Helsinki panostaa palkkakehityksessä lasten ja nuorten kanssa työskenteleviin
Helsinki parantaa vetovoimaansa työnantajana äskettäin julkaistulla palkkakehitysohjelmalla. Palkkakehitysohjelmassa on erityisesti huomioitu ammattiryhmiä, jotka työskentelevät lasten ja nuorten kanssa.

Kasvatuksen ja koulutuksen apulaispormestari Johanna Laisaari on erittäin tyytyväinen ohjelmaan, jossa on ymmärretty kasvatuksen ja koulutuksen toimialan tarpeita ja panostettu varhaiskasvatukseen. Palkankorotuksia tullaan kohdentamaan muun muassa varhaiskasvatuksen opettajille, varhaiskasvatuksen S2-opettajille, varhaiskasvatuksen sosionomeille ja varhaiskasvatuksen erityisopettajille. Tämä koskettaa lähes 3 000 työntekijän palkkaa. Tämän lisäksi kulttuurin ja vapaa-ajan toimialalla nuoriso-ohjaajien palkkoja korotetaan.
”Olen todella tyytyväinen tehtyyn ratkaisuun, jossa on huomioitu se tosiasia, että meillä on suuri pula Helsingissä juuri varhaiskasvatuksen opettajista. Me demarit korostimme budjettineuvotteluissa sitä, että kaupungin on oltava hyvä työnantaja, kun haluamme ratkaista työvoimapulaa niin varhaiskasvatuksessa kuin muillakin toimialoilla”, toteaa apulaispormestari Laisaari.
Myös sote-puolella panostetaan lasten ja nuorten kanssa työskenteleviin ammattilaisiin, kun oppilashuollossa työskentelevät psykologit saavat palkankorotuksen, lisää palkkaa maksetaan jatkossa myös puheterapeuteille.
”On tärkeää huolehtia helsinkiläisten lasten ja nuorten hyvinvoinnista ja yhdenvertaisuudesta kaupungissamme. Tästä syystä on erittäin merkityksellistä panostaa lasten ja nuorten kanssa työskentelevien ammattilaisten pysyvyyteen ja arvostukseen myös palkkauksen keinoin”, Laisaari päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Rosamari Rissanenerityisavustaja
Puh:040 717 00 10rosamari.rissanen@hel.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP Helsinki
Kaupunginvaltuusto hyväksyi Satamatunnelin asemakaavan10.12.2025 20:34:18 EET | Tiedote
Demariryhmän puheenjohtaja Elisa Gebhard kehuu ryhmän sisäistä prosessia ja henkeä, jossa jokaisella valtuutetulla oli mahdollisuus muodostaa oma kantansa.
Helsinkiläisten työttömyyden kasvu on taitettava2.12.2025 12:31:27 EET | Tiedote
Helsingin sosialidemokraatit ry Syyspiirikokouksen julkilausuma 29.11.2025
SDP Helsingin syyspiirikokouksessa valittiin uusi piirihallitus29.11.2025 15:11:32 EET | Tiedote
Helsingin sosialidemokraatit kokoontuivat syyspiirikokoukseen lauantaina 29.11. Piirikokous on SDP Helsingin ylin päättävä elin, joka kokoontuu sääntömääräisesti kaksi kertaa vuodessa.
SDP:n vaalivoitto toi helsinkiläisille myönteisiä muutoksia kaupungin budjettiin30.10.2025 11:59:56 EET | Tiedote
SDP:n vaalilupaukset näkyvät konkreettisesti Helsingin budjetissa: hoitoon pääsee nopeammin, senioreiden maksuttomat uimavuorot toteutuvat ja alkuopetuksen ryhmäkoot pienentyvät. Budjetilla vastataan myös kasvaneeseen työttömyyteen ja Alfa-PVP:n ongelmiin lisätoimilla.
HSL:n lippujen hinnat nousevat vain maltillisesti – sosialidemokraatit torjuivat suuremmat korotukset28.10.2025 11:19:32 EET | Tiedote
HSL:n hallitus päätti kokouksessaan tänään, että lippujen hintoja korotetaan vuodelle 2026 maltillisesti 3,1 prosenttia. Päätös on hallituksen yhteinen kompromissi, joka tasapainottaa eri omistajakuntien näkemyksiä ja turvaa joukkoliikenteen rahoituksen kestävällä tavalla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme