Turun Osuuskauppa

Muutoksia Turun Osuuskaupan johtoryhmässä

Jaa

Turun Osuuskaupan johtoryhmän kokoonpanossa sekä vastuualueissa tapahtuu muutoksia 26.2.2024 alkaen, kun toimialajohtaja Mikko Eskelinen ja henkilöstöjohtaja Terhi Lautkankare jättävät tehtävänsä.

Market-kaupasta vastaavaksi toimialajohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi on nimitetty 1.4.2024 alkaen EMBA Sami Junnila. Hän siirtyy tehtävään Osuuskauppa Keulan market-kaupasta vastaavan toimialajohtajan paikalta. Junnilalla on pitkä ja monipuolinen kokemus vähittäiskaupan alalta ja hän on toiminut useissa market-kaupan tulosvastuullisissa tehtävissä.

Kehitysjohtaja Arttu Parkkinen toimii market-kaupasta vastaavana vt. toimialajohtajana ja johtoryhmän jäsenenä 26.2.2024 alkaen siihen asti, kunnes Junnila aloittaa tehtävässään.

Vt. henkilöstöjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi on nimitetty 26.2.2024 alkaen Ami Kalliomäki. Kalliomäki toimii vt. henkilöstöjohtajana, kunnes uusi henkilöstöjohtaja aloittaa. Henkilöstöjohtajan nimityksestä viestitään kevään aikana.

Toimialajohtaja Harri Havia vastaa 1.4.2024 alkaen matkailu- ja ravitsemiskaupan sekä liikennekaupan lisäksi tavaratalo- ja erikoisliikekaupasta sekä Wiklund-keskuksesta.

- Mikko Eskelinen ja Terhi Lautkankare ovat molemmat tehneet pitkän ja hienon uran useissa eri tehtävissä Turun Osuuskaupassa. Haluan kiittää sekä Mikkoa että Terhiä hyvästä työstä Turun Osuuskaupan kehittämiseksi, toteaa Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlund.

Turun Osuuskaupan johtoryhmään kuuluvat 26.2.2024 alkaen toimitusjohtaja Niklas Österlund, talousjohtaja Hannamaija Reunanen, toimialajohtaja Harri Havia, viestintä- ja markkinointijohtaja Minna Karhu, kiinteistöjohtaja Janne Alho, vt. toimialajohtaja Arttu Parkkinen sekä vt. henkilöstöjohtaja Ami Kalliomäki.

Lisätietoja:
Turun Osuuskauppa, toimitusjohtaja Niklas Österlund, puh. 010 764 4001

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Turun Osuuskauppa

Turun Osuuskauppa ostaa Kauppakeskus Myllyn kokonaan omistukseensa29.4.2025 10:00:02 EEST | Tiedote

Turun Osuuskauppa ja SOK ovat sopineet osakekaupasta, jolla Turun Osuuskauppa hankkii koko Raisiossa sijaitsevan Kauppakeskus Myllyn omistukseensa. SOK ja Turun Osuuskauppa perustivat Kauppakeskus Mylly Oy:n vuonna 2001. SOK ja Turun Osuuskauppa ovat omistaneet Kauppakeskus Myllyn puoliksi, ja kaupan myötä SOK luopuu koko omistusosuudestaan. Kauppakeskus Mylly on Varsinais-Suomen suurin ja Suomen kahdeksanneksi suurin kauppakeskus myynnillä ja pinta-alalla mitattuna. Vuonna 2024 Myllyssä oli yli 5,6 miljoonaa asiakaskäyntiä ja siellä toimii noin 140 liikettä ja palvelua. Kauppakeskuksen liikkeiden yhteenlaskettu myynti vuonna 2024 ylitti 250 miljoonaa. Mylly on sijoittunut ensimmäiseksi jo viitenä vuotena peräkkäin T-Median Luottamus&Maine -tutkimuksessa, jossa tutkitaan Suomen suurimmat kauppakeskukset. Myllyn kiinteistö valmistui vuonna 2001 ja sitä on laajennettu useaan otteeseen, viimeksi vuonna 2022. Tänä päivänä kiinteistön vuokrattava pinta-ala on 63000 m2. Turun Osuuskauppa hal

Sale Kustavin uudistus on valmis13.3.2025 08:31:30 EET | Tiedote

Sale Kustavissa on viime kuukausien aikana toteutettu laaja uudistus, jossa myymälää laajennettiin ja nykyaikaistettiin uuden Sale-konseptin mukaiseksi. − Olemme erittäin tyytyväisiä uudistukseen. Remontti eteni hyvin ja aikataulussa ja saimme pidettyä kaupan auki remontin läpi. Sale Kustavi on tärkeä osa saariston palveluja ja se tarjoaa jatkossa alueen asukkaille entistä viihtyisämmän asiointikokemuksen ja aiempaa osuvammat ja kattavammat valikoimat, toteaa ryhmäpäällikkö Kai Suonpää Turun Osuuskaupasta. Valikoimia ja palveluja on nyt päivitetty ja viihtyisämmässä myymälässä on mukava asioida ja myös ilo työskennellä. - Uudistuksen yhteydessä myyntialamme kasvoi noin 100 neliötä ja se tarkoittaa, että myös valikoimamme on kauttaaltaan aiempaa kattavampi ja se on erityisesti mietitty tämän alueen tarpeisiin. Henkilökuntamme iloitsee paitsi uudistuneesta kaupasta, myös muun muassa työskentelymukavuutta lisäävistä ergonomisista ja säädettävistä kassapöydistä, kertoo Sale Kustavin myymäl

S-market Sauvon uudistus on valmis5.3.2025 14:00:00 EET | Tiedote

S-market Sauvon uudistustyöt on saatu päätökseen. Uuden konseptin mukainen, nykyaikainen myymälä tarjoaa entistä osuvammat valikoimat, pysyvästi edullisen hintatason sekä mukavan ja sujuvan kauppareissun. Uudistusta juhlitaan S-market Sauvossa torstaista sunnuntaihin. - Kauppa on uudistettu lattiasta kattoon ja olemme panostaneet myymälän viihtyvyyteen ja asioinnin helppouteen. Uudistuksen myötä saimme myymälään muun muassa paljon toivotun asiakas-wc:n sekä pienen kierrätyspisteen, johon asiakkaamme voivat palauttaa patterit, lamput, loisteputket ja piensähkölaitteet, kertoo ryhmäpäällikkö Liisa Vainikainen Turun Osuuskaupasta. Palveluverkoston nykyaikaistaminen ja energiatehokkuuden kehittäminen tukevat Turun Osuuskaupan tavoitetta kohti hiilinegatiivisuutta. Energiatehokkuus ja ympäristöystävällisyys on huomioitu Sauvon myymälään uudistuksessa. Aiemmin öljylämmitteisessä myymälässä on nyt nykyaikainen energiankierrätysjärjestelmä, jossa muun muassa kylmäkoneiden lauhdelämpö ja poisto

Turun Osuuskauppa investoi vuonna 2024 isosti asiakasomistajien palvelujen kehittämiseen13.2.2025 13:30:27 EET | Tiedote

Liikevaihto 802,6 M€ Tulos ilman kertaluonteisia eriä 24,8 M€ Investoinnit Varsinais-Suomeen 42,4 M€ Asiakasomistajat saivat Bonusta ja maksutapaetua yhteensä 29,2 M€ Asiakasomistajia vuoden 2024 lopussa 184 554 Henkilöstöä yli 2600 vuoden 2024 lopussa Turun Osuuskaupan tulos kehittyi suotuisasti vuonna 2024 ja oli 24,8 miljoonaa euroa (edv. 16,4 M€). Tuloksen myönteiseen kehitykseen vaikuttivat onnistumisemme kireässä hintakilpailussa, matkailu- ja ravitsemiskaupan positiivinen vire sekä oman toiminnan tehostaminen. - Tulos mahdollistaa palvelujen kehittämisen, toimipaikkojen uusimisen, verkoston laajentamisen ja Bonusten maksamisen asiakasomistajille. Vuonna 2024 asiakasomistajille kertyikin Bonuksia ja muita rahallisia etuja enemmän kuin koskaan aiemmin, kaikkiaan 29,2 miljoonaa euroa. Erityisen iloinen olen siitä, että tulos matkailu- ja ravitsemiskaupassa vahvistui. Lisäksi olemme onnistuneet vastaamaan kovaan hintakilpailuun ja kasvattamaan asiakasmääriämme market-kaupassa, totea

Naantaliin tulee Prisma6.2.2025 09:59:34 EET | Tiedote

Turun Osuuskauppa rakentaa Prisman Naantaliin ja tuo paikkakunnalle paitsi laajat päivittäistavarakaupan palvelut, myös osuvan käyttötavarakaupan valikoiman. Noin 10 800 m2 uudisrakennus rakennetaan Rautakadulle, Karvetin kaupunginosaan tontille, josta puretaan olemassa oleva teollisuuskiinteistö. Avautuessaan Naantalin Prisma on alueen suurin market-kauppa ja tulee alkuvaiheessa työllistämään noin sata kaupan alan ammattilaista. - Tavoittelemme nyt vahvasti markkinaosuuden kasvattamista market-kaupassa uudistamalla, laajentamalla ja kehittämällä asiakasomistajien palvelutarjontaa kasvualueella. Naantalin liikekeskushanke on yksi merkittävä osa tätä verkostomme kehittämishanketta. Uskomme vahvasti Naantalin vetovoimaan ja sen vuoksi valitsimme Naantalin Karvettiin nimenomaan Prisman. Seuraavan viiden vuoden aikana investointimme nousevat kaikkinensa 220 miljoonaan euroon ja samassa ajassa rakennamme yhteensä 12 uutta ruokakauppaa, kertoo Turun Osuuskaupan toimitusjohtaja Niklas Österlu

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye