timo Suhonen Kuvaaja: J-P Flander

– Hyvä ja luottamuksellinen neuvottelujärjestelmä takaa paremmin työehtosopimusten noudattamisen ja vähäisen lakkojen määrän, ei niiden rajaamiset ja sakkojen kasvattaminen nelinkertaiseksi.  Lakkoja on saatu parhaiten estettyä esim. Ruotsissa sillä, että keskinäinen vuorovaikutus ja tasavertainen kohtelu toteutuu aina työpaikkatasolla asti. Ruotsissa on käytössä työntekijän tulkintaetuoikeus kiista tilanteissa. Lisäksi Ruotsissa työntekijöillä on parempi tiedonsaantioikeus sekä edustus yrityksen hallinnossa, kertoo Lyly.

– Orpon hallitus on 9 kuukaudessa esityksillään työntekijöiden aseman heikentämiseksi saanut aikaan enemmän poliittisia lakkoja kuin kaikki muut hallitukset yhteensä viimeisen 30-vuoden aikana. Ne eivät olleet ongelma aiemmin. Olisiko nykypolitiikka väärää? kysyy kansanedustaja sekä työ- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lyly.

Vain työnantajia hyödyttävä esitys

– Lakko-oikeuteen puuttuminen on jälleen yksi hallituksen päätöksistä, joka hyödyttää vain työnantajaa. Samaan aikaan kun hallitus mukamas tekee pohjoismaista mallia, se ajaa itseasiassa Suomea vain kauemmaksi muista pohjoismaista, kertoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm ja jatkaa:

–  Mitään tasapuolisuutta ei ole. Työnantajille ei ole tiedossa mitään tiukennuksia eikä sanktioita. Kaikki revitään palkansaajien selkänahasta. Näin toimitaan lakkojen suhteen, jotka ovat viimesijainen keino kertoa mielipide, painottaa Malm.

Ymmärtävätkö perussuomalaiset, mihin ovat sitoutuneet?

– Suomalaisilta työntekijöiltä otetaan aseita pois, joita on mahdollista ollut käyttää länsimaisissa demokratioissa. Orpon-Purran hallitus ajaa palkansaajat tilanteeseen, jossa heillä ei ole asioihin vaikuttamisen välineitä. Nyt kajotaan lakko-oikeuteen, korotetaan lakkosakkoja ja yritetään säätää työntekijän 200 euron lakkosakko, sanoo eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Timo Suhonen.

– Ymmärsivätkö perussuomalaisten edustajat lainkaan mihin paperiin nimensä pistivät Säätytalolla viime kesäkuussa. Vapisiko käsi yhtään, kun nämä palkansaajien perusoikeuksiin kuuluvat heikennykset allekirjoitettiin, kysyy Suhonen.

Asiat etenevät vain yhdessä sopimalla

– SDP esitti tällä viikolla välikysymyksessä hallitukselle sovinnon tietä. Meidän mielestämme tie neuvottelupöytään pitäisi avata uudestaan ja niin, että vaihtoehtoja punnittaisiin aidosti. Näin vältetään tulehtuneiden työmarkkinoiden kroonistuminen. Kyse on suomalaisen yhteiskunnan tulevaisuudesta, jota ei kannata riitojen vuoksi heittää romukoppaan, päättää kansanedustaja Piritta Rantanen.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Sote-valiokunnan oppositio: Hallituksen alkoholilain EU-oikeudellinen kestävyys on varmistettava11.6.2026 19:05:11 EEST | Tiedote

Sote-valiokunnan opposition edustajat vaativat hallituspuolueiden kansanedustajilta vastuullisuutta alkoholilain käsittelyssä. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-Aho päätti torstaina, ettei alkoholilain käsittelylle ole EU-oikeudellista estettä. Sosiaali- ja terveysvaliokunnan opposition mukaan puhemiehen päätös ei kuitenkaan poista asiantuntijoiden esiin nostamaa epävarmuutta siitä, edellyttävätkö valiokunnan tekemät merkittävät muutokset uutta notifiointia Euroopan komissiolle. Oppositio katsoo, että valiokunnan mietintöön tekemät merkittävät muutokset ovat synnyttäneet vakavan epävarmuuden siitä, täyttääkö valmistelu lakiesitys Euroopan unionin avoimuusdirektiivin edellyttämät notifiointivelvoitteet.

SDP:n Suhonen: Hallituksen työelämäpolitiikalta putoaa pohja yksi perustelu kerrallaan11.6.2026 15:29:55 EEST | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen katsoo oikeusministeri Leena Meren puheenvuoron vahvistavan sen, että hallituksen työelämäpolitiikan keskeiset perustelut ovat osoittautuneet virheellisiksi. Suhosen mukaan hallitus on perustellut työntekijöihin kohdistuneita heikennyksiä velkaantumisen hillinnällä ja työllisyyden vahvistamisella, mutta tulokset ovat jääneet saavuttamatta.

SDP:n Lotta Hamari tuomitsee Hämeenkyrö Priden järjestäjään kohdistuneen väkivallan11.6.2026 14:55:54 EEST | Tiedote

Sukupuoli- ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksia puolustavaa sekä tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta juhlivaa Hämeenkyrö Pridea vietettiin lauantaina 6.6.2026. Tapahtuman järjestäjänä ja juontajana työskennellyt henkilö pahoinpideltiin tapahtuman jälkeen. Mediatietojen mukaan motiivina väkivallan tekijälle oli uhrin osallistuminen Pride-tapahtumaan ja homoseksuaalisuus. Kolmatta kertaa peräkkäin Hämeenkyrö Priden suojelijana toiminut hämeenkyröläinen kansanedustaja Lotta Hamari tuomitsee jyrkästi sateenkaariviharikoksen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye