Kimmo Kiljunen ja Eva Biaudet: Valko-Venäjän sunnuntain vaalit eivät ole vapaat
23.2.2024 15:42:36 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Valko-Venäjällä käydään sunnuntaina 25.2. parlamentti- ja paikallisvaalit epädemokraattisissa olosuhteissa. Tilanteessa, jossa presidentti Lukashenkan hallinnon toimesta valkovenäläisten sanan-, kokoontumis- ja yhdistymisvapautta rajoitetaan, oppositiopuolueiden toiminta on tukahdutettu ja niiden johtajia vainotaan, tiedotusvälineiden vapautta ei ole, ja uskottavaa kotimaista tai kansainvälistä vaalitarkkailua ei sallita, ei voida myöskään käydä vapaita ja rehellisiä vaaleja.

Valko-Venäjän tilanne on merkittävästi heikentynyt 2020 pidettyjen vaalien jälkeen, jolloin hallinto tukahdutti väkivalloin rauhanomaiset mielenilmaukset. Valko-Venäjällä on 1500 poliittista vankia epäinhimillisissä olosuhteissa. YK:n ihmisoikeusvaltuutetun mukaan joitakin Valko-Venäjällä tapahtuneita laajoja, järjestelmällisiä ja vakavia ihmisoikeusloukkauksia voidaan pitää rikoksina ihmisyyttä vastaan.
Demokraattinen Valko-Venäjä -ryhmän kansanedustajajäseninä annamme täyden tukemme rohkeille opposition ja kansalaisyhteiskunnan jäsenten tekemälle työlle heidän pyrkimyksissään ja vaatimuksissaan kohti oikeudenmukaista, ihmisoikeuksia kunnioittavaa ja demokraattista Valko-Venäjän tulevaisuutta. Erityisesti esitämme tukemme Sviatlana Tsikhanouskayan tekemälle työlle ja johtajuudelle Valko-Venäjän sisäisen kehityksen edistämiseksi.
Vaadimme, että Valko-Venäjän hallinnon tulee varmistaa vapaiden ja rehellisten vaalien järjestäminen maassa, ja kunnioittaa kansalaistensa poliittisia oikeuksia ja vapauksia. Vapaiden ja rehellisten vaalien jälkeen tulisi varmistaa rauhanomainen vallanvaihto.
Kimmo Kiljunen, puheenjohtaja
Eva Biaudet, varapuheenjohtaja
Demokraattinen Valko-Venäjä ystävyysryhmä
Yhteyshenkilöt
Kimmo KiljunenKansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja
Puh:050 511 3088Eva BiaudetKansanedustaja
Puh:09 432 3015Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Seppo Eskelinen: Hallituksen bensariitely ei paljon maakunnissa lämmitä3.11.2026 16:31:13 EET | Tiedote
-Hallituksen julkinen riitely ei maakunnissa paljon ajavia lämmitä. Pitkän riitelyn tuloksena hallitus sai aikaan paketin, joka ei pumppuhinnoissa näy eikä vastaa ihmisten hätään. Kaiken kukkuraksi se rahoitetaan osin teiden kunnosta leikkaamalla, sanoo kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd).
SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus laskuttaa jo syntymättömistä lapsista – riskiraskauden seuranta voi maksaa satoja euroja3.11.2026 15:30:00 EET | Tiedote
Hallitus on korottanut terveydenhuollon maksuja niin, että riskiraskauden seurannasta voi kertyä perheelle satojen eurojen lasku ennen lapsen syntymää, totesi kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.) eduskunnassa käydyssä välikysymyskeskustelussa tänään. Orpo-Purran hallituksen korottamat terveydenhuollon maksut käyvät kalliiksi tavalliselle suomalaiselle.
SDP:n Ryhmäpuhe välikysymyskeskustelussa arjen kustannusten noususta3.11.2026 14:39:40 EET | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 3.11.2026 välikysymyskeskustelussa tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa. Puhujana kansanedustaja Piritta Rantanen. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n esittelypuheenvuoro välikysymyskeskustelussa arjen kustannusten noususta3.11.2026 14:15:56 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoman esittelypuheenvuoro opposition yhteisestä välikysymyksestä tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa. Keskustelu välikysymyksestä käydään tiistaina 3.11.2026 klo 14 alkaen. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n Räsänen: Ei kai hallitus pyri johtamaan komissiota harhaan?31.10.2026 13:38:06 EET | Tiedote
Euroopan komissio pyysi lokakuun lopussa Suomelta lisätietoja ensi vuoden budjetista ja siitä, miten budjetti noudattaa neuvoston tammikuussa 2026 hyväksymää suositusta liiallisen alijäämän korjaamiseksi. Suomi poikkeaa tulevanakin vuonna komission asettamasta nettomenopolusta. Suomi toimitti vastauksen komissiolle eilen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme