Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan sd-jäsenet: Hallitus riisuu koko työntekijäkenttää aseista – miten tulevaisuudessa voi kukaan puolustaa itseään?
23.2.2024 14:24:35 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Työministeri Satonen kertoi eilen työrauhalainsäädännön uudistuksen sisällöstä ja hallituksen etenemisestä asiassa. Sopimisen sijaan tiedossa on lisää sanktioita. Työnantajien tilanne säilyy ennallaan eikä sinne ole tulossa muutoksia TES:n rikkomistilanteisiin. Uutena asiana on nostettu esiin myös henkilökohtaiset sakot. Se ei sovi oikeuskäytäntöömme, jossa aiemmin järjestäviä liittoja tai ammattiosastoja on sanktioitu, jos ei ole noudatettu sopimuksia. Nyt tätä halutaan laajentaa myös näiden yhdistysten jäseniin.

– Hyvä ja luottamuksellinen neuvottelujärjestelmä takaa paremmin työehtosopimusten noudattamisen ja vähäisen lakkojen määrän, ei niiden rajaamiset ja sakkojen kasvattaminen nelinkertaiseksi. Lakkoja on saatu parhaiten estettyä esim. Ruotsissa sillä, että keskinäinen vuorovaikutus ja tasavertainen kohtelu toteutuu aina työpaikkatasolla asti. Ruotsissa on käytössä työntekijän tulkintaetuoikeus kiista tilanteissa. Lisäksi Ruotsissa työntekijöillä on parempi tiedonsaantioikeus sekä edustus yrityksen hallinnossa, kertoo Lyly.
– Orpon hallitus on 9 kuukaudessa esityksillään työntekijöiden aseman heikentämiseksi saanut aikaan enemmän poliittisia lakkoja kuin kaikki muut hallitukset yhteensä viimeisen 30-vuoden aikana. Ne eivät olleet ongelma aiemmin. Olisiko nykypolitiikka väärää? kysyy kansanedustaja sekä työ- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lyly.
Vain työnantajia hyödyttävä esitys
– Lakko-oikeuteen puuttuminen on jälleen yksi hallituksen päätöksistä, joka hyödyttää vain työnantajaa. Samaan aikaan kun hallitus mukamas tekee pohjoismaista mallia, se ajaa itseasiassa Suomea vain kauemmaksi muista pohjoismaista, kertoo SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm ja jatkaa:
– Mitään tasapuolisuutta ei ole. Työnantajille ei ole tiedossa mitään tiukennuksia eikä sanktioita. Kaikki revitään palkansaajien selkänahasta. Näin toimitaan lakkojen suhteen, jotka ovat viimesijainen keino kertoa mielipide, painottaa Malm.
Ymmärtävätkö perussuomalaiset, mihin ovat sitoutuneet?
– Suomalaisilta työntekijöiltä otetaan aseita pois, joita on mahdollista ollut käyttää länsimaisissa demokratioissa. Orpon-Purran hallitus ajaa palkansaajat tilanteeseen, jossa heillä ei ole asioihin vaikuttamisen välineitä. Nyt kajotaan lakko-oikeuteen, korotetaan lakkosakkoja ja yritetään säätää työntekijän 200 euron lakkosakko, sanoo eduskunnan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Timo Suhonen.
– Ymmärsivätkö perussuomalaisten edustajat lainkaan mihin paperiin nimensä pistivät Säätytalolla viime kesäkuussa. Vapisiko käsi yhtään, kun nämä palkansaajien perusoikeuksiin kuuluvat heikennykset allekirjoitettiin, kysyy Suhonen.
Asiat etenevät vain yhdessä sopimalla
– SDP esitti tällä viikolla välikysymyksessä hallitukselle sovinnon tietä. Meidän mielestämme tie neuvottelupöytään pitäisi avata uudestaan ja niin, että vaihtoehtoja punnittaisiin aidosti. Näin vältetään tulehtuneiden työmarkkinoiden kroonistuminen. Kyse on suomalaisen yhteiskunnan tulevaisuudesta, jota ei kannata riitojen vuoksi heittää romukoppaan, päättää kansanedustaja Piritta Rantanen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lauri LylyKansanedustaja
Puh:050 385 5744lauri.lyly@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Saku Nikkanen: Työttömyys kasvaa, mutta perussuomalaisten vahtivuorolla helpotetaan työvoiman rekrytointia ulkomailta23.6.2026 15:10:56 EEST | Tiedote
SDP kansanedustaja Saku Nikkanen ihmettelee viranomaisen päätöstä keventää rakennusalan työvoiman saatavuusharkintaa tilanteessa, jossa Suomessa on edelleen korkea työttömyys. Nikkasen mukaan linja on ristiriidassa erityisesti perussuomalaisten vaalipuheiden kanssa, joissa luvattiin puolustaa suomalaisen työntekijän asemaa.
SDP:n Niina Malm vaatii selvitystä rakennusalan saatavuusharkintapäätöksestä23.6.2026 13:13:04 EEST | Tiedote
SDP:n 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malm vaatii viranomaisilta selvitystä Pirkanmaan rakennusalan saatavuusharkintapäätöksestä. Malmin mukaan päätöstä on vaikea ymmärtää tilanteessa, jossa rakennusalan työttömyys on edelleen poikkeuksellisen korkealla tasolla ja esimerkiksi betonirakentajista sekä raudoittajista merkittävä osa on vailla työtä.
Eduskunnan yhteinen lakialoite etenee – sukupolvivastuulaki vaatii kestäviä päätöksiä23.6.2026 12:30:59 EEST | Tiedote
Kaikki eduskuntapuolueet ovat historiallisesti yhtyneet lakialoitteeseen, joka on valmisteltu yksimielisesti tulevaisuusvaliokunnassa.
Kansanedustajat vaativat toimia asumisterveysongelmien ratkaisemiseksi – tuhannet suomalaiset kärsivät edelleen sisäilmahaitoista23.6.2026 11:30:12 EEST | Tiedote
Eduskunnan Sisäilmaryhmän kansanedustajat ovat jättäneet hallitukselle kirjallisen kysymyksen asumisterveysongelmien ehkäisemisestä, korjaamisesta ja niihin liittyvän oikeusturvan parantamisesta. Kansanedustajat ovat huolissaan siitä, että tuhannet suomalaiset kärsivät edelleen vakavista sisäilma- ja homeongelmista sekä niiden aiheuttamista terveydellisistä, taloudellisista ja sosiaalisista seurauksista.
SDP:n Paula Werning ja Juha Viitala: Hallituksen leikkaukset uhkaavat juuri niitä palveluita, jotka estävät ongelmien kasautumista22.6.2026 13:01:44 EEST | Tiedote
Eduskunta käsittelee tänään hallituksen esitystä hyvinvointialueiden rahoituslain muuttamisesta. SDP eduskuntaryhmä esittää esityksen hylkäämistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme