SDP EDUSKUNTA

SDP:n Perholehto jätti kirjallisen kysymyksen akkuteollisuuden ympäristövaikutusten hallinnasta

Jaa

Usealle paikkakunnalle suunnitteilla olevien akkumateriaalitehtaiden luvitus on herättänyt laajasti huolta sekä kansalaisissa, että ympäristöalan asiantuntijoissa.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

Suomi tarvitsee ja on myös halukas edistämään vihreän siirtymän investointeja, mutta niitä on turhan pitkään mahdollistettu luonnon monimuotoisuuden ja vesistöjen kustannuksella.

– Vihreää siirtymää edistäviä hankkeita tarvitaan energiamurroksen ratkaisemiseen, ja koko EU:n strategisen autonomian vahvistamiseen. En kuitenkaan olisi valmis ottamaan vastaan suurta investointiryntäystä, ennen kuin räikeimmät ongelmat hankkeiden luvituksessa ja valvonnassa on korjattu, Perholehto toteaa.

– Hallitus on luvannut nopeuttavansa vihreän siirtymän hankkeiden luvitusta, ja pelkona on, että se tehdään ympäristön kustannuksella. Esimerkiksi Haminan akkutehtaan ympäristölupaan on sisällytetty kirjaus, ettei hanke vaikuta haitallisesti vesien- ja merenhoitosuunnitelman tavoitteiden saavuttamiseen. Nykytila vaikuttaa kuitenkin olevan toinen ja tilanne heikkenee entisestään, jos asiaan ei kiinnitetä huomiota, Perholehto muistuttaa.

Itämeri ei ole akkuteollisuuden kaatopaikka-kansalaisadressi on kerännyt muutamassa päivässä jo yli 50 000 allekirjoitusta. Adressin takana ovat Puhtaan Meren Puolesta ry ja SLL Kaakkois-Kymen yhdistys ry. Kansalaiset vaativat tehtaan ympäristöluvan ehtojen tiukentamista, ja ilmaisevat huolensa rehevöitymistä nopeuttavista jätevesipäästöistä. 

– Nykyinen vesilaki ei velvoita kompensoimaan haittoja, mutta yritykset voivat toteuttaa kompensaatiota vapaaehtoisesti. Asetammeko oikeasti Itämeren puhtauden ja biodiversiteetin yritysten vapaaehtoisten kompensaatiotoimien varaan?, Perholehto kysyy.

Perholehdon allekirjoittama kirjallinen kysymys on jätetty 25.2. ja siinä kysytään, millaisiin toimiin ministeri ryhtyy varmistaakseen, että akkuteollisuuden vesistöpäästöjä ja muun muassa Itämeren haavoittuvaan luontoon kohdistuvia vahinkoja ei pääse syntymään akkuteollisuuden edistämisen myötä?

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä ottaa osaa Eemeli Peltosen omaisten suruun19.8.2025 14:31:47 EEST | Tiedote

- Eemeli Peltosen menehtyminen järkyttää syvästi minua ja meitä kaikkia. Hän oli erittäin pidetty yhteisömme jäsen ja jäämme kaipaamaan häntä syvästi. Nuori elämä on päättynyt aivan liian varhain. Otamme osaa omaisten suruun ja toivotamme voimia surutyön keskelle, eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen sanoo. Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä ei kommentoi asiaa tänään enempää.

SDP:n Paula Werning: Hallitus epäonnistui, yksityiset terveysjätit voittivat ja tavallinen ihminen hävisi18.8.2025 11:33:42 EEST | Tiedote

Ylen uutinen tänään 18.8.2025 yksityislääkärien Kela-korvauksista kertoo karun faktan: Orpon hallituksen korottamat Kela-korvaukset lähes kolminkertaistivat valtion yksityislääkärikorvauksiin käyttämät verorahat, mutta tästä huolimatta tavallisen ihmisen hoitoonpääsy ei ole parantunut. Käytännössä kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahoja on pumpattu yksityisille terveysjäteille ilman merkittäviä tuloksia, toteaa SDP:n kansanedustaja Paula Werning.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye