SDP EDUSKUNTA

Kimmo Kiljunen ja Eva Biaudet: Valko-Venäjän sunnuntain vaalit eivät ole vapaat

23.2.2024 15:42:36 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Valko-Venäjällä käydään sunnuntaina 25.2. parlamentti- ja paikallisvaalit epädemokraattisissa olosuhteissa. Tilanteessa, jossa presidentti Lukashenkan hallinnon toimesta valkovenäläisten sanan-, kokoontumis- ja yhdistymisvapautta rajoitetaan, oppositiopuolueiden toiminta on tukahdutettu ja niiden johtajia vainotaan, tiedotusvälineiden vapautta ei ole, ja uskottavaa kotimaista tai kansainvälistä vaalitarkkailua ei sallita, ei voida myöskään käydä vapaita ja rehellisiä vaaleja.

Kansanedustajat Eva Biaudet ja Kimmo Kiljunen
Kansanedustajat Eva Biaudet ja Kimmo Kiljunen

Valko-Venäjän tilanne on merkittävästi heikentynyt 2020 pidettyjen vaalien jälkeen, jolloin hallinto tukahdutti väkivalloin rauhanomaiset mielenilmaukset. Valko-Venäjällä on 1500 poliittista vankia epäinhimillisissä olosuhteissa. YK:n ihmisoikeusvaltuutetun mukaan joitakin Valko-Venäjällä tapahtuneita laajoja, järjestelmällisiä ja vakavia ihmisoikeusloukkauksia voidaan pitää rikoksina ihmisyyttä vastaan.

Demokraattinen Valko-Venäjä -ryhmän kansanedustajajäseninä annamme täyden tukemme rohkeille opposition ja kansalaisyhteiskunnan jäsenten tekemälle työlle heidän pyrkimyksissään ja vaatimuksissaan kohti oikeudenmukaista, ihmisoikeuksia kunnioittavaa ja demokraattista Valko-Venäjän tulevaisuutta.  Erityisesti esitämme tukemme Sviatlana Tsikhanouskayan tekemälle työlle ja johtajuudelle Valko-Venäjän sisäisen kehityksen edistämiseksi.

Vaadimme, että Valko-Venäjän hallinnon tulee varmistaa vapaiden ja rehellisten vaalien järjestäminen maassa, ja kunnioittaa kansalaistensa poliittisia oikeuksia ja vapauksia. Vapaiden ja rehellisten vaalien jälkeen tulisi varmistaa rauhanomainen vallanvaihto.



Kimmo Kiljunen, puheenjohtaja

Eva Biaudet, varapuheenjohtaja

Demokraattinen Valko-Venäjä ystävyysryhmä

Yhteyshenkilöt

Kimmo KiljunenKansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja

Puh:050 511 3088

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Puhemiesneuvoston toiminta johtaa yhteisten pelisääntöjen horjumiseen18.9.2026 13:48:43 EEST | Tiedote

Eduskunnan puhemiesneuvostossa päätettiin eilen esittää eduskunnalle, että kaksi sosiaali- ja terveysvaliokunnalle kuuluvaa asiaa siirrettiin kahden muun valiokunnan päävastuulle. Hallituspuolueet tekivät esityksen, että työeläkejärjestelmää koskevat muutokset tehtäisi ainoastaan työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa. Lisäksi hallituspuolueet tekivät esityksen, että tupakkalain muutokset tehtäisi ympäristövaliokunnassa, jolle sosiaali- ja terveysvaliokunta ja perustuslakivaliokunta antaisivat lausunnot. Asiat ratkaistiin äänestämällä. Täysistunnossa tehtiin esitykset, että eduskunnan käsittely eduskunnassa järjestettäisiin virkaesityksen esittämien mietintövaliokuntien mukaisesti. Hallituspuolueet asettuivat tänään puhemiesneuvoston enemmistön esitysten kannalle.

SDP:n Skinnari: Datakeskusten pelisäännöt on päivitettävä – kuka hyötyy, kuka kantaa riskit ja kuka maksaa?18.9.2026 13:26:20 EEST | Tiedote

Suomeen suunnitellaan nopeasti kasvava määrä erittäin suuria datakeskuksia, joiden sähköteho voi nousta kymmeniin tai jopa satoihin megawatteihin. Kansanedustaja Ville Skinnarin (sd.) mukaan datakeskusinvestoinnit ovat tervetulleita silloin, kun ne synnyttävät Suomeen työtä, osaamista ja uutta taloudellista toimintaa. Samalla hankkeiden nopeasti kasvanut mittakaava edellyttää lainsäädännön päivittämistä.

SDP:n Niina Malm: Nykyinen aikuiskoulutuksen kinttupolku ei johda mihinkään17.9.2026 17:15:17 EEST | Tiedote

Kansanedustaja Niina Malm vaatii, että kaikki keinot pitää ottaa käyttöön, jotta ihmiset saadaan pysymään työmarkkinoilla. Samaan aikaan työttömyys on saatava laskuun ja ovet työpaikoille on pidettävä auki osaamista vahvistamalla, ei pelkästään suhdanteisiin vetoamalla. Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on lisännyt ihmisten työttömyyttä ja vähentänyt alan vaihtoja ja osaamista. Samalla työntekijän mahdollisuus varautua oman elämän ja arjen muutoksiin on vähentynyt työelämässä rajusti, Malm kertoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye